Do konfliktov pride, ko nimate izpolnjenih TEH osnovnih potreb

16. 8. 2023
Deli
Do konfliktov pride, ko nimate izpolnjenih TEH osnovnih potreb (foto: shutterstock)
shutterstock

Obstajajo osnovne potrebe, ki jih imamo vsi v odnosih. V kolikor pa te potrebe niso izpolnjene, lahko pride do nezadovoljstva, prepirov, tudi razhodov.

Kljub temu, da smo si ljudje med seboj različni in da je vsak odnos po svoje poseben, obstajajo osnovne potrebe, ki jih imamo. Večina konfliktov izhaja ravno iz tega, da ena (ali več) od teh potreb ni izpolnjena.

Preverite, katere so te potrebe in kako jih v odnosu izpolniti ter se tako izogniti konfliktom in nezadovoljstvu.

1. Potreba po varnosti

Varnost je temeljna človekova potreba. Znotraj odnosov presega le fizično varnost in zajema tudi čustveno varnost, medsebojno zaupanje ter predvidljivost. Pomembno je, da odnos predstavlja varno okolje, kjer se obe osebi počutita zaščiteno in cenjeno.

Veliko konfliktov znotraj odnosov nastane, ko se ena od oseb počuti ogroženo ali neupoštevano. Takrat lahko nastopi ljubosumje ali pomanjkanje zaupanja.

2. Potreba po povezavi

Ljudje smo narejeni za to, da se z drugimi povezujemo in nekam pripadamo. Ko smo z nekom resnično povezani, tudi lažje rešujemo morebitne konflikte ali nesporazume. Če želimo z nekom bolj povezati, je pomembno, da se aktivno poslušamo, odprto komuniciramo ter empatično pristopamo do druge osebe.

Ko ta potreba ni izpolnjena, se morda počutimo izolirano, prezrto ali nepovezano. Lahko pride do neustrezne komunikacije, čustvene oddaljenosti ali občutka, da nismo slišani oziroma razumljeni.

3. Potreba po neodvisnosti

Kljub temu, da lahko odnos uspeva le, če smo povezani, je pomembno, da ima vsaka oseba tudi svoje cilje interese in meje. V zdravem odnosu se obe osebi podpirata tudi pri individualni rasti in iščeta ravnovesje med skupnim časom/povezovanjem ter neodvisnostjo.

Če oseba v odnosu nima možnosti neodvisnosti, lahko pride do izgube identitete ali občutka, da jo druga oseba omejuje. To nato pripelje do številnih konfliktov, celo razhodov.

4. Potreba po spoštovanju

Vsi si želimo biti videni, slišani in cenjeni. Odnos mora biti okolje, v katerem se obe osebi počutita spoštovani in v katerem so meje obeh oseb upoštevane. To dosežemo z medsebojnim poslušanjem, razumevanjem in sprejemanjem tudi takrat, ko imamo drugačno mnenje.

V kolikor ta potreba ni izpolnjena, se oseba v odnosu lahko počuti manjvredno ali neupoštevano, zaradi česar nastajajo prepiri.

5. Potreba po ljubezni

Ljubezen je temeljna potreba, ki poganja naš občutek vrednosti in sprejetosti. Pomembno je, da drug drugega cenimo ter si v odnosu jasno izražamo naklonjenost tako, da bo to razumela tudi druga oseba.

Ko konflikt izhaja iz neizpolnjene potrebe po ljubezni, se pogosto oglašajo občutki zavrnjenosti, zapostavljenosti ali pomanjkanja spoštovanja. 

6. Potreba po čustveni podpori

Ko se v življenju soočamo z izzivi, porazi in padci, je še toliko bolj pomembno, da imamo ob sebi nekoga, ki nam nudi čustveno podporo in ustvari varen prostor, v katerem smo lahko ranljivi.

Če potreba po čustveni podpori ni izpolnjena, se oseba počuti zapostavljeno ali nepodprto, zaradi česar se lahko umakne oziroma zapre vase takrat, ko ji je težko. To nato pripelje do večje oddaljenosti in posledično konfliktov v odnosu.

7. Potreba po zaupanju

Zagotovo ste že slišali, da je zaupanje temelj zdravega odnosa. Da bi zgradili in vzdrževali zaupanje je ključno, da sta obe osebi v odnosu pošteni, zanesljivi in dosledni pri izpolnjevanju obljub, zaupanje pa še dodatno okrepi jasna komunikacija ter postavljanje in upoštevanje mej.

Ko je zaupanje ogroženo ali zlomljeno, pride do konfliktov, ki so povezani z ljubosumjem, dvomi ali sumničavostjo. 

8. Potreba po intimnosti

Zdrav odnos je tisti, v katerem je prisotna intimnost. Fizična in čustvena intimnost nam omogočata, da se z osebo dodatno zbližamo in še globlje povežemo. Intimnost dosežemo s skupnim kakovostnim preživljanjem časa in izražanjem ljubezni ter naklonjenosti, zelo dobro pa je, da sta osebi odprti ter skupaj raziskujeta načine za izboljšanje intimnosti.

Če je potreba po intimnosti zanemarjena, lahko pride do konfliktov, povezanih z občutki nepovezanosti ali nezadovoljstva.

Vsaka oseba in odnos sta edinstvena in potrebe se lahko razlikujejo. Zato je pomembno, da se osebi v odnosu odkrito pogovarjata in skušata razumeti potrebe drug drugega.

Prirejeno po: @the.love.therapist

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja