Desetletja raziskav so pokazala, da so ljudje, ki so poročeni, v povprečju srečnejši in bolj zdravi kot tisti, ki niso. Vendar pa raziskovalci še vedno razpravljajo o razlogih za to.
Ena od razlag je, da se po poroki okrepi fizično in duševno zdravje. Pari si nudijo podporo na načine, ki si jih prijatelji ali družinski člani morda ne morejo. In že samo zavedanje, da se lahko zanesete na svojega zakonca, vam lahko da moč za soočanje z izzivi, ki vam jih življenje postavlja na pot.
Poročeni pari tudi spodbujajo svojega partnerja k zdravemu načinu življenja. Na primer nezdravo prehranjevanje in pitje alkohola, ki sta tako pogosta del samskega življenjskega sloga, sta na dolgi rok škodljiva tako za duševno kot za telesno zdravje. Nasprotno pa urejen življenjski slog poročenega para, z rednimi obroki, manjšim pitjem alkohola in relativno trdnim krogom prijateljev, prinaša zdravstvene koristi.
Druga razlaga je, da se za poroko odločijo ljudje, ki so že zdravi in srečni. Prav tako je za ljudi, ki so slabega zdravja ali trpijo zaradi duševnih motenj, manj verjetno, da se bodo poročili, to pa bi lahko pojasnilo opažanje, da so poročeni ljudje na splošno srečnejši kot samski.
Je poroka vzrok ali posledica srečnejšega življenja?
Da bi nadalje raziskali to vprašanje, so psihologi z Univerze v Denverju pod vodstvom Charlieja Huntingona in njegovih sodelavcev izvedli študijo, ki je spremljala 168 posameznikov, ki so bili tik pred poroko, skozi njihov prehod v zakonsko življenje. Rezultati te študije so bili nedavno objavljeni v reviji Journal of Family Psychology.
Udeleženci so bili vsake štiri mesece anketirani skoraj dve leti. Vsakič so odgovarjali na vprašanja, ki so ocenjevala njihovo splošno zdravje, uživanje alkohola, zadovoljstvo z življenjem in duševno zdravje. Tako so raziskovalci lahko zaznali spremembe v fizičnem in duševnem zdravju v času pred poroko in po njej.
Spremembe v splošnem zdravju in uživanju alkohola so bile podobne tako pri moških kot ženskah. Zlasti njihovo splošno zdravje se je v mesecih pred poroko izboljšalo, nato pa v mesecih po njej poslabšalo. In v obratnem smislu se je njihova uporaba alkohola pred poroko zmanjšala, nato pa po njej povečala.
Ta ugotovitev nakazuje, da si ljudje prizadevajo za zdrave vedenjske vzorce, ko se bliža veliki dan, vendar kmalu ponovno preidejo na stare navade in padejo v stare vzorce. Kot opažajo raziskovalci, se zdravstvene koristi poroke večinoma pridobijo v tednih pred in po poročni slovesnosti, vendar so ti učinki zgolj kratkotrajni.
Poroka in duševno počutje
V primerjavi z zdravstvenimi trendi so bile spremembe v duševnem počutju bolj zapletene in so bile odvisne od spola posameznika. Glede zadovoljstva z življenjem so ženske pred poročnim dnem opazile njegovo povečanje. Po tem pa je padlo na raven, ki je bila nižja, kot preden so se zaročile. Ta vzorec nakazuje, da mnoge ženske pristopajo k poroki z nerealnimi pričakovanji in so razočarane nad vsakodnevnimi realnostmi zakonskega življenja.
Za moške pa se zdi, da imajo psihološke koristi od poroke. Njihovo zadovoljstvo z življenjem ostane stabilno v mesecih, ki vodijo do poroke, vendar po njej doživi velik porast, vsaj v prvih nekaj mesecih po poroki. Ta vzorec nakazuje, da se poroka izkaže za bolj koristno za moške, kot so pričakovali. Z drugimi besedami, pričakovanja pred poroko in izkušnje po njej so nasprotne za moške in ženske.
Torej: ali boste zaradi poroke bolj zdravi in srečni? Glede na podatke, ki so jih zbrali Huntington in sodelavci, je odgovor verjetno ne. Kot opozarjajo raziskovalci, tako moški kot ženske občutijo dvig splošnega zdravja v obdobju zaroke. Vendar je to verjetno posledica pričakovanja poroke in vrnitve k starim navadam po njej.
Srečen zakon je posledica srečnih partnerjev
Po mnenju Huntingtona in sodelavcev podatki ne podpirajo trditve, da poroka povzroča zdravje in srečo. Bolj se nagibajo k sklepu, da je poroka posledica sreče. Z drugimi besedami, ljudje ne postanejo zdravi in srečni, ker se poročijo, ampak je obratno: zdravi, srečni ljudje imajo večjo verjetnost, da se bodo poročili kot tisti, ki to niso, najverjetneje zato, ker sta zdravje in sreča privlačni lastnosti pri potencialnem partnerju.
Čeprav raziskovalci niso raziskovali te ideje z udeleženci, podatki nakazujejo, da mnogi ljudje vstopajo v zakon z nerealnimi pričakovanji. Če mislite, da boste našli srečo po poroki s svojo sorodno dušo, boste verjetno razočarani. Poroka je velik dogodek, poln vznemirjenja in stresa. Toda po koncu medenih tednov se boste verjetno vrnili na enake ravni fizičnega in duševnega počutja, kot ste jih imeli, preden ste se poročili.
Povzeto po Psychologytoday.com
Preberite tudi:
- Zakaj je moške tako strah POROKE?
- Pred poroko bi si morali iskreno odgovoriti na naslednja 3 vprašanja
Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj