Ob koncu leta smo pogosto izčrpani, saj se trudimo izpolniti vse obveznosti z neskončnega seznama opravil. Poleg delovnih obveznosti pa nas čakajo tudi božično nakupovanje, zavijanje daril, načrtovanje druženj, novoletne zabave in še marsikaj drugega. Ni čudno, da nam običajno zmanjka energije.
Čeprav je izgorelost ob koncu leta pogosto posledica kroničnega, neobvladljivega stresa na delovnem mestu, pa ni omejena zgolj na to področje, ampak nanjo vplivajo tudi drugi vidiki našega življenja, kot so nerealna pričakovanja glede praznikov. Čas je za proaktivnost! Tukaj je nekaj nasvetov, kako se spoprijeti z izgorelostjo ob koncu leta.
Ne iščite občutka vrednosti v tem, da ste ves čas zaposleni
Odločite se, da ne boste del tekmovanju v izgorelosti, ki se pogosto pojavlja na družbenih omrežjih ali v pogovorih s prijatelji in sodelavci. Hvalisanje o tem, kako izgoreli smo in kako naporno ali dolgo delamo, samo spodbuja potrebo, da se ves čas zdimo zaposleni ali da počnemo vedno več. Namesto tega spodbujajmo sebe, prijatelje in sodelavce, da se posvetimo skrbi zase ter najdemo zdravo ravnotežje med delom in počitkom.
Cenite skrb zase, tako kot cenite produktivnost
Raziskave kažejo, da krepitev enega področja življenja, kot je skrb zase, ustvarja pozitiven učinek tudi na druga področja, kot je delo. Delodajalci bi morali podpirati skrb za dobrobit zaposlenih, saj zdrav človek lahko veliko prispeva k delu za razliko od nekoga, ki se bliža izgorelosti.
Prevzemite nadzor nad lastnim počutjem
Prevzemite nadzor nad lastnim počutjem, da začnete novo leto sveže, ne pa iz občutka pomanjkanja. Vzemite si odmor, prakticirajte zavedanje in se osredotočite na to, kako se počutite. Dihalne vaje, joga, meditacija, preživljanje časa v naravi in dovolj spanca so le nekateri načini za obvladovanje občutka izgorelosti. Poiščite stvari, ki vas osrečujejo, in jih postavite na vrh lestvice svojih prioritet.
Ne bodite prestrogi do sebe
Živimo v nepopolnem svetu, zato ne moremo biti popolni v vsem, kar počnemo. Bodite realni glede svojih pričakovanj. Nič ni narobe, če ne dosežemo popolnosti pri vsem, kar počnemo. Namesto osredotočanja na tisto, česar niste dokončali, se raje veselite svojih dosežkov.
Opustite občutek nujnosti
Ta občutek je postal norma v sodobnem svetu, bodisi pri odzivanju na elektronska sporočila ali dokončevanju zahtevnih nalog. Toda stalni občutek nujnosti je zelo obremenjujoč. Med prazniki razmislite o digitalnem detoksu: odklopite se od tehnologije in se raje povežite z družino, prijatelji, skupnostjo in samim seboj.
Povzeto po Psychologytoday.com
Preberite tudi:
- Izgorelost nastopi, ko nehate poslušati sebe
- Ana je doživela izgorelost. Kaj je bil vzrok? (Piše terapevtka)
Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj