4 navade, zaradi katerih vas bodo ljudje spoštovali

10. 1. 2024
Deli
4 navade, zaradi katerih vas bodo ljudje spoštovali (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Predpogoj, da vas drugi spoštujejo, je predvsem to, da v prvi vrsti spoštujete sebe. S temi majhnimi (a učinkovitimi) koraki lahko izboljšate svojo odločnost ter okrepite svojo samopodobo in samozavest.

1. Postavljanje meja

Asertivni ljudje se zavedajo, kaj jim ustreza in kaj ne ter so sposobni postaviti meje v razumnem in jasnem tonu. Povsem normalno jim je, da postavljajo meje svoji družini, prijateljem in sodelavcem. S postavljanjem meja ostanejo zvesti temu, kar so, in ne sklepajo kompromisov glede tega, kaj jim ustreza ali ne. Ničesar jim ni treba opravičevati ali dokazovati, le mirno povedo svojo resnico.

2. Vzravnana drža

Velik del asertivne komunikacije je tudi govorica telesa. To pomeni, da vzravnate in odprete svojo držo ter govorite jasno in razločno – vse te majhne spremembe lahko izboljšajo vašo prezenco. Nekateri ljudje se ob izražanje svojih potreb počutijo neprijetno – in to lahko vidite po njihovi zaprti telesni drži in izogibanju očesnega stika. To, da med konfliktom preusmerite pozornost na svoje telo je odličen način, da postanete bolj odločni in bolj v stiku s telesom. Bodite bolj pozorni na svojo držo. Vaša vzravnana drža drugim sporoča, da ste prepričani vase, ljudje pa vas bodo tako veliko težje izkoristili.

3. Miselnost, nagnjena k rešitvam

Držite se dejstev in se izogibajte pritoževanju. Namesto da vsem drugim tarnate nad vedenjem nekoga, je veliko bolje in spoštljivo, da ste neposredni. To pomeni, da imate pripravljeno rešitev za določeno situacijo, o kateri odprete pogovor. Ko ponujate rešitve, se izogibajte osebnim napadom na druge. Samozavestnim ljudem ni treba poteptati drugih, tudi če se jim zdi, da imajo prav.

4. Uporaba stavkov z besedo 'jaz'

Asertivno komunikacijo lahko vadite z uporabo "jaz" stavkov. To vam omogoča, da izrazite svoje potrebe in občutke, ne da bi zveneli obtožujoče ali sovražno. Torej začnete stavke z: "Jaz čutim, jaz mislim,..." Preden izgovorite stavek si predstavljajte, da ste v čevljih druge osebe. Kako bi najučinkoviteje skomunicirali svoje namene, brez da bi dvignili obrambne mehanizme drugega?

Vir: Sensa.mondo.rs

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord