Agresivnost pod vplivom alkohola: stereotip o 'jeznem pijancu' drži za nekatere ljudi

11. 9. 2024 | N.Z.
Deli
Agresivnost pod vplivom alkohola: stereotip o 'jeznem pijancu' drži za nekatere ljudi (foto: profimedia)
profimedia

Stereotip o 'jeznem pijancu' pri nekaterih ljudeh zares drži, pravi znanost.

Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije je uživanje alkohola tesneje povezano z agresivnim vedenjem kot katera koli druga vrsta psihotropnih snovi. Uživanje alkohola pri različnih ljudeh sicer sproži različno vedenje. 

 "Alkohol je vpleten v polovico vseh umorov, posilstev in napadov," pravi Robert O. Pihl, profesor psihologije in psihiatrije na univerzi McGill. "Toda dinamika te povezave je zapletena, zato je vsaka raziskava, ki se osredotoča na razlago te povezave, pomembna za družbo na splošno."

Razumevanje jeze in agresije 

Jeza je močno čustvo, ki ga občutimo, ko gre nekaj narobe ali ko nam nekdo stori krivico, agresija pa se nanaša na vrsto vedenj, ki lahko povzročijo fizično in psihično škodo vam, drugim ljudem in bitjem ali predmetom v okolju.

Ko je biti 'jezen človek' tudi osebnostna lastnost nekoga, to nakazuje splošno nagnjenost te osebe k dolgotrajnemu doživljanju kronične jeze. Takšna, jezna oseba, je nagnjena k iskanju dražljajev, ki aktivirajo občutke jeze. To lahko pojasni, zakaj je ta človek pogosteje jezen in deluje bolj agresivno kot oseba, ki nima te osebnostne lastnosti. 

Vpliv alkohola na jezo in agresijo

Alkohol lahko pri različnih ljudeh izzove različne čustvene odzive. Pri nekaterih ljudeh lahko na primer povzroči žalost, pri drugih pa jezo. Če ste po naravi nagnjeni k jezi, lahko pitje alkohola povzroči, da postanete agresivni.

Na to, kako alkohol vpliva na agresivnost, lahko vplivajo številni kognitivni, nevrobiološki in socialni dejavniki.

Učinek alkohola je lahko tudi posledica učinka nevrovnetja, ki se še poslabša zaradi vpliva obilnega uživanja alkohola na črevesje/mikrobiom in prehrano. Raziskave so na primer pokazale, da ljudem z alkoholizmom primanjkuje maščobnih kislin omega-3, kar je povezano z nasiljem.

Dejavniki tveganja

Po podatkih ene od raziskav lahko naslednji dejavniki tveganja povečajo tveganje za agresijo, ki je povezana z uživanjem alkohola:

  • je moškega spola,
  • pije prekomerno,
  • že pred tem občuti visoko stopnjo jeze,
  • išče adrenalinske občutke in dražljaje,
  • v njem je že v osnovi prisotna prikrita razdražljivost,
  • ima prijatelje ali sorodnike, ki postanejo agresivni pod vplivom alkohola,
  • pomanjkanje empatije.

Tudi pitje koktajlov, ki vključujejo energijske pijače, gre obravnavati kot možen dejavnik agresivnega vedenja. Raziskovalci so pri 175 mladih odraslih, ki so alkohol mešali z energijskimi pijačami, v katerih je bil kofein, ugotavljali njihovo verbalno in fizično agresivnost v barskih konfliktih. Rezultati so pokazali, da se je pri osebah, ki so uživale te pijače, stanje agresivnosti povečalo do te mere, da so te pijače označili kot 'potencialno tveganje' za povečano sovražnost.

Učinek alkohola na disinhibicijo

Med številnimi preučenimi fiziološkimi in vedenjskimi učinki alkohola je disinhibicija, t.j. zmanjšan nadzor nad svojimi impulzi ali izguba nadzora nad sabo.

Disinhibicija lahko povzroči, da ne morete ustaviti ali ustrezno regulirati impulza za agresivno dejanje, ki ni primerno za situacijo, v kateri se nahajate.

"Če so posamezniki nagnjeni k izražanju jeze navzven, bo alkohol to še ojačal," pravi doktor Amos Zeichner, upokojeni profesor psihologije na Univerzi v Georgii. "Ko je takšna oseba opita, bo izražala jezo pogosteje in intenzivneje. Povečan odziv se bo najverjetneje pojavil, ko bo provokacija proti pivcu močna, manj verjetno pa se bo pojavil, ko bo posameznik doživel majhno provokacijo in v treznem stanju." 

Učinek alkohola na impulzivnost

Ena od raziskav je pokazala, da kronično uživanje alkohola zmanjšuje delovanje prefrontalnega korteksa, ki ima ključno vlogo pri nadzoru impulzov.

Raziskovalci so impulzivno vedenje, povezano z alkoholom, povezali tudi z genetiko, saj ima prisotnost gena za serotoninski receptor 2B (HTR2B) vlogo pri impulzivnem in agresivnem vedenju pod vplivom alkohola.

Zaradi pomanjkanja nadzora impulzov se oseba ne more upreti nenadni, siloviti potrebi po izbruhu besa ali agresivnem vedenju.

Učinek alkohola na kognitivne funkcije

Alkohol slabša kognitivne funkcije, kar pomeni, da je ob pitju alkohola težje reševati težave, nadzorovati jezo in sprejemati dobre odločitve.

Zmanjšano kognitivno delovanje pomeni tudi večjo verjetnost, da boste napačno razumeli situacijo in se pretirano odzvali. Če ste na primer opiti, lahko nekoga, ki je po naključju trčil v vas, razumete kot provokacijo in se odzovete agresivno. 

Nizka raven upoštevanja posledic

Pri ljudeh, ki ne upoštevajo posledic svojega vedenja na prihodnost ali imajo nizko oceno na lestvici upoštevanja prihodnjih posledic, je bilo ugotovljeno, da so bolj agresivni.

Glede na študijo iz leta 2012 se ta poveča ob uživanju alkohola.

Jeza in alkohol prispevata k nasilju v družini

Nasilje med intimnimi partnerji je verjetnejše, ko sta prisotna jeza in alkohol. Do nasilja lahko pride v zakonskih zvezah, dolgotrajnih partnerskih odnosih in razmerjih na zmenkih.

V poročilu iz leta 2017 so raziskovalci predstavili svoje ugotovitve o povezavi med alkoholom in nasiljem na zmenkih. V študijo je bilo vključenih 67 moških na dodiplomskem študiju, ki so se trenutno z nekom sestajali.

Študija je pokazala, da je alkohol povečal verjetnost fizične agresije pri tistih moških, pri katerih so bile prisotne visoke ravni jeze in so izkazovali slabe veščine obvladovanja jeze. Ugotovila je tudi, da je bila spolna agresija večja ob alkoholu celo pri moških z nizkimi lastnostmi jeze in razumnimi spretnostmi obvladovanja jeze.

Nekateri biološki dejavniki, ki prispevajo k alkoholizmu, imajo lahko tudi vlogo pri povečanju tveganja za nasilje v intimnem odnosu. Takšni dejavniki vključujejo poškodbe glave, nevrokemijo, fiziološko reaktivnost, presnovo in genetiko.

Povzeto po VeryWellMind in drugih virih.

Preberite si tudi:

Novo na Metroplay: "Še vedno jo čutim ob sebi" | TATJANA ZORKO, srčna prijateljica MANCE KOŠIR