Če ste anksiozni, ni vedno lahko ugotoviti, kje začeti ali kaj storiti, da bi se počutili bolje. Če dodamo še stigmo, ki pogosto obdaja duševno zdravje, lahko postopek iskanja pomoči postane še bolj obremenjujoč.
"Obstaja družbeni pritisk, da nikoli ne pokažemo ranljivosti ali šibkosti," pravi licencirana klinična psihologinja dr. Jaclyn Lopez Witmer. In vendar je ena najkoristnejših stvari, ki jih lahko storite, da vse to ignorirate, v celoti priznate svojo anksioznost in začnete iskati vire podpore, ki so na voljo.
"V tem, da smo ranljivi in prosimo za pomoč, se skriva velika moč," pravi Witmer. "To je osvobajajoče in vodi do globljih odnosov in boljšega duševnega zdravja." Iskanje pomoči lahko vključuje obisk psihoterapevta, pridružitev skupini za podporo ali iskren pogovor s partnerjem ali prijatelji.
Če v svojem vsakdanjem življenju nimate veliko podpore, se boste morda bolj nagibali k terapiji v živo, skupinam za podporo ali celo k vadbi joge. Če vas skrbijo finance, je tudi brezplačna telefonska pomoč lahko odlična izbira. Obstaja ogromno načinov, kako dobiti pomoč pri anksioznosti, in pogosto je vse, kar je potrebno, da naredite prvi korak v pravo smer. Kakšen je lahko ta prvi korak?
1. Obrnite se na prijatelja, ki zna poslušati
Najboljše in najpreprostejše mesto za začetek je, da se obrnete na nekoga, s katerim se že redno pogovarjate. To bi lahko bil prijatelj, družinski član ali sodelavec. Če se ob njem počutite varno in mu zaupate, mu povejte, kaj se vam dogaja.
Ne bodo vsi dovzetni za poslušanje o vaših duševnih zdravstvenih težavah in niso vsi dobri poslušalci, zato bodite izbirčni, ko izbirate, na koga se boste obrnili po pomoč. Izberite nekoga, za katerega veste, da bo spoštljiv, na primer prijatelja ali družinskega člana, ki se je sam že spopadal z anksioznostjo. Če se po pogovoru ne počutite podprti, čim prej poiščite nekoga drugega.
2. Poiščite psihoterapevta
Poiščite psihoterapevta, ki vas lahko sprejme v relativno kratkem času. Skupaj bosta lahko raziskala, od kod izvira vaša anksioznost in okrepila načine za spopadanje s tesnobo. Ne pozabite pa, da boste potrebovali redno delati na tem. Samo nekaj obiskov za reševanje globljih težav ne bo dovolj.
3. Povejte svojemu osebnemu zdravniku
Če vam anksioznost onemogoča funkcionalnost, je morda dobro, da se pozanimate pri osebnem zdravniku, kakšne nasvete ima za vas. Če vam njegov predlog ne bo všeč, lahko še vedno rešujete stvari po svojih željah.
4. Poskusite s telefonsko linijo za pomoč
Kadar v svojem neposrednem krogu nimate nikogar, s katerim bi se lahko pogovarjali, ali če se počutite nelagodno ob ljudeh, ki jih poznate, nikar ne obupajte. Na voljo je nekaj anonimnih telefonskih linij za pomoč, ki vas bodo povezale z nekom, ki je usposobljen za poslušanje. Te telefonske linije so odlično mesto za začetek pogovora o anksioznosti v neobsojajočem in varnem okolju.
Klic v duševni stiski (01) 520-99-00
5. Poiščite telesno orientirane terapije
"Težava" aksioznosti je, da se nahaja v telesu, zato vam terapije, ki ne vključujejo telesa, morda ne bodo dovolj za trajno spremembo. Ko naslovite zraven še telo in se naučite bolje čutiti vaše telo, lahko zares spremenite svoje življenje. V Sloveniji imamo na voljo AEQ metodo, telesno psihoterapijo, terapevte, ki so telesno usmerjeni...
Delno povzeto po bustle.com
Preberite tudi:
- Kako je biti v odnosu z anksiozno osebo?
- 9 citatov, ki jih morate prebrati, če ste pogosto ANKSIOZNI