Ko nas naš notranji glas ves čas kritizira in ponavlja negativne misli o sebi, to lahko močno vpliva na to, kako se vedemo in kakšne odločitve sprejemamo. Zato danes z vami delimo preprost postopek, ki ga lahko uporabite, da utišate svojega notranjega kritika.
Prvi korak: prepoznajte zgodbo
Obstajajo določeni vzorci, ki so jih psihologi odkrili in ki še posebej ogrožajo naše dobro počutje, odpornost in, kar je zelo pomembno, našo samozavest. Karen Reivich iz Centra za pozitivno psihologijo na Univerzi v Pensilvaniji je identificirala naslednje zgodbe, ki jih pogosto pripovedujemo, ko stvari ne gredo tako, kot bi si želeli:
»Nisem dovolj dober/ra.«
To nas lahko spravi v zadrego in nas spodbudi, da se umaknemo ter se izogibamo izzivom ali pogovorom.
»Razočaral/a sem ljudi,« ali »Tega ne bi smel/a nikoli storiti.«
To nas vodi k občutku krivde in nas prisili, da smo pretirano prijazni do drugih in da preveč popravljamo svoje vedenje.
»Tega si ne zaslužim.«
To v nas sproži sindrom prevaranta, zaradi česar se počutimo tesnobne in celo prestrašene.
»Škodovali mi bodo,« ali »To ni pošteno.«
To lahko povzroči jezo in vodi k temu, da začnemo sprejemati odločitve, ki lahko imajo negativne posledice.
»Zguba sem,« ali »To je moja krivda.«
To nas pusti v občutku žalosti, nemoči in obupanosti.
Drugi korak: vprašajte se, ali je to res
Vsi doživljamo tok samodejnih misli, ki se jih večino časa niti ne zavedamo in jih sprejemamo brez dvoma. Kognitivno prestrukturiranje opisuje proces, s katerim lahko spremenimo svoj način razmišljanja. Eden najboljši pristopov je, da objektivno pregledamo svoje misli jih nato nadomestimo z bolj uravnoteženimi.
To storite tako, da se preprosto vprašate: »Ali je to res?« Cilj pri izzivanju zgodb, ki si jih pripovedujemo o sebi, ni, da bi se prepirali sami s seboj. Gre za iskanje enako verjetnih razlag in opazovanje, kako vsaka alternativa vpliva na naše razmišljanje, občutke in dejanja. Nato se lahko zavestno odločimo, da bomo vlagali energijo v zgodbe, ki nam vlivajo samozavest in zaupanje vase.
Tretji korak: delujte
Ko ste z izzivanjem zgodbe našli enako verjetne razlage in ste si povedali alternativno zgodbo, ki vas napolni z več samozavesti in moči, je čas za delovanje. Kateri bo vaš naslednji korak glede na vašo novo zgodbo, ob kateri se počutite opolnomočeni?
Pomembno je vedeti, da ko gre za ukrepanje, je bolj pomembno kot to, da verjamemo v svoje sposobnosti, da verjamemo, da jih lahko izboljšamo. To je tisto, kar psihologinja s Stanforda Carol Dweck imenuje prožna miselnost, in to bo vaš največji zaveznik pri ukrotitvi notranjega kritika.
Povzeto po Psychologytoday.com
Preberite tudi: