Zvezdnica serije "The Big Bang Theory": "Snemanje serij je bila zame droga, s katero sem bežala od lastnih občutkov"

30. 1. 2024
Zvezdnica serije "The Big Bang Theory": "Snemanje serij je bila zame droga, s katero sem bežala od lastnih občutkov" (foto: Profimedia)
Profimedia

Zvezdnica je odkrito spregovorila o izzivih, s katerimi se je soočala na področju duševnega zdravja.

Igralka Mayim Bialik je zaslovela z vlogo Amy Farrah Fowler v uspešnici "The Big Bang Theory". Od takrat se je lotila več zabavnih projektov; navdušila je z glavno vlogo v nanizanki "Call Me Kat", izkazala se je kot voditeljica oddaje "Jeopardy", hkrati pa je tudi vodila podkast z naslovom "Mayim Bialik's Breakdown", v katerem govori o duševnem zdravju.

Ravno duševno zdravje je tematika, o kateri zvezdnica velikokrat iskreno govori. V času epidemije Covid-19 pa je o tem pričela govoriti še toliko bolj izrazito.

"V tistem času se je moje duševno zdravje močno poslabšalo. Karantene in zapiranja so prinesli veliko tesnobe in strahu," je povedala v intervjuju za portal nextavenue.org. Ravno takrat se je odločila tudi, da prične s podkastom.

"S partnerjem sva začela snemati podkast, ker se nama je zdelo, da lahko s svojim znanjem in izkušnjami pomagava drugim," je rekla in ob tem dodala, da jo je za podkast še posebej navdahnil prijatelj in soigralec iz serije "The Big Bang Theory", Will Wheaton, ki v javnosti prav tako odkrito govori o mentalnem zdravju.

Ne spreglejte:

Izzivi duševnega zdravja v mladih letih

"Depresija me je spremljala velik del najstništva in dvajsetih let. Psihiatra obiskujem že od svojega 16. leta, pri približno 20. letu pa sem preizkusila tudi klasično psihoterapijo. Ravno takrat sem pričela bolje razumeti, kaj sploh je moja diagnoza, kaj pomeni, in kakšne so njene značilnosti. Dodatno znanje sem pridobila s študijem nevroznanosti.

Imela sem (in še vedno imam) vse klasične simptome klinične depresije. Bili so časi v mojem življenju, ko je bilo zelo težko funkcionirati v smislu osnovnih potreb. Obstajajo stopnje depresije, ko je težko vstati iz postelje. Težko se je motivirati za sodelovanje v kakršni koli dejavnosti. Druženja predstavljajo velik izziv.

Zanimivo pa je, da sem se v težkih časih najbolj zatekala k delu. Moja služba je bila nekakšna droga, s katero sem bežala od lastnih občutkov. A tudi, ko sem bila karierno uspešna, sem bila v stiski. Obstajajo ljudje, ki niso videti depresivni, ker so tako funkcionalni in so na določenih področjih zelo uspešni. Vendar to še ne pomeni, da niso v depresiji."

Preizkušanje različnih tehnik zdravljenja

"Zelo zgodaj so mi strokovnjaki ponudili zdravila, zaradi paničnih napadov, ki so se pojavljali v srednji šoli. Preizkušala sem veliko različnih kombinacij. Imam veliko negativnih izkušenj z zdravili, po drugi strani pa so nekatere bile tudi dobre. Kombinacija pravih zdravil z obiskovanjem psihoterapije je zame na koncu bila učinkovita.

Zdaj, ko sem v svojih 40-ih in so moji otroci že zunaj faze majhnih otrok, se je moja skrb zase zelo spremenila. Več pozornosti sem namenila ustrezni prehrani in kakovostnemu spancu. Vključila sem veliko več holističnih metod.

Zdi se mi pomembno, da posamezniki opazujejo sebe in ugotovijo, kaj jim najbolj pomaga. Hkrati pa mislim, da je (sploh za ženske) pomembno, da poskrbimo za lastno hormonsko ravnovesje. Hormoni so zelo močno povezani z našim duševnim zdravjem. Tudi sama sem v zgodnjih dvajsetih letih dobila diagnozo avtoimune bolezni ščitnice in prepričana sem, da je tudi to vplivalo na težave z duševnim zdravjem."

"Poiščite si pomoč"

Danes si Mayim Bialik želi spodbuditi tudi druge, da bi več pozornosti namenili svojemu duševnemu zdravju. Obenem pa si želi, da bi psihoterapija postala bolj dostopna za vse. "Pomembno je, da si poiščemo pomoč, takrat, ko smo v stiski. Možnost pogovora s terapevtom bi morala biti osnovna človekova pravica. Psihoterapija ne bi smela biti rezervirana samo za tiste, ki si to lahko finančno privoščijo," je še dodala.

PRISLUHNITE TUDI PODKASTU S PSIHOTERAPEVTKO:

Prirejeno po: nextavenue.org

Preberite si še:

Novo na Metroplay: "Ljudje smo to, kar damo drug drugemu" | Boštjan Dermol v Sensa podkastu