Kaj narediti, ko ste prisiljeni v druženje z napornim sorodnikom?

18. 12. 2023
Deli
Kaj narediti, ko ste prisiljeni v druženje z napornim sorodnikom? (foto: shutterstock)
shutterstock

Ali imate tudi vi napornega sorodnika, ki se na vsakem družinskem srečanju zapleta v drame, ima težave pri reševanju konfliktov, po koncu druženja z njim pa se vedno počutite izčrpane, zmedene ali tesnobne?

Ljudje z visoko konfliktnimi osebnostmi pogosto postavljajo sebe na prvo mesto, so samovšečni in kažejo pomanjkanje empatije ali obžalovanja za pretekle prepire. Takšno vedenje pa lahko drugim povzroča bolečino.

Te lastnosti (na primer nagnjenost k manipulaciji drugih ali »pozabljanje« preteklih konfliktov) otežujejo vzpostavljanje tesnega odnosa z njimi. Posledično se nekateri njihovi bližnji včasih odločijo, da se ne bodo več družili z njimi, medtem ko drugi postavijo meje, s katerimi omejijo čas z njimi ali pa zmanjšajo število interakcij. Toda med prazniki se jim včasih težko izognemo …

Prazniki so že sami po sebi stresni

Prazniki so lahko čudovit čas za preživljanje časa z bližnjimi, vendar nam pogosto povzročajo tudi stres. Pritiski organizacije družinskih druženj, finančne skrbi in pomanjkanje časa lahko povzročijo povečano napetost. Poleg tega pa se moramo v tem času pogosto družiti s težaškimi ljudmi, ki se jim sicer izogibamo, kar lahko povzroči dodatno tesnobo ali celo strah.

Praznična druženja so še posebej naporna, če smo se s temi ljudmi že v preteklosti znašli sredi konflikta, ki ga nismo znali rešiti. Na žalost pa visoko konfliktni ljudje zaradi svoje čustvene nezrelosti običajno niso sposobni postaviti razlik na stran in jih pogosto vodijo čustva, kar povzroči še več drame in nepotrebnih prepirov.

Ko se ne moremo izogniti druženju z napornim sorodnikom

Včasih se počutimo krive, če se poskušamo oddaljiti od kakega sorodnika, čeprav nam je težko biti v njegovi bližini. Poleg tega pa se želimo srečati z drugimi ljudmi na isti zabavi, ne želimo povzročati težav ali pa nam je pomembno, da imajo naši otroci odnose z drugimi družinskimi člani.

Zato smo za vas pripravili nekaj strategij, kaj narediti, če vas med prazniki čaka druženje s kakšnim napornim sorodnikom:

Ne poskušajte popravljati odnosa

Ne pričakujte čudežev za praznike. Osredotočite se na druženje, ne pa na vajin odnos. Malo verjetno je, da boste med prazniki lahko popravili odnos s čustveno nezrelo osebo. Če pa vam to uspe, pa toliko bolje. 

Postavite si časovno omejitev

Predhodno določite, koliko časa boste ostali na obisku ali zabavi. Bo to nekaj ur? En večer? Ko si postavite časovno omejitev, si lahko rečete: »Tole bo trajalo le nekaj ur; zmorem to.« Razmislite tudi o tem, da se obkrožite z ljudmi, ob katerih se počutite dobro. 

Spremenite temo pogovora

Ne morete razumsko govoriti z nerazumnimi. Ko vas visoko konfliktna osebnost poskuša zvleči v prepir, ostanite pri lahkotnih temah. Bodite pripravljeni na to in vnaprej razmislite, o čem bi se lahko pogovarjali. Odmaknite se od težke teme in preusmerite pogovor na nekaj pozitivnega. Predlagate lahko tudi igranje namizne igre, sprehod ali skupni ogled filma.

Osredotočite se na humor

Deljenje pozitivnih ali zabavnih družinskih spominov lahko pomaga razvedriti vzdušje, če se stvari zaostrijo. Fotoalbumi in videoposnetki lahko drugim pomagajo obuditi te pozitivne spomine ali spodbujajo pripovedovanje zgodb.

Vzemite si odmore

Odmori lahko pomenijo sprehod ali celo odhod na stranišče ali v drugo sobo, da se ponovno zberete. Poskusite lahko tudi globoko dihanje (poskusite vdihovati šest sekund, nato izdihovati šest sekund), ki lahko pomaga zmanjšati tesnobo ali napetost.

Povzeto po Psychologytoday.com

Preberite tudi:

Novo na Metroplay: O duhovnih praksah v psihoterapiji | Prof. dr. Borut Škodlar