Kako zakon naših staršev vpliva na nas?

23. 3. 2024
Deli
Kako zakon naših staršev vpliva na nas? (foto: shutterstock)
shutterstock

Pogosto se med procesom osebne rasti osredotočamo na to, kakšne starše smo imeli. Redko pa se osredotočamo na njuno vez. Kako torej njun medsebojni odnos vpliva na nas? Izjemno.

Kot otroci verjamemo, da se vse, kar se dogaja pri nas doma, dogaja tudi drugje. Ko začnemo raziskovati svet zunaj stanovanja ali hiše, v kateri živi naša družina, ugotovimo, da temu ni tako. 

Pogosto se med procesom osebne rasti osredotočamo na to, kakšne starše smo imeli. Redko pa se osredotočamo na njuno vez. Otroci ločenih staršev se sicer pogosto ukvarjajo tudi s tem, kako je ločitev vplivala nanje, a odnos med staršema ima velik vpliv na otroke. Njun odnos je vzor (in vzorec) za vse otrokove odnose v njegovi odrasli dobi. Pri starših se nauči vse. 

Kako odnos staršev vpliva na vas?

Študije kažejo, da imajo otroci, ki so bili vzgojeni v razburkanih in glasnih odnosih večje težave pri obvladovanju čustev. Prav tako imajo taki otroci težave pri prepoznavanju nevtralnih interakcij; če denimo vidijo fotografijo dveh oseb, ki se pogovarjata, težko zaznajo nevtralnost, spretni pa so pri prepoznavanju sreče ali jeze. Kot odrasli kasneje nevtralnost partnerja pogosto doživljajo kot jezo ali slabo voljo.

Otroci, ki so odrasli v nestabilnem odnosu staršev, imajo tudi kot odrasli pogosto strah, da bodo zapuščeni. Če je denimo oče pogosto grozil mami, da jo bo zapustil (ali obratno), bo otrok, ki je to doživljal, tudi sam pogosto čutil tesnobo ob misli, da bi ostal sam. To se pogosto kaže tako, da odrasel svojemu partnerju pretirano ugaja ali ga prosi, naj ga ta ne zapusti.

Tudi starši, ki se pred otroci ne prepirajo, pustijo posledice na svojih najmlajših. Če so težave v družini bile pometene pod preprogo, ima otrok kasneje težave s komunikacijo in izražanjem svojih občutkov.

Starša, ki ne znata rešiti težav v svojem partnerskem odnosu, ne moreta videti svojega otroka. Ta se ob tem počuti prezrtega in neljubljenega, kar se prav tako vleče naprej in kaže v odraslosti.

Razumevanje modela, v katerem ste odraščali

Med spoznavanjem sebe razmislite dobro o tem, v kakšnem odnosu sta bila starša v času vašega otroštva. Kako sta se razumela med seboj? Kako sta se soočala z nesoglasji? Sta vas slišala? Tako boste lažje razumeli vedenjske vzorce, ki jih pri sebi opažate danes ter jih ustrezno razrešili.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord