Predporočna pogodba in ljubezen lahko sobivata, čeprav sta čuden par

24. 7. 2024 | N.Z.
Deli
Predporočna pogodba in ljubezen lahko sobivata, čeprav sta čuden par (foto: profimedia)
profimedia

Predporočne pogodbe so lahko zelo čustvena tema, zlasti če upoštevamo, kako lahko vplivajo na ljubezen in zaupanje v odnosih, ki so na tem primarno utemeljeni. Ni malo tistih, ki se sprašujejo, ali ljubezen in predporočna pogodba sploh lahkko sobivata.

Kaj imajo skupnega Beyoncé, George Clooney in Kim Kardashian? Poleg tega, da gre za same megazvezdniki, so se vsi pojavljali v novicah, ker so pred usodnim DA sklenili tudi predporočne pogodbe.

Predporočna pogodba je pravni dokument, ki ga pari sklenejo pred poroko. V njej so opisane pravice, odgovornosti in delitev premoženja v primeru ločitve, razveze ali smrti. Predporočne pogodbe običajno obravnavajo zadeve, kot so delitev premoženja, zakonska preživnina in porazdelitev dolgov. 

Ljubezen in predporočna pogodba

Kombinacija ljubezni in predporočne pogodbe lahko ustvari zapleteno mešanico čustev in dinamike. Po eni strani predporočne pogodbe ponujajo praktičen pristop k zagotavljanju finančne varnosti in zaščite premoženja v primeru ločitve ali razveze. Vendar je lahko izpostavljanje teme predporočne pogodbe občutljivo vprašanje, ki lahko pri partnerju sproži različne odzive, kot so 'ne zaupaš mi', 'kako si drzneš' ali 'že zdaj naju pripravljaš na ločitev'. Ti odzivi lahko izvirajo iz strahu pred tem, da bi ga imeli za nezaupljivega, ali iz prepričanja, da je razprava o predporočni pogodbi znak pomanjkanja zaupanja v razmerje.

Za premagovanje te vrste zagat je potrebno poglobljeno razumevanje čustvenih sprožilcev vsakega od partnerjev in sposobnost, da se pogovora lotimo z empatijo, potrpežljivostjo in skupno zavezanostjo gradnji zdravega, izpolnjujočega razmerja.

Kako priljubljene so predporočne pogodbe?

V Sloveniji je zanimanje za predporočne pogodbe, uzakonjene pred štirimi leti, še vedno precej majhno, pravijo notarji. Večkrat se zanjo odločijo premožnejši (na primer Goran Dragić), čeprav je po oceni notarjev predporočna pogodba smiselna tudi v drugih primerih.

profimedia

Na drugi strani pa razširjenost predporočnih pogodb med Američani stalno narašča.

Po podatkih raziskave, ki jo je leta 2022 v imenu časopisa The New Yorker izvedla družba The Harris Poll, je 15 % Američanov, ki so bili poročeni ali so trenutno zaročeni, poročalo, da so podpisali predporočno pogodbo. To je precejšen skok v primerjavi s samo 3 % leta 2010.

Čeprav predpogodbe še vedno niso norma za vse pare, raziskava kaže na spreminjajočo se perspektivo. Ugotovitve kažejo, da 42 % odraslih Američanov zdaj podpira uporabo predporočnih pogodb, kar kaže na vse večje sprejemanje in priznavanje njihovih prednosti. Poleg tega je 35 % neporočenih oseb izrazilo verjetnost, da bodo v prihodnosti podpisale predporočno pogodbo.

Prednosti in slabosti predporočne pogodbe

Predporočna pogodba lahko parom, ki razmišljajo o poroki, prinese veliko koristi. Ne le, da jima lahko prihrani prihodnje trpljenje, prepire in finančno breme v primeru razveze, ampak jima tudi omogoča bolj prilagojen in vzajemno sprejemljiv izid.

V nadaljevanju povzemamo pregled nekaterih prednosti in slabosti: 

Prednosti

  • Zaščita premoženja. Predporočna pogodba lahko pomaga zaščititi posamezna sredstva, premoženje in naložbe, pridobljene pred poroko in med njo.
  • Jasnost in gotovost. Zagotavljajo jasen okvir za finančne zadeve, odgovornost za dolgove in delitev premoženja, kar zmanjša morebitne spore v primeru ločitve ali razveze zakonske zveze.
  • Finančno načrtovanje. Predporočne pogodbe parom omogočajo, da določijo finančne določbe in obravnavajo vprašanja, kot so zakonska podpora, preživnina ali dediščina, ter tako zagotovijo finančno stabilnost in predvidljivost.

Slabosti

  • Čustvene posledice. Razprava o predporočni pogodbi in njena priprava lahko povzročita čustveno napetost, nezaupanje ali občutek neustreznosti, saj se lahko razume kot priprava na morebitni konec razmerja.
  • Neenaka pogajalska moč. Pogajalska moč je lahko neenakomerna, zlasti če ima eden od partnerjev bistveno več premoženja ali finančnih sredstev.
  • Pravni izzivi. Predporočna pogodba se lahko sooča s pravnimi izzivi v smislu izvršljivosti, veljavnosti ali pravičnosti, kar zahteva skrbno pripravo osnutka in upoštevanje pravnih zahtev.
  • Stroški. Predporočna pogodba vključuje stroške odvetniških honorarjev, finančnih ocen in pogajanj.

Kaj so klavzule o življenjskem slogu?

Klavzule o življenjskem slogu, ki so v zadnjih letih postale priljubljene, so kot osebna pravila, vključena v predporočne ali poporočne pogodbe.

Čeprav niso tako pogoste kot finančni pogoji, pa nudijo edinstven način, da pari obravnavajo posebne izzive v svojih razmerjih. Na primer, slavni par Justin Timberlake in Jessica Biel naj bi v predporočno pogodbo vključila klavzulo o zvestobi. V tej klavzuli so bile opisane finančne posledice nezvestobe, in sicer je bilo navedeno, da bo Timberlake Biel plačal 500 000 USD, če bo skočil čez plot.

Klavzule o življenjskem slogu lahko zajemajo vrsto osebnih pravil in pričakovanj, od zvestobe do uravnavanja telesne teže, uporabe družbenih medijev/zasebnosti in podobno.

Mnenja o klavzulah o življenjskem slogu se lahko razlikujejo. Nekaterim se lahko zdijo nepotrebne ali celo absurdne zaradi svoje osebne narave.

Alternative predporočnim pogodbam

Čeprav so predporočne pogodbe splošno znana možnost za pare, ki želijo zaščititi svoje premoženje in urediti finančne zadeve, lahko pari razmislijo tudi o drugih možnostih.

Te alternative vključujejo:

  • Poporočna pogodba. Podobno kot predporočne pogodbe so tudi poporočne pogodbe pravne pogodbe, sklenjene po sklenitvi zakonske zveze.
  • Skrbniški skladi. Pari lahko za zaščito premoženja in zagotavljanje finančne varnosti ustanovijo različne vrste skrbništev, kot sta zakonsko ali družinsko skrbništvo.
  • Pogodbe o skupnem življenju. Ti sporazumi so primerni za pare, ki se odločijo živeti skupaj, ne da bi se poročili. Zagotavljajo jasnost in zaščito, če ni uradne poročne pogodbe.

Nasveti za uspešno pogajanje o predporočni pogodbi

Ko je treba krmariti po postopku sklenitve predporočne pogodbe, vam bodo v pomoč naslednji nasveti:

  • Začnite zgodaj. Pogovorov o predporočni pogodbi ne prelagajte na zadnji trenutek. O njej se začnite pogovarjati veliko pred začetkom poročnega stresa, da boste imeli dovolj časa za dogovor.
  • Bodite iskreni in odprti. Ne bodite obrambni. Odkrito spregovorite o svojih upih, pomislekih in o tem, kaj želite zaščititi.
  • Poiščite strokovno pomoč. Najemite izkušene odvetnike za družinsko pravo, ki se spoznajo na svoje delo. Ti vas bodo vodili skozi pravne postopke in zagotovili, da bodo vaši interesi dobro zaščiteni.
  • Razdelite svoje finance. Tu ni dovoljena nobena skrivnost. Poskrbite, da bosta oba zagotovila popolno sliko svojega finančnega stanja. Delite podrobnosti o svojem premoženju, dolgovih, prihodkih in izdatkih. To krepi zaupanje in pomaga pri oblikovanju pravičnega sporazuma.
  • Poiščite rešitve, ki bodo koristne za vse. Pogajanja vodite v duhu pravičnosti in iskanja sredine. Poiščite rešitve, ki bodo ugodne za oba.

Navsezadnje lahko ljubezen in predporočna pogodba sobivata, čeprav se morda zdita čuden par.

Praktično in idealistično lahko sobivata

Čeprav se lahko pri razpravi in pogajanjih o predporočni pogodbi počutite nelagodno ali dvomite, si zapomnite, da to ni odraz ljubezni, ki si jo delite. Gre za sprejetje praktičnih ukrepov za zaščito obeh partnerjev in zagotovitev stabilne prihodnosti.

Z odprtim komuniciranjem, iskanjem strokovnega nasveta ter spoštljivim in razumevajočim pristopom k postopku lahko krmarite po zapletenih vprašanjih predporočne pogodbe, pri tem pa ohranjate plamen ljubezni. Ne pozabite, da je predporočna pogodba le eden od vidikov vaše skupne poti in da lahko z ljubeznijo, zaupanjem in odprtimi srci zgradite močno in trajno razmerje, ki bo vzdržalo vse izzive, ki se lahko pojavijo na vaši poti.

Povzeto po Health News in drugih virih.

Preberite si tudi:

Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj