Ste že slišali za to navado? Sol v kotu sobe naj bi v hišo namreč prinesla srečo, mir in blaginjo.
S soljo so povezana številna verovanja, šege in vraže. V mnogih kulturah se je sol uporabljala kot sredstvo za očiščevanje, odganjanje slabih urokov in misli. Z metanjem soli čez levo ramo pa se je odganjalo hudiča.
V Evropi so nekoč, preden so se odpravili spat, pred hišni prag vrgli ščepec soli, da bi si zagotovili varnost. Tudi pred dvoboji sumo rokoborbe v sredino vržejo sol, da odstranijo zlobne duhove. Na Japonskem pa z njo čistijo hišni prah in nekateri jo mečejo za tujci.
Praksa posipanja soli v kot sobe izhaja iz različnih kultur in folklor. Ljudje, ki to počnejo, verjamejo, da ima sol določene energijske in čistilne lastnosti, ki lahko vplivajo na prostor. Razlogi za to dejanje se lahko razlikujejo, vendar so nekateri od najpogostejših naslednji.
Energijsko čiščenje:
V nekaterih kulturah so soli pripisovali moč, da absorbira negativno energijo in čisti prostor. Posipanje soli v kot sobe naj bi pomagalo odstraniti slabo energijo, ki se morda nabira v okolju.
Duhovna zaščita:
Nekateri ljudje verjamejo, da sol deluje kot zaščitni element pred negativnostjo, zli duhovi ali energijskimi vplivi. Posipanje soli v kot sobe naj bi ustvarilo neko vrsto energetske pregrade.
Simbolika čistosti:
Sol je znana po svoji čistilni sposobnosti in simbolizira čistost v nekaterih verskih in kulturnih kontekstih. Ljudje lahko posujejo sol v kot sobe kot simbolični način začetka s čistim, energetsko pozitivnim prostorom.
Tudi kadilo, kot je beli žajbelj, se pogosto uporablja za energetsko čiščenje prostora, vendar nekateri raje uporabljajo sol kot bolj enostavno in dostopno alternativo. Posipanje soli v kot sobe je torej povezano z dolgoletnimi tradicijami in prepričanji, za učinke ni znanstvenih dokazov, ki bi potrjevali dejanski vpliv soli na energijo ali čiščenje prostora, pa vendar so stari običaji lahko lepi rituali, ki morda niso povsem iz trte zviti.
Več o soli si lahko preberete na aktivni.metropolitan.si