Kaj naj naredim, ko me nekdo ZMERJA?

18. 4. 2024
Deli
Kaj naj naredim, ko me nekdo ZMERJA? (foto: profimedia)
profimedia

Ko smo v dialogu z bližnjo osebo, ki uporablja jezik obtoževanja in zmerjanja, je prvi korak ta, da znamo postaviti mejo. Vendar kaj to sploh pomeni?

To pomeni, da se spomnimo, da način njihove komunikacije nima direktne veze z nami, da je zmerjanje zgolj tragičen način, s katerim skuša druga oseba zadovoljiti določene svoje potrebe.

Ko nas nekdo zmerja, je ta oseba izgubila stik s seboj in se ni sposobna soočiti s svojo notranjo stisko ali bolečino. Na tak (tragičen) način skuša pomagati in zadovoljiti določene potrebe (po videnosti, slišanosti, pomembnosti...). Ob tem žal ni sposobna biti obzirna do nas in/ali okolice.

Prav tako je pomembno, da se zavedamo, da se mi sami odločamo sodelovati v takšni postavitvi odnosa in je v naši moči, da ta vzorec prekinemo, če si seveda to želimo.

Kaj torej lahko storimo?

Naučimo se razlikovanja med sprožilcem in vzrokom za naše občutke: Druga oseba lahko deluje kot sprožilec za naše občutke, ne more pa biti vzrok zanje.

Naučimo se prevzemanja odgovornosti za lasten čustven svet. Občutki in čustva, ki se sproščajo znotraj našega telesa so naši in povabilo je, da se naučimo spoznavanja in preobražanja energijskega potenciala tovrstnih občutkov.

Naučimo se stika in negovanja lastnih potreb npr. po obziru, spoštovanju, miru. S tem ko bomo negovali svoje potrebe sami pri sebi, jih bomo lažje pričeli izražati tudi navzven do drugih.

Naučimo se artikulacije jasnih in konkretnih prošenj, ki jih imamo do sebe in do druge osebe. Kaj so torej izvedljive prošnje s katerimi menimo, da bomo naše potrebe globlje podprli?

Spomnimo se, da četudi gre za naše starše, partnerje, odrasle otroke, nismo nikomur ničesar dolžni. Kot odrasli smo odgovorni za lastne občutke in potrebe in si lahko sami izbiramo, v katere odnose bomo vlagali svojo energijo, kateri odnosi nas polnijo in podpirajo ter katere odnose bomo zapustili ali pa zmanjšali nivo naše vpletenosti.

To, da zmanjšamo količino preživetega časa z določeno osebo ali da določen odnos zapustimo, ne pomeni, da druge osebe nimamo več radi. Morda zgolj pomeni, da si bomo izbirali odnose, kjer je v ospredju več vzajemnosti in bodo tudi naše potrebe v večji meri slišane, upoštevane in zadovoljene.

Več v videu: 

Naslednja uvodna delavnica globalnega pristopa nenasilne komunikacije po Marshallu Rosenbergu bo v Ljubljani 10., 11. in 12. maja 2024 vsak dan po tri ure. Več o delavnici v živo najdete na spodnji povezavi TUKAJ. 

Za bralce Sense je na voljo 10% popust! 

Na voljo je tudi prvi spletni tečaj, kjer prejmete vse osnovno znanje za podkrepitev vaših komunikacijskih veščin za osebne in poslovne odnose:

javorvogelnik.com

Javor Škerlj Vogelnik

Je mednarodni certificiran trener globalnega pristopa nenasilne komunikacije po Marshallu Rosenbergu (www.CNVC.org) in deluje v poslovnem okolju, na univerzah, v mladinskih centrih in drugih organizacijah. 

www.javorvogelnik.com

Facebook stran

Novo na Metroplay: O duhovnih praksah v psihoterapiji | Prof. dr. Borut Škodlar