Tretja generacija plača največji dolg družinskih skrivnosti

8. 2. 2024 | Ana Vehovar
Deli
Tretja generacija plača največji dolg družinskih skrivnosti (foto: profimedia)
profimedia

Družinske skrivnosti so sobe, ki so jih dobro zaklenili tisti, ki so želeli zaščititi sebe ali druge pred posledicami svojih dejanj.

Skrivnosti so v psihoterapiji fascinantna tema. Družinske skrivnosti so prepovedano ozemlje, ki vzbuja radovednost, ter so hkrati nenehen vir tesnobe in fascinacije. Poglejte izraz na obrazu nekoga, ko mu rečete: "Naj ti povem skrivnost"! Čas se ustavi in ​​čustva začnejo teči po telesu.

Družinske skrivnosti so sobe, ki so jih dobro zaklenili tisti, ki so želeli zaščititi sebe ali druge pred posledicami svojih dejanj. Kot avtorji, sostorilci ali priče teh dogodkov lastniki skrivnosti v naši družini obvladujejo informacije kot zaklad ali tiktakajočo tempirano bombo. Med vsemi, ki »čuvajo« skrivnost, se razvije sostorilniški odnos, ki ga okolica zlahka občuti. 

Informacija, ki jo izkusi nekdo, ki se ne more spopasti z resnico ali resničnostjo, v kateri živi, ​​ali ji ne more obvladati, postane vir strahu, sramu ali hude bolečine. To so lahko nosečnosti zunaj zakonske zveze, zunajzakonski otroci, prepovedane ljubezni, prevare, umori, kraje, posilstva, mamila, samomori... To je le nekaj razlogov, zaradi katerih se odločimo (ali so se odločili naši predniki), da ostanejo skrivnost.

Skrivnost prve generacije ima največ energije in deluje na družinske člane, ne glede na to, ali so "mojstri skrivnosti" ali ne. Tisti, ki jo hranijo, doživljajo v telesu močno napetost, povezano z bojem med željo/odgovornostjo po ohranjanju skrivnosti in potrebo po tem, da jo povedo, da jo "spravijo ven". Obnašanje "mojstra skrivnosti" je prav tako spremenjeno z namenom, da "pokrije" vse, kar bi lahko vodilo do odkritja skrivnosti. Njihovo vedenje kaže na napetost, nemir ali sumničavost, kar lahko vodi do precej kompleksnih somatizacij (fizičnih težav). 

Druga družinska generacija prevzame skrivnost v obliki izkušenj in reakcij na določene dražljaje, ki prikličejo vsebino družinske skrivnosti. V drugi generaciji so otroci (tistih, ki imajo skrivnost) polni tako želje po razumevanju svojih staršev kot strahu, da bi jim povzročili bolečino.

Iz izkušenj dela z družinskimi skrivnostmi se zgodba nadaljuje s tretjo generacijo. "Ko cene skrivnosti ne plača ne prva ne druga generacija, postane dolg za tretjo, kar je še toliko bolj resno in težko, ker se zdaj nihče več ne more povezati z začetno skrivnostjo," je dejal psihoanalitik Serge Tisseron v svoji knjigi Les secrets de famille. Tretja generacija je večinoma deležna le manifestacije v obliki simptoma, medtem ko je začetna skrivnost v času izgubljena.

Iskanje skrivnosti v lastni družini je naloga, ki se jo je treba lotiti z veliko spoštovanja in razumevanja do vseh svojih prednikov. Postaviti vprašanja  sorodnikom, ki bi lahko imeli nekaj informacij, je dolžnost, da ugotovite resnico, iz katere izhajate. Hkrati morate spoštovati meje, ki jih bodo postavili nekateri vaši družinski člani, ki varujejo spomin na osebo, ki je zgodbo zaklenila v skrivnost. Bojijo se namreč, da bi jih obsojali, osramotili in da bi bili nerazumljeni. 

Prevod zapisa: cristinaschmidt.com/blog-post/the-age-of-family-secrets

Preberite si še:

O TEJ TEMI SMO GOVORILI TUDI V NOVEM PODKASTU Z MATEJEM ŠKUFCO: 

Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj