Vas zanima, v kakšnem stanju je trenutno vaše telo? O tem, ali ste v stresu, veliko pove že naše dihanje.
Zelo hiter in enostaven test lahko opravite tako, da na uri nastavite štoparico za 1 minuto ter izmerite, koliko vdihov naredite v tem času. Pomembno je, da diha ne prilagajate, ampak poskusite dihati čim bolj naravno, kot ste do sedaj.
Če ste izmerili manj kot 9 vdihov na minuto, to pomeni, da se vaše telo pretežno nahaja v parasimpatičnem živčnem sistemu - to nakazuje, da ste sproščeni in umirjeni, vaše telo pa se je v tem stanju sposobno regenerirati.
Če ste izmerili med 9 in 12 vdihov, to pomeni, da se nahajate nekje med simpatičnim in parasimpatičnim živčevjem - to nakazuje, da jadrate med stresom in razbremenitvijo.
Če ste izmerili nad 12 vdihov na minuto, pa to pomeni, da se nahajate v simpatičnem živčevju, ki nakazuje na stresno stanje. Višje kot je število vdihov, bolj ste pod stresom. Daljše zadrževanje v tem stanju prinaša negativne posledice kot npr. oslabljeno regeneracijo telesa, slabo prebavo, oslabljen imunski sistem, čustveno razdražljivost … dolgotrajno pa se lahko razvije v številne kronične in avtoimune bolezni.
Če ste izmerili več kot 12 vdihov na minuto in se nahajate doma ali na kateremkoli drugem mestu, kjer vam ne bi bilo treba biti v stresu, si lahko pomagate z dihalnimi vajami.
Preprosta vaja za preklop telesa na parasimpatično živčevje
Udobno se namestite na mirno mesto, kjer vas ne bo nihče motil. Če sedite, je najbolje, da se nekam naslonite, da lahko čim bolj sprostite trup in vse napetosti v njem. Zaprite oči.
Najprej se osredotočite na področje svojega trebuha in ga poskusite čim bolj sprostiti. Nato začutite še ostale dele svojega telesa in preverite, ali se kje zadržujejo kakršnekoli napetosti. Z globokimi in počasnimi vdihi nekajkrat predihajte tudi svoja pljuča. S tem boste pripomogli tudi k znižanju srčnega utripa.
Svojo pozornost usmerite še v svojo čeljust in jo čim bolj sprostite. Konica jezika naj počiva na ustnem nebu, zobje naj ne bodo v stiku.
Počasi vdihnite skozi nos in štejte do 4, nato izdihnite s štetjem do 6. Po izdihu počakajte 5 do 10 sekund, preden ponovno vdihnete. Naslednji vdih naj bo spet umirjen, enak prejšnjemu - če hlastate za zrakom, potem malenkost skrajšajte čas med izdihom in ponovnim vdihom. To ponovite vsaj 10-krat, najbolje pa še večkrat. Nato se vrnite na naraven dih.
Vloga diha pri sproščanju
Dihanje je način, na katerega lahko intenzivno vplivamo na svoj avtonomni živčni sistem. Je proces, ki lahko v telesu nemudoma prižge stres - ali pa ga ugasne. Z zgornjo dihalno tehniko smo telesu pomagali, da se umiri, sprosti in preide v stanje parasimpatičnega živčnega sistema.
Z vsakodnevnim ponavljanjem te vaje lahko pripomoremo k zmanjševanju stresa ter napetosti v telesu in dolgoročno izboljšamo naše psihofizično zdravje.
Prirejeno po: Peti element
Celoten video z vodeno meditacijo si lahko ogledate tukaj:
- Preberite si še: Občutek praznine – kaj v resnici pomeni?
- in Afirmacija, ki si jo ponavljate v tem tednu (glede na vaše znamenje)