Vzrokov za to, da se vsako noč zbujate ob isti uri, je veliko. Na to lahko vplivata tudi čas, ko zvečer zaspite, in običajni cirkadiani ritmi, ki uravnavajo cikel spanja in budnosti.
Če se zjutraj zbudite ob isti uri ali ob isti uri sredi noči, je to morda zato, ker greste spat vsako noč ob približno isti uri.
Na primer, če se vaše telo naravno zbudi po šestih urah in greste vedno spat ob 22.00, lahko pričakujete, da se boste skoraj vsak dan zbudili ob 4.00.
Mnogi ljudje, ki se vsako noč zbujajo ob isti uri, se tega sploh ne zavedajo. To je zato, ker med spanjem in budnostjo obstaja faza, ko se morda ne zavedate popolnoma, kaj se dogaja okoli vas. V takšnih primerih se lahko zbudite, prevrnete in ponovno zaspite. Če ne pogledate na uro, se morda sploh ne zavedate, da ste bili budni. Med kratkim prebujanjem lahko le občutite močno željo, da bi ponovno zaspali.
Cirkadiani ritem
Cirkadiani ritem je notranja ura, ki uravnava cikel spanja in budnosti. Deluje v 24-urnem ciklu, ki ga uravnava del možganov, imenovan suprahiazmatsko jedro.
Poleg tega, da cirkadiani ritem vpliva na vzorce spanja in budnosti, vzdržuje tudi vašo telesno temperaturo in sproščanje hormonov, ki uravnavajo rast, metabolizem in cirkulacijo.
Cirkadiani ritem je v veliki meri 'sinhroniziran' s sončnim vzhodom in zahodom. Med sončnim vzhodom svetloba, ki prehaja skozi prosojno kožo vek, sproži biološke spremembe, zaradi katerih se prebudite.
Toda prebujanja se lahko zgodijo, tudi če nosite masko za oči ali živite na delih severne poloble, kjer sonce vzhaja pozno. To je zato, ker cirkadiani ritem želi, da telo ostane po določenem urniku, tako da so določeni vitalni vzorci (kot je sproščanje hormonov) dosledni.
To vključuje prebujanje pred zoro, če je vaša cirkadiana ura 'nastavljena' tako, da sledi vzorcu spanja in budnosti.
Spanje ima strukturo in vzorec, ki ju včasih imenujemo arhitektura spanja. Vsaka noč se odvija po tem vzorcu, čeprav se tu in tam lahko pojavijo spremembe.
Drugi prispevajoči dejavniki
Nekateri drugi dejavniki lahko vplivajo na vaše dosledno nočno prebujanje. Ker ste morda napol budni/napol zaspani, ko se to zgodi, se morda ne spomnite, zakaj so se zgodili, veste samo, da so se zgodili.
Dr. Brandon Peters, certificirani nevrolog in specialist za medicino spanja, za WeryWellHealth podrobneje razloži, kako posamični dejavniki vplivajo na nočno prebujanje, mi pa to v nadaljevanju povzemamo.
Okolje
Okoljski hrup je pogost vzrok za nočna prebujanja.
Če na primer živite blizu železniške proge, se lahko zaradi vlaka, ki vozi vsako noč ob isti uri, zbudite, ne da bi se tega sploh zavedali. Tudi stvari, kot so grelniki in klimatske naprave, ki se prižigajo in izklapljajo, lahko povzročijo prebujanje.
Svojo vlogo pri nočnem prebujanju lahko odigra tudi temperatura.
Pozimi lahko temperature čez noč postopoma padejo, zaradi česar se zbudite sredi noči, da se pokrijete. Nasprotno je lahko res, če ste pokriti s težko odejo in imate navado, da jo tekom noči odgrnete.
Digitalne naprave
Elektronske naprave lahko prekomerno stimulirajo vaš živčni sistem in otežijo, da bi dobro zaspali. Zaradi brenčanja ali oddajanja svetlobe lahko tudi prekinjajo vaš spanec.
Na primer, vaše oko lahko zazna svetlobo z LED zaslona, ko se prevračate v postelji (še posebej, če utripa). Obstajajo dokazi, da lahko nekateri nizkotonski elektronski zvoki spremenijo spanje N-REM in zakasnijo ali prekinejo prehod iz ene v drugo fazo spanja.
Nespečnost, povezana s stresom
Stres je glavni dejavnik, ki prispeva k nespečnosti in lahko povzroči ponavljajoča se nočna prebujanja. Delno lahko to pripišemo tudi zvišanju krvnega tlaka, trdi dr. Peters in dodaja, da je to še posebno verjetno, če ima oseba anksiozno motnjo, pri kateri lahko raven stresa ostane stalno visoka.
Skoki krvnega tlaka med spanjem, imenovani hormonska hipertenzija, lahko povzročijo niz simptomov, ki lahko motijo spanje, vključno s hitrim srčnim utripom, nenadno željo po uriniranju in apnejo v spanju.
Motnje spanja
Apneja v spanju se pojavi, ko se človek med spanjem ustavi ali prekine dihanje, včasih več stokrat v noči. Ko so presledki v dihanju daljši, ni nenavadno, da se nenadoma zbudite z občutkom, da vas duši.
Spanje lahko moti tudi t.i. paraliza spanja. To je občasna motnja spanja, pri kateri imate občutek, da ste pri zavesti, vendar se ne morete premakniti. Pojavi se, ko oseba prehaja med fazami budnosti in spanja. Občutek je lahko grozljiv in povzroči, da se človek sredi noči sunkovito prebudi.
Nokturija
Nokturija je izraz, ki se uporablja za opis potrebe po nočnem uriniranju, včasih večkrat. Stanja, ki povzročajo nokturijo, vključujejo:
- sladkorno bolezen,
- povečano prostato,
- prekomerno aktiven sečni mehur,
- visok krvni tlak,
- prekomerno uživanje vode in drugih tekočin,
- apnejo v spanju,
- srčno popuščanje.
Nokturija je lahko znak resnega zdravstvenega stanja, ki potrebuje zdravljenje, in je ne smete prezreti.
Prebavne težave
Stanja, kot so gastroezofagealna refluksna bolezen, hiatalna kila in gastritis, lahko povzročijo rutinsko prebujanje ponoči, ker lahko položaj vašega telesa in glave med spanje sproži simptome.
Pri hiatalni kili lahko obračanje na bok in vlečenje kolen k prsnemu košu povzroči, da se požiralnik (dovodna cev) izboči v prsno votlino, kar povzroči refluks.
Pri GERB in gastritisu lahko ležanje na hrbtu s plosko položeno glavo omogoči uhajanje želodčne kisline v požiralnik, kar povzroči zgago.
Hormonske spremembe
Spremembe med menopavzo lahko povzročijo vročine in nočno potenje. Nespečnost je pogost sistem menopavze, ki ga povzroča upad estrogena, ki vpliva na sposobnost človeka, da doseže globok spanec.
Hormonske spremembe med nosečnostjo lahko povzročijo nenavadne sanje, ki motijo spanje, fizične spremembe v tretjem trimesečju (bolečine v hrbtu, nokturije, krči v nogah, zgaga in gibanje plodu) pa lahko vplivajo na spanje.
Staranje
Starejši odrasli imajo povečano tveganje za motnje spanja, vključno z nespečnostjo, apnejo v spanju, sindromom nemirnih nog in motnjami cirkadianega ritma.
Kar 50 % starejših ljudi se pritožuje nad težavami s spanjem.
S spreminjanjem življenjskih obdobij se zgodi več sprememb tako v arhitekturi spanja kot v času spanja. Staranje je povezano z zmanjšanjem občutljivosti suprahiazmatskega jedra, ki uravnava cirkadiani ritem.
Velik odstotek starejših odraslih ima več kroničnih bolezni, kot so bolezni srca, sladkorna bolezen in prebavne težave, ki prispevajo k motnjam spanja ponoči. Strukturne spremembe v zgornjih dihalnih poteh in povečana pojavnost bolezni dihal pa prav tako lahko prispevajo k ali poslabšajo apnejo v spanju
Zdravila
Številna zdravila, tako v prosti prodaji kot na recept, lahko motijo spanec in povzročijo nočno prebujanje.
Dr. Peters jih ve našteti kar nekaj. Med njimi so zaviralci ACE in alfa, nekateri antidepresivi, bronhodilatorji, kofein, kortikosteroidi, dekongestivi, diuretiki in opioidi.
Povzeto po VeryWellHealth.
Preberite si tudi:
- Motnje spanja: od nespečnosti do nočnih mor (in kako si pomagati)
- Psihoterapija je pri zdravjenju nespečnosti bolj učinkovita od zdravil
- Tako dolgo na nas vpliva že ena slabo prespana noč (odgovor vam ne bo všeč)
Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj