Delo s senco vključuje soočanje in sprejemanje delov sebe, ki nam niso všeč ali za katere se pretvarjamo, da ne obstajajo.
To lahko med drugim vključuje agresivne misli, sramotne izkušnje, strahove, negotovosti, nemoralne vzgibe, iracionalne želje in negativna čustva. Na poti osebne rasti je pomembno, da se nepreklicno sprejmemo takšne, kot smo, in vzljubimo svojo individualnost.
Kaj je naša senčna plat?
Carl Jung, znani švicarski psiholog, je koncept "sence" predstavil v svoji knjigi Aion leta 1951. Po njegovem mnenju senca predstavlja potlačene dele naše identitete, ki jih nočemo razkriti drugim. Te zatirane nezavedne plati se lahko manifestirajo na mnoge načine, kot so samosabotirajoče vedenje, čustveni izbruhi in težave v odnosih. Kljub temu pa ostajajo integralni del tega, kar smo, in zanikanje njihovega obstoja pomeni zanikanje naše prave biti.
Delo s senco vključuje ozaveščanje potlačenih aspektov naše osebnosti, njihovo priznavanje in sprejemanje ter končno integracijo v našo osebnost, da dosežemo usklajenost s pravim jazom in zaživimo avtentično in izpolnjujoče življenje. Obstaja veliko načinov za raziskovanje dela s senco. Tukaj so trije prijazni načini za začetnike, kako odkriti skrite aspekte svoje osebnosti.
1. Opazujte svoje misli, ne da bi jih sodili
Zavedanje vam daje moč, da se umirite in osredotočite, preden se lotite kateregakoli vidika dela s senco. Poleg tega pa vam pomaga vaditi bistveno načelo dela s senco – opazovanje svojih misli brez sodbe.
Morda vam ne bo všeč, kar boste odkrili, ker so to deli, ki ste jih namerno potlačili. Zato je nujno, da jih znova odkrijete brez sodb ali pristranskosti in se jim približate s sprejemanjem, sočutjem do sebe, odprtostjo in ljubeznijo do sebe.
Sprejmite, da imamo vsi ljudje senčno plat in da nihče ni popoln. Ljudje redko najdejo čas za samoodkrivanje – vzemite si trenutek, da ste ponosni nase, ker ste se lotili dela na sebi.
2. Postavite si vprašanja s pomočjo projekcije
Pogost način za odkrivanje naše senčne plati je preko projekcije. Projekcija se nanaša na obrambni mehanizem, pri katerem opažamo svoje negotovosti pri drugih ljudeh. To je način, kako nas ščiti naš ego, tako da se izogiba našim napakam in jih povečuje pri drugih.
Študija je ugotovila, da projekcija deluje kot ogledalo, ki nam razkriva aspekte nas samih, ki jih morda takoj ne prepoznamo ali priznamo.
Da bi se poglobili v svojo senčno plat, napišite seznam napak nekoga, ki vam ni všeč, nato pa na vrh seznama napišite svoje ime. Ponovno preglejte seznam in si zastavite vprašanja, kot so:
- Je to del mene, za katerega nisem vedel/a?
- Sem nedavno kaj naredil/a, rekel/la ali čutil/a, kar bi lahko odražalo to?
- Zakaj imam tako močno reakcijo na te napake, ko bi jih moral/a biti sposoben/na objektivno oceniti?
Ta vaja lahko razkrije lastnosti vaše osebnosti, ki vam niso všeč, in vam ponudi dragocen vpogled v vaš notranji svet.
3. Pisanje dnevnika
Pisanje dnevnika je še en način, kako odkriti svojo senčno plat, saj nam pomaga pri predelovanju čustev. Ko zapisujete svoje izkušnje, bodite še posebej pozorni na kakršnekoli ekstremne reakcije na ljudi in situacije. Poskusite globlje razmisliti o izvoru teh čustev; verjetno vas bo to pripeljalo do skritega aspekta vaše osebnosti.
Na primer, lahko pišete o tem, kako grozno se je vaš sodelavec vedel do vas in kako nesposoben bedak je bil, da vas je javno osramotil. Nekaj vrstic nižje lahko ugotovite, da je vaša jeza deloma usmerjena proti sebi, ker menite, da ima prav.
Bodite brutalno iskreni, ko odkrivate dele svoje senčne plati. To, da priznate dele sebe, ki jih smatrate za grde, zahteva pogum, zato bodite ponosni nase.
Nazadnje, morda ni najvarneje opravljati dela s senco povsem sami. Ne oklevajte poiskati podporo certificiranega terapevta, ki vam bo pomagal na vaši poti samoodkrivanja.
Povzeto po Psychologytoday.com
Preberite tudi:
Novo na Metroplay: "Če bi ljudje vedeli, kakšno je to mučenje, koliko je solz in trpljenja …" | Sara Isaković