Raziskava odkrila nepričakovano povezavo med mentolom in Alzheimerjevo boleznijo

28. 10. 2024 | N.Z.
Deli
Raziskava odkrila nepričakovano povezavo med mentolom in Alzheimerjevo boleznijo (foto: profimedia)
profimedia

Nedavna študija je odkrila nekaj čudnega: ko miši z Alzheimerjevo boleznijo vdihavajo mentol, se njihove kognitivne sposobnosti izboljšajo.

Zdi se, da lahko kemična sestavina zaustavi nekatere poškodbe možganov, ki so običajno povezane z boleznijo.

Raziskovalci so zlasti opazili zmanjšanje beljakovine interlevkin-1-beta (IL-1β), ki pomaga uravnavati vnetni odziv telesa – odziv, ki lahko nudi naravno zaščito, vendar povzroči škodo, če ni pravilno nadzorovan.

Ekipa, ki stoji za študijo, objavljeno aprila 2023, pravi, da ta izkazuje potencial, da bi lahko določene vonje uporabljali kot terapije za Alzheimerjevo bolezen. Če lahko ugotovimo, kateri vonji povzročajo kateri odziv možganov in imunskega sistema, jih lahko izkoristimo za izboljšanje zdravja.

Mentol stimulira kognicijo in imunski sistem

"Osredotočili smo se na vlogo vohalnih sistemov v imunskem in centralnem živčnem sistemu in potrdili, da je mentol imunostimulirajoči vonj," je ob objavi rezultatov povedal imunolog Juan José Lasarte iz Centra za uporabne medicinske raziskave  v Španiji.

"Potem pa nas je presenetilo, ko smo opazili, da je že kratka izpostavljenost v obdobju šestih mesecev tej snovi preprečila kognitivni upad pri miših z Alzheimerjevo boleznijo, napredovanje bolezni v obliki upada kognicije in spominskih sposobnosti pa se je ustavilo. In, kar je najbolj zanimivo, ista terapija z mentolom je izboljšala kognitivne sposobnosti tudi sicer zdravih mladih opazovancev."

Po predhodnem opazovanju vdihavanja mentola, ki krepi imunski odziv na opazovanih subjektih, je ekipi tako uspelo dokazati, da se na isti način lahko izboljšajo tudi njihove kognitivne sposobnosti.

Vonj mentola kot nov način zdravljenja?

Poleg tega se zdi, da je mentol potisnil protein IL-1β nazaj na varne ravni v možganih.

Ko so raziskovalci umetno zmanjšali število T regulatornih (Treg) celic – za katere je znano, da pomagajo vzdrževati imunski sistem – so opazili nekatere enake učinke, kar je odprlo možno pot, po kateri bi lahko ubrali prihodnje zdravljenje.

"Izpostavljenost mentolu in blokada celic Treg sta povzročila zmanjšanje IL-1β, beljakovine, ki bi lahko bila v ozadju kognitivnega upada," je povedala nevroznanstvenica Ana Garcia-Osta iz CIMA.

"Poleg tega je specifična blokada tega proteina z zdravilom, ki se uporablja pri zdravljenju nekaterih avtoimunskih bolezni, izboljšala tudi kognitivno sposobnost zdravih osebkov in osebkov z Alzheimerjevo boleznijo."

Vohalni sistem je močno povezan z možgani

Znanstveniki so ugotovili že številne povezave med vonjavami ter našim imunskim in živčnim sistemom.

Te odnose je težko popolnoma razumeti, vendar vemo, da lahko naš vohalni sistem močno vpliva na možgane. Nekateri vonji lahko sprožijo določene odzive v možganih, kar vodi do kemičnih reakcij, ki vplivajo na spomin, čustva in drugo.

Dejansko bolezni, povezane z osrednjim živčnim sistemom – kot so Alzheimerjeva, Parkinsonova bolezen in shizofrenija – pogosto spremljajo izguba voha. Ta nova raziskava dodaja nekaj obetavnih podatkov, a je pred preuranjenimi zaključki potrebnih še več raziskav na področju razumevanja povezav med imunskim sistemom, centralnim živčnim sistemom in vonjem.

"Naši rezultati kažejo, da imajo lahko vonjave in imunski modulatorji pomembno vlogo pri preprečevanju in zdravljenju Alzheimerjeve bolezni in drugih bolezni, povezanih s centralnim živčnim sistemom."

Povzeto po pisanju Science Alert.

Preberite si tudi:

Novo na Metroplay: Peter Prevc iskreno o težkih trenutkih kariere in o očetovstvu | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem