TRAVMATSKA NAVEZANOST: To je razlog, zaradi katerega je tako težko zapustiti toksične odnose

6. 5. 2023
Deli
TRAVMATSKA NAVEZANOST: To je razlog, zaradi katerega je tako težko zapustiti toksične odnose (foto: shutterstock)
shutterstock

Povezovanje na osnovi travme (ang. trauma bonding) je del odnosa, v katerem se dogaja zloraba. 

Travmatska vez je glavna komponenta nasilnih in toksičnih odnosov. Večinoma jo je težko prepoznati znotraj odnosa, medtem ko je lahko zunanjim opazovalcem veliko bolj očitna. To je posledica nenehne manipulacije v odnosu. 

Kaj točno lahko označimo za travmatsko vez? Zakaj se ljudje povežejo na osnovi travme in še naprej ostajajo s partnerjem, ki jih zlorablja?

Kadar se v življenju soočamo z zlorabo in zanemarjanjem, se naši možgani kemično naravnajo tako, da se osredotočijo na trenutke varnosti in olajšanja. To pomeni, da se bolj osredotočamo na tiste (v tem primeru redke) trenutke, ko nam odleže, ko nam druga oseba izkaže naklonjenost, kot pa na vse ostale trenutke zlorabe. Zato se pogosto zgodi, da nasilnega partnerja povežemo s temi občutki varnosti in olajšanja.

Ko se znajdemo v krizi, odziv našega telesa na grožnjo izklopi del možganov, ki ima sposobnost dolgoročnega razmišljanja. To lahko ustvari občutek, da potrebujemo nasilnega partnerja, da preživimo, kar lahko pogosto zamenjamo za ljubezen.

Povezava na podlagi travme je v resnici hormonska navezanost, ki jo ustvari ponavljajoča se zloraba s strani partnerja, ki je nato vsake toliko časa zamenjana s tem, da nas partner “reši”, poskrbi za nas, kupi darilo, da bi se “oddolžil” ipd.

Takšno vrsto manipulacije intuitivno izkoriščajo narcisi

Narcisi so mojstri v tem, da partnerju dajo ravno dovolj, da ga pridobijo, in mu nato vzamejo vse. Zavajanje, čustvena zloraba in manipulacija so odlična podlaga za nastanek travmatične vezi.

Čeprav se povezava na osnovi travme lahko zgodi vsakomur, pa obstaja nekaj pogostih dejavnikov tveganja, zaradi katerih so nekateri posamezniki bolj nagnjeni k razvijanju takšne vezi. Ti vključujejo:

  • slabo mentalno zdravje
  • nizka stopnja samozavesti
  • finančne težave
  • pomanjkanje podpornega sistema (znotraj družine, prijateljev, okolice)
  • pretekle travme
  • zgodovina ustrahovanja
  • pomanjkanje osebne identitete

Zaradi teh dejavnikov oseba slabše prepoznava toksičnost v odnosu, prav tako pa je lahko tudi bolj dovzetna za manipulacijo.

Nekaj najpogostejših znakov, po katerih lahko prepoznamo travmatično vez, je:

Občutek dolžnosti

Oseba, ki zlorablja, želi ohranjati odnos nad drugo osebo, zato v njej vzbuja občutke dolžnosti in krivde. Druga oseba se vedno počuti, kot da drugemu nekaj dolguje.

Zaščita

Oseba, ki zlorablja ima pogosto tudi sama resne mentalne težave, s katerimi se spopada in jih hkrati uporablja tudi kot izgovor za neprimerno ravnanje in zlorabo. Partner se počuti, kot da mora skrbeti za dobro počutje osebe, ki zlorablja, in jo braniti pred ljudmi, ki odnosa ne podpirajo. Narcisi obožujejo takšno zaščitniško vedenje in ga pogosto nagradijo z dodatnim izkazovanjem ljubezni.

Prikrivanje negativnih čustev

Pri ljudeh, ki so zlorabljani, prevladujejo negativna čustva, vendar ne želijo, da bi jih kdo opazil. Tudi v razmerju se ne počutijo varno, da bi izrazili svoja čustva, saj bi sledila negativna reakcija partnerja.

Potreba po igranju različnih vlog v odnosu

V razmerju, zasnovanem na travmatični povezavi, ima oseba velikokrat občutek, kot da mora za partnerja igrati različne vloge in mu biti “vse” (ljubimec, najboljši prijatelj, starš, terapevt, učitelj, varuška ipd.) To vodi tudi v oslabljeno identiteto, zaradi česar je še težje prepoznati negativne spremembe znotraj sebe.

Če menite, da doživljate travmatsko navezanost, je zelo pomembno, da poiščete pomoč pri usposobljeni osebi (npr. psihologu ali terapevtu), da boste lahko bolj varno nadaljevali svoje življenje.

Vir: psychologytoday.com in amfmtreatment.com

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol