Nočne more pri otrocih: pogostejše, če so utrujeni ali pod stresom

13. 6. 2024 | Uredništvo
Deli
Nočne more pri otrocih: pogostejše, če so utrujeni ali pod stresom (foto: profimedia)
profimedia

Nočne more pri otrocih so pogoste in verjetnejše, kadar je otrok zelo utrujen ali pod stresom.

Gotovo poznate tisti občutek, ko se zbudite povsem preznojeni, a hkrati veste, da niste v nevarnosti in da ste se 'le' prebudili iz nočne more.

Pri otrocih pa je drugače. Ko imajo otroci nočne more, se občutek, da so še vedno v težavah, lahko zdi preveč resničen. Kričijo. Brcajo in se zvijajo. In ta 'groba' prekinitev spanja jim (in vam) lahko prepreči, da bi kmalu spet zaspali.

Če se nato pojavi strah pred prihodnjimi nočnimi morami, lahko ta povzroči, da postane otrok še bolj nervozen pred spanjem naslednjo noč ... in naslednjo noč ... in tako naprej.

"Nočne more pri otrocih lahko povzročijo cikel nespečnosti," pravi pediatrinja Catrina Litzenburg iz bolnišnice Cleveland Clinic. "Nočne more lahko povzročijo strah pred temo ali strah pred spanjem. Ta strah lahko pomeni, da otroci manj spijo. Preutrujenost pa lahko privede do nočnih mor. To je začaran krog."

Normalno je, da imajo otroci nočne more. Do polovica otrok jih izkuša. Toda zakaj? In kako lahko otroku pomagate, da jih premaga?

Kdaj se začnejo nočne more?

Po mnenju raziskovalcev spanja naj bi dojenčki ne imeli nočnih mor. Dojenčki in malčki pogosto jočejo, ko se ponoči zbudijo, vendar to ne pomeni nujno, da imajo nočne more.

Vendar pa je to področje težko preučevati, saj dojenčki in mlajši malčki ne morejo zlahka izraziti svojih strahov in opisati sanj, zato ne moremo z gotovostjo vedeti, kaj doživljajo v spanju.

"Menimo, da zelo majhni otroci, mlajši od približno 4 let, ponoči na splošno nimajo strahov, ker razvojno še ne vedo, da bi se lahko česa bali," pojasnjuje dr. Litzenburg.

"Več strahu, groze in nočnih mor opazimo pri predšolskih otrocih. V tej starosti postanejo bolj ustvarjalni misleci in razvijejo verbalne sposobnosti do te mere, da nam lahko povedo, kaj čutijo in o čem sanjajo."

Otroci, ki so mlajši od 7 let, pogosteje doživljajo nočno grozo kot nočne more.

Nočne more in nočne groze

Nočne more se pojavljajo med spanjem v fazi REM. To je lažja faza spanja. Ko otrok doživi nočno moro, se zbudi presenečen, zmeden in prestrašen. Morda bo jokal in vam bo lahko pripovedoval o svoji nočni mori.

Nočne groze pa se običajno pojavijo v najgloblji fazi spanja ali v ne-REM fazi (imenovano tudi 'spanje s počasnimi valovi'). Ko vaš otrok doživlja nočno grozo, lahko kriči ali joče, vendar v resnici ni buden. Na vaše tolažilne besede ali objeme se ne bo odzval, zjutraj pa se ne bo spomnil epizode.

"Pri mlajših otrocih je v primerjavi z mladostniki in odraslimi več spanja s počasnim valovanjem," pojasnjuje Dr. Litzenburg. "V času rasti njihovega telesa se dogaja toliko stvari, da morajo več časa preživeti v tem globokem vzorcu spanja, ki spodbuja njihov zdrav razvoj in rast."

Zakaj imajo otroci nočne more

O spanju običajno razmišljamo kot o času, ko se ne dogaja veliko.
Vendar videz vara.

Ko vaš otrok zaspi, se njegovi možgani trudijo, da bi predelali dnevne dogodke in čustva. Spanje ima pomembno vlogo tudi pri učenju in utrjevanju spomina.

Nedavne raziskave raziskave kažejo, da ima spanje tudi vlogo 'hišnika'. To pomeni, da med spanjem možgani odstranjujejo toksine, ki se kopičijo čez dan.

Medtem ko so možgani vašega otroka zaposleni z 'delom v nočni izmeni',
sanjajo majhne sanje - in potem se zgodi, kakšno noč, da se te sanje obarvajo temneje. Posledica tega so nočne more.

Nočne more so pogostejše, če vaš otrok doživlja:

  • anksioznost.
  • strah,
  • pomanjkanje spanja (premalo spanja ali slaba kakovost spanja),
  • stres,
  • travmo.

Nočne more pri otrocih so pogoste, vsebina teh sanj pa se bo verjetno spreminjala z njihovo starostjo.

"Domišljija predšolskih otrok je bujna in pogosto ne morejo ločiti, kaj je resnično in kaj ni. Tema njihovih nočnih mor je pogosta ta, da jih lovijo namišljena bitja in podobno," pojasnjuje dr. Litzenburg. "Ko bodo odraščali, bodo nočne more otroka verjetno tesneje povezane s stresorji v njihovem življenju. Stvari, kot so negativne izkušnje v šoli ali težave s prijatelji."

Kako preprečiti nočne more

Občasna nočna mora otroka ne bo kaj dosti vznemirjala, problematične postanejo šele ponavljajoče se nočne more ali nočne groze, ki povzročajo tesnobo zaradi spanja in ropajo mirnega spanca tako otrok kot staršev.

Dr. Litzenburg predlaga štiri načine, kako otroku pomagati premagati nočne more:

1. Spomnite jih, kaj je resnično in kaj ne

Še posebej malčki in mlajši otroci težko razumejo, kaj je resnično in kaj ne. Ste, na primer, kdaj poskusili predšolskemu otroku razložiti, zakaj lahko Elsa naredi snežaka iz nič, oni pa ne?

Enako je z nočnimi morami. Počutijo se lahko tako zaskrbljujoče resnične, da malčki težko ločijo, kaj so doživeli v spanju, od tega, kar se dejansko dogaja.

"Nočne more se lahko zdijo tako žive in resnične, da so lahko res strašljive," pravi dr. Litzenburg. "Pomaga lahko, če svojega otroka čez dan spomnite, da sanje niso resnične. Lahko rečete stvari, kot so: 'Nočne more so lahko res strašljive, vendar se v resnici ne dogajajo. Varen si v svoji postelji in v svoji sobi."

Druga koristna taktika je lahko raziskovanje otroške sobe z njimi in spraševanje, kaj vidijo. Lahko jim pokažete trike, s katerimi se lahko poigrajo njihove oči, na primer: "Glej, to ni čarovnica, samo tvoj plašč visi s stola." Ali pa: "Vidiš te sence, ki se premikajo po steni? To niso slabi fantje, ki se prikradejo v hišo, ampak so žarometi avtomobilov, ki se vozijo po cesti mimo hiše.”

Starejši otroci lahko prevzamejo dejavnejšo vlogo pri ločevanju dejstev od fikcije. Za otroke, ki znajo pisati, dr. Litzenburg predlaga, naj naredijo si zapišejo na listke sporočila, nato pa te razstavijo na vidna mesta po sobi. Na listke lahko zapišejo opomnike, kot so: "Nočne more niso resnične" ali "Varna sem v svoji postelji."

2. Naj spanje postane prioriteta

Če premalo spi, bo vaš otrok verjetneje izkušal nočne more. "Nočne more so oblika parasomnije (motnje spanja), zato so lahko povezane s slabo kakovostjo spanja ali premalo spanja," pravi dr. Litzenburg.

Otrokom zagotovite redni urnik spanja, ki temelji na priporočilih o tem, koliko spanca potrebujejo otroci.

3. Spodbujajte neodvisnost

Ko se vaš otrok zbudi iz nočne more ali odlaša s časom za spanje s protesti, da ga je strah zaspati, se zlahka vdate in ga vzamete s seboj v posteljo. Če pa želite, da vaš otrok spi neodvisno, boste pri tem vztrajali.

"Tudi če morate nekaj časa ostati v otrokovi sobi, da se otrok sprosti in zaspi, je to v redu," svetuje dr. Litzenburg. "Ko otroka vzamete iz njegove sobe in mu dovolite, da spi z vami, lahko to okrepi idejo v njegovih mislih, da njihova soba nekako ni varna, kar morda ni sporočilo, ki ga želite poslati."

4. Ponudite tolažbo

Če vaš otrok želi, da 'viiiii ostaaneteeee' z njim, dr. Litzenburg predlaga, da ponudite posrednika.

"Če imajo v svoji postelji na otip prijeten predmet, ki je zanje poseben, jim lahko pomaga razviti povezavo med spanjem – vaš otrok lahko to stvar poveže s spanjem," pravi.

"Prav tako jim pomaga, da so bolj neodvisni, ker se lahko sampotolažijo s svojim posebnim predmetom, ne da bi za to potrebovali osebo."

Predmeti za asociacijo na spanje so lahko vse stvari, ki jih vaš otrok lahko obdrži v postelji in mu ponujajo tolažbo. Pogosto so to odeje in plišaste živali. Dr. Litzenburg pravi, da je lahko tudi nekaj podobnega kot srajca starša ali prevleka za blazino. Nekaj, kar diši po osebi, ki jo ljubi, je lahko vir tolažbe za otroka.

Kdaj naj vas začne skrbeti?

Če nočne more vplivajo na šolski uspeh vašega otroka ali njegovo sposobnost komuniciranja s prijatelji ali družino, dr. Litzenburg pravi, da je verjetno čas, da se z njihovim pediatrom ali drugim zdravstvenim delavcem pogovorite o strategijah dodatne podpore.

In ne pozabite, da kot starš ali primarni skrbnik poznate svojega otroka in njegove potrebe bolje kot kdorkoli. Če ste zaskrbljeni zaradi otrokovih nočnih mor in učinkov, ki jih imajo nočne more na njihov spanec in zdrav razvoj, ne oklevajte in se za pomoč obrnite na ponudnika zdravstvenih storitev.

Povzeto po pisanju Cleveland Clinic

Preberite si tudi:

Novo na Metroplay: "Svojo otroško igro dajem na papir." | Hana Stupica in Urška Križnik Zupan