Za psihopate je najbolj značilno izjemno pomanjkanje empatije, manipulativnost, izkoriščanje, pa tudi šarmantnost in impulzivno vedenje. Lahko jim primanjkuje vesti ali občutka krivde in nočejo sprejeti odgovornosti za svoja dejanja.
Psihopat je oseba, ki je manipulativna, nepoštena, narcisoidna, brez kesanja, brez empatije in izkoriščevalska. Kriminalnost, promiskuiteta in pomanjkanje odgovornosti so pogoste lastnosti, povezane s psihopatijo. Študije kažejo, da naj bi bilo v populaciji kar en odstotek psihopatov (ali povedano drugače 1 na 100 ljudi). Med njimi so tako ženske kot moški.
Preberite si še:
- Narcis je tisti, ki rad jemlje, ne more pa dajati
- Katere lastnosti iščejo narcisi, ko izbirajo svoje žrtve
Okvirna definicija psihopata je še naslednja:
"Psihopati so socialni predatorji, ki gredo skozi življenje s pomočjo šarma, manipulacije in brezobzirnosti. Zanje je značilen popoln manjko empatije do drugih, sebično si jemljejo vse, kar si želijo, in počnejo zgolj to, kar želijo. To so ljudje, ki vztrajno kršijo socialne norme in pričakovanja brez vsakršnega občutka krivde ali obžalovanja (Hare, 2003, xi)."
Vendar niso vsi psihopati serijski morilci, hladnokrvni kriminalci in zadrti zaporniki, kakor si morda predstavljamo. Obstajajo tudi povsem "uspešni" psihopati. Nekateri ljudje s psihopatskimi značilnostmi so izjemno nadarjeni posamezniki, ki imajo občudovanja vredne dosežke (lastniki korporacij, politiki, uslužbenci organov pregona, zabavljači, odvetniki, profesorji...).
Kako ugotoviti, da je nekdo psihopat?
Skupina raziskovalcev z univerze Cornell je izvedla raziskavo o govornih vzorcih 52 obsojenih morilcev, od katerih jih je bilo 14 uvrščenih med psihopate, in prišla do zanimivih rezultatov.
1. Uporaba veliko govornih mašil kot je "aaam"
Jeffrey Hancock, profesor na univerzi Cornell, pravi, da gre pri tovrstnih vmesnih besednih mašilih kot je "aaam" zato, da ima oseba vmes čas za premislek, kaj si bo izmislila.
2. Izogibanje vsakršnim moralnim tematikam
Psihopati se izogibajo tematikam, ki se tičejo na primer njihove družine, odnosov, vere in podobnih tem, ker nimajo potrebe po tovrstnem razglabljanju. Psihopati tudi veliko govorijo v pretekliku, saj jim to daje psihološko distanco na račun katere se osebno ne zapletajo v zgodbo.
3. Značilnosti psihopatskega pogleda
"Čeprav ni posebnega, dokončnega nabora značilnosti, ki sestavljajo 'psihopatski pogled', je bilo opaženih nekaj skupnih značilnosti," pravi dr. David Tzall, licencirani psiholog.
Mednje vključujejo: hladnost s pomanjkanjem topline, empatije ali sočutja. Široko odprte oči, pri čemer je vidno več beločnice. Zmanjšano utripanje vek. Osredotočenost, ki deluje grabežljivo ali grozeče razširjene zenice. Povečana intenzivnost očesnega stika ali "fiksacija" dlje časa.
Preberite si še:
4. Nikoli ničesar ne obžalujejo
Psihopati so prav tako nagnjeni k laganju, kraji in nasilnemu vedenju ter žaljivim odnosom do drugih. Ker psihopati nimajo empatije do človekovih potreb ali pravic, tudi ne čutijo obžalovanja – tudi če njihova dejanja zelo očitno škodijo drugim.
Vir: aktivni.si, metropolitan.si
Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj