TO se je zgodilo, ko sem jutranjo kavo zamenjala z matcho

16. 5. 2023
Deli
TO se je zgodilo, ko sem jutranjo kavo zamenjala z matcho (foto: Profimedia)
Profimedia

Učiteljica joge Lindsay Kellner deli svojo izkušnjo o tem, kako je kavo zamenjala za nov zeleni napitek.

Kavo ali espresso sem pila vsak dan svojega odraslega življenja, z začetkom v srednji šoli. Zaman sem razmišljala o tem, da bi se ji odpovedala, saj sem oboževala njen okus, še bolj všeč pa mi je bil ta jutranji ritual, ki me je držal prizemljeno – vsaj tako sem mislila. 

Kava mi ni povzročala težav vse do poznih dvajsetih, ko sem prvič v življenju začela doživljati vrtoglavice, razbijanje srca in napade panike. Če sem pozabila pojesti vsaj en obrok ali prigrizek, sem padla v stanje nizkega krvnega sladkorja, kar mi je povzročalo tresavico, ki je vključevala val panike. Velikokrat sem doživljala tudi tunelski vid, mravljinčenje rok in nog ter grozljiv občutek, da ne morem zaupati svojemu telesu. Včasih se mi je zdelo, da se bom onesvestila. Vse to me je pripeljalo do trenutka, ko sem se odločila, da bom za mesec dni kavo zamenjala z matcho.

Ne bom lagala – prvi teden ni bil najlažji. Moje telo je potrebovalo nekaj časa, da se je navadilo na to zamenjavo, naučila pa sem se tudi lekcije, da niso vse matche enakega okusa, zato je dobro, da poskusite več različnih, preden se odločite da vam njen okus ni všeč. Ko je bilo “najhujše” mimo, pa sem začela opažati številne pozitivne učinke, ki so me prepričali, da matcho tudi dolgoročno zamenjam s kavo:

1. Moja anksioznost se je močno zmanjšala

Matcha ima nekoliko manj kofeina kot kava, vendar je to odvisno tudi od tega, koliko matche dodate svoji pijači in kako močno kavo ste pili prej. Matcha, ki sem jo pila sama, vsebuje 34 mg kofeina na porcijo, v primerjavi s 95 mg v tipični skodelici kave. 

Preden sem poskusila matcho, sem čez dan dobivala navale tesnobe, za katere se mi je zdelo, da prihajajo od nikoder – samo sedela sem za svojo mizo in srce mi je začelo močno utripati. Mojo tesnobo so hitro spodbudili tudi dražljaji iz okolja, kot je glasna glasba, večja gneča ljudi ipd. Po enem mesecu pitja matche namesto kave se je to popolnoma umirilo. 

Obstajajo tudi študije, ki kažejo, da ima matcha na živalih učinek zmanjševanja stresa, čeprav bi bilo potrebnih še več raziskav za potrditev podobnih učinkov pri ljudeh.

2. Prihranek denarja

Kavo sem si sama le redko pripravila, večinoma sem jo kupovala v kavarnah in jo tam vzela za na pot, za kar sem mesečno zapravila kar nekaj denarja. Matcho pa sem si začela pripravljati doma (saj – odvisno od mesta – ni vedno dostopna v kavarnah). Nikoli si nisem mislila, da bom uživala v ritualu pripravljanja toplih napitkov, a je to zdaj moj najljubši del jutra.

3. Moja raven energije se je zvišala

Izvedela sem, da ima za ta učinek zasluge L-teanin, aminokislina, ki povečuje raven energije in jo najdemo tudi v zelenem čaju. Dokazano je bilo tudi, da krepi spomin ter kognitivne sposobnosti ter na splošno poskrbi, da se počutimo bolj umirjeno v kognitivnem smislu. 

Odvisno od tega, kako vaše telo presnavlja kavo, vam lahko ta povzroči izbruhe energije, ki jim nato sledi silovit upad. Tako je bilo tudi pri meni, a se tega sploh nisem zares zavedala, dokler nisem občutila energijskega učinka, ki ga ima matcha - ta je dosti bolj uravnan in traja dlje.

4. Spoznala sem, koliko mojega dneva je bilo strukturiranega okoli kave

Začetek dneva s kavo je bil preprost, vendar sem nato vedno razmišljala o tem, kdaj bom pojedla svoj naslednji obrok, da bi preprečila tresenje, nizek krvni sladkor in upad energije. V času, ko sem pila kavo, sem tudi pojedla več, da bi uravnotežila učinke kisline in anksioznosti. Odkar pijem matcho pa jem veliko bolj intuitivno – te učinke sem začela opažati po kakšnem mescu.

Če tudi vi opažate negativne učinke kave na svojem telesu in umu, je morda pravi čas, da poskusite matcho in ugotovite, če vam ustreza. Z znanstvenega vidika ima zagotovo veliko koristi.

Vir: Lindsay Kellner, mindbodygreen.com

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja