Sanje delujejo kot naše notranje zrcalo

6. 8. 2021
Deli
Sanje delujejo kot naše notranje zrcalo (foto: Pexels Jasmin Chew)
Pexels Jasmin Chew

Že stara ljudstva so poznala pomen sanj. Vedela so, da pomenijo eno najbolj prvinskih poti k sebi. Sanje ne pomenijo samo kraljevske poti v nezavedno, kot je rekel Freud, zrcalijo tudi človekove notranje in zunanje preobrazbe ter s tem včasih boleč proces rasti, kot jo je pod imenom individuacija razumel Jung in jo je kasneje posvojila razvojna psihologija.

Sanje z vpogledom v njihova sporočila so lahko eden od korakov na tej poti, ki traja vse življenje.

Vsake sanje so naraven, spontan pojav, ki poteka neodvisno od zavestne volje in namena. Imajo samoregulacijsko in kompenzacijsko funkcijo, saj uravnovešajo enostranska stališča zavesti. Z nezavedne perspektive zrcalijo korake na ciklični poti osebne rasti in razvoja prek prehoda iz starih v nova življenjska obdobja. Simboli v sanjah združujejo nasprotja pomenov, s tem pa nasprotujoče si razpršene življenjske sile v človeku.

Dogodek, ki se sanjalcu zgodi v dnevnem življenju in ga njegovo nezavedno zazna kot pomembnega, se z drugega zornega kota zrcali v sanjah. Dogodki in življenjske situacije se v sanjah ne kažejo kot racionalna misel, temveč kot simbolna, metaforična podoba. Pri analizi in kasnejši sintezi sanjskih vsebin znotraj daljše serije sanj se vedno znova izkaže, da naše sanje delujejo kot notranje zrcalo. Zgodba, ki jo pove zavest, je linearna in usmerjena, sanje pa take strukture nimajo; prostor in čas sta pogosto irealna, sanjske podobe so včasih prijetne, včasih pa – vsaj na videz – tudi popolnoma absurdne. Medtem ko nekatere krajše sanjske slike dojamemo intuitivno, druge skoraj kličejo k razumevanju prepleta svoje večpomenskosti. Sanje govorijo v numinozno skrivnostnem jeziku simbolov. Pri njihovem razumevanju je koristno ugotoviti, zakaj so izbrale prav določeno atmosfero in jo opremile z določenimi simboli, pa tudi to, katera čustva in necenzurirane asociacije sanjska atmosfera in sanjski scenarij zbujata pri sanjalcu. Pogosto gre bolj za umetnost kot za znanost razumevanja sanj.

5 temeljnih resnic, ki držijo za sanje:

  1. Vsake sanje so v funkciji psihičnega ravnotežja.
  2. Z nezavedne perspektive predelajo in zrcalijo tisto, kar je naša zavest prezrla.
  3. Vsake sanje govorijo v univerzalnem jeziku metafor in simbolov.
  4. Sanjalec ob analizi intuitivno začuti, ali razlaga meri v pravo smer.
  5. Ni sanj, ki bi imele eno samo, eksplicitno plast pomena.

Celoten članek lahko preberete v tiskani reviji Sensa avgust/september 2021

Preberite še: 

Novo na Metroplay: Razlike med Slovenijo in ZDA ter kako do sanjske službe? | Elvi Rwankuba