7 načinov, ki vam lahko pomagajo pri uresničevanju novoletnih zaobljub

3. 1. 2022
Deli
7 načinov, ki vam lahko pomagajo pri uresničevanju novoletnih zaobljub (foto: profimedia)
profimedia

Ste si tudi vi v teh dneh zastavili novoletne zaobljube? Tukaj je nekaj nasvetov, ki vam bodo pomagali pri tem, da jih boste letos res uresničili.

1.  Dostopnost ciljev

Pri zastavljanju ciljev in zaobljub, ki jih želite v končni fazi tudi uresničiti, je ključnega pomena to, da so realni in dosegljivi. Nekaj preveč abstraktnega in zahtevnega vam lahko onemogoči, da bi sploh začeli, saj ne boste vedeli, kje se stvari lotiti –  to pa vam lahko vzame vso motivacijo. Če se želite lotiti bolj zahtevnega cilja, ga najprej dobro definirajte in razdelajte, ter si pomagajte z naslednjo metodo.

2.  Načrtujte

Ko si zastavite cilje, jih razdelite na manjše dele oz. korake, po katerih boste hodili do uresničitve. Manjši kot so ti koraki oz. »podcilji«, večja je verjetnost, da jim boste posvečali pozornost vsak dan ali vsak teden. Zaradi dosledne navade osredotočanja na majhne podcilje, lahko sčasoma dosežete svoj končni cilj. 

3.  Bodite prilagodljivi

Čeprav si želimo, da bi naši načrti potekali gladko, pa to ni vedno resničnost. Na primer, če nameravati izpolniti več ciljev hkrati, a se izkaže, da vam obveznosti, kot so šola ali služba to onemogočajo, boste morda morali svoj plan prilagoditi in ustvariti drugačen načrt – naj vas to ne odvrne.

4.  Ostanite motivirani

Sledenje svojim ciljev lahko postane izčrpavajoče, saj zahteva veliko mero osredotočenosti. Pri tem vam lahko pomaga to, da si predstavljate sami sebe po tem, ko boste uresničili te cilje – boste ponosni nase in na svoje trdo delo? Boste nase gledali bolj pozitivno? Te misli vas lahko motivirajo za nadaljevanje truda. Vsake toliko pa se nagradite tudi pri opravljanju vmesnih korakov.

5.  Prosite za pomoč

Prositi za pomoč pri doseganju svojih ciljev ni nikoli slaba ideja. Najdete lahko zanesljivega partnerja, ki vas bo podpiral in spodujal na vsakem koraku. Če slučajno poznate koga, ki ima modrost in strokovno znanje, povezano z vašim ciljem, ne oklevajte in se začnite učiti iz njegovih izkušenj tako, da ga prosite za nasvet.

6.  Razmišljajte v obratni smeri

Vsi ne dosegamo ciljev na enak način. Če vam težave povzroča izdelovanje načrta, si lahko pomagate tako, da obrnete svoje razmišljanje v drugo smer: najprej si zamislite končni rezultat in nato pojdite od konca do začetka ter odkrivajte korake, ki so vodili do tja.

7.  Bodite organizirani

Pri doseganju ciljev vam lahko zelo koristi tudi urejen urnik. Tako kot šolski urnik: vse ure so natančno načrtovane, postavljeni so končni datumi za preverjanja znanja in oddajanje nalog. Tudi sami si lahko določite končne roke za določene cilje ali podcilje.

Vir: psych2go.net

Novo na Metroplay: Aljoša Bagola in Matej Šarc│1, 2, 3 ... bis! Podkast Slovenske filharmonije