V 6. tednu seminarja z Majo Megla: Ko smo odvisni od razpoloženja drugega, mu dajemo nezdravo moč nad seboj!

24. 5. 2021
Deli
V 6. tednu seminarja z Majo Megla: Ko smo odvisni od razpoloženja drugega, mu dajemo nezdravo moč nad seboj! (foto: nada žgank)
nada žgank

Če ne upoštevamo in spoštujemo mej, ne moremo imeti zdravih medčloveških odnosov. Mej pa ne zmoremo postavljati, če ne poznamo svojih temeljnih pravic.

Danes so tisti, ki so se prijavili na program za osebno rast dobili v e-nabiralnike 6. del seminarja Smem biti srečen z Majo Megla. 

Dom ima vrata in običajno zvonec. Tisti, ki želijo vstopiti, pozvonijo ali potrkajo. Mi se nato odločimo, če jih v svoje bivališče povabimo in svoj intimni prostor z njimi delimo. Tako je tudi v medčloveških odnosih. Vsakdo ima svoja vrata in zvonec, svoje meje, in sam odloča, koga prepusti skoznje. Veščini ravnanja z mejami pravimo postavljanje mej.

Če ne upoštevamo in spoštujemo mej, ne moremo imeti zdravih medčloveških odnosov. Nekateri ljudje jih brezobzirno prečkajo. So sebični, sledijo le lastnim interesom, nimajo empatije in zato čustev ali razpoloženj drugih ne zaznavajo. Drugi spet imajo meje povsem zabrisane, recimo mame, ki doživljajo otroke kot podaljške sebe. Ti otroci pogosto služijo zadovoljevanju materinih potreb in izpolnjevanju njenih pričakovanj. Nezdravo zliti so tudi v soodvisnih partnerskih odnosih, v katerih so čustva partnerjev povsem prepletena. Biti eden v drugem še zdaleč ni dobro.

Če se naša čustva ves čas mešajo s čustvi bližnjih (s starši, sorojenci, otroki, partnerjem, prijatelji), smo dovzetni za razpoloženje drugih in zato pod njihovim vplivom. Govorimo in mislimo kot tisti ob nas. Sodoživljamo njihova čustva in občutke. Če se jezijo, se z njimi še mi. Če so žalostni, se razžalostimo še sami. Čustvene meje med nami in drugimi so tako povsem nejasne. Naj takoj dodam, da v teh primerih ne govorimo o empatiji (sočutju). Bodite pozorni na razliko med empatijo in nezdravim čustvenim zlivanjem! Pri empatiji gre za zaznavanje čustvenega in psihičnega stanja drugega, ki ga sočutimo in razumemo, a se vanj ne spustimo še sami. Ostanemo nevtralni, v svojem čustvenem svetu. Če je nekdo jezen, razumemo njegovo jezo, a se ne začnemo jeziti skupaj z njim. Pri zlitju ni tako. Takrat prestopimo iz svojega čustvenega stanja v drugega. Ko je nekdo jezen, se z njim jezimo še mi.

IZ KNJIGE SMEM BITI TO, KAR SEM:  “Meja med našo intimo in zunanjimi vplivi mora biti jasna, skoraj sveta. Ko si vzamemo čas, da se posvetimo sebi, naj bo ob branju, meditaciji, sprehodu v naravi, v ustvarjalnosti, se umaknemo pred negativnostjo zunanjega sveta, pred grobimi čustvi in agresijo, ki prepaja družbo. Zmoremo se distancirati, da nas nemir drugih ne posrka vase, v svoje strahove in paranoidne konstrukte, v svoja sovraštva, gnev in nestrpnost. Kdor je v stiku s seboj, ravna skladno s tem, kar občuti. Ne zapade pod vplive drugih, ki ga usmerjajo tja, kamor si oni želijo. Zato je tako pomembno negovati svoj intimni prostor, v katerega drugi nimajo vstopa. Iz nemira zunanjega sveta se vedno lahko umaknemo v svoj intimni prostor, v katerem vladajo mir, toplina, ustvarjalnost in vedrina. Je nedotakljiv. Nihče ne more vanj poseči. Dobro je, da gojimo neodvisnost. Ko smo v stiku s svojim globljim jedrom, črpamo iz svoje notranje moči. Iz nje se hranimo. Tam nas nihče ne more raniti, v nas posegati, se izživljati, nas zavračati. Ta prostor je neokrnjen. Je naš resnični Jaz. Zato je tako pomembno, da znamo biti sami.”

A dobro premislite: ko smo odvisni od razpoloženja drugega, mu dajemo nezdravo moč nad seboj! Čustva drugega je vedno treba pustiti pri njem. Ne jih prevzeti in posrkati. Šele s te distance lahko opazujemo neobremenjeno, empatično, ne da bi ocenjevali in sodili.

... Celoten članek si lahko preberete ob prijavi na seminar.

Program poteka po elektronski pošti. Vsak ponedeljek od 19. aprila prejemate v svoj e-nabiralnik vsebino, ki jo za vas pripravlja Maja Megle. Prijavite se lahko kadarkoli, saj vam bomo poslali tudi vse zamujene vsebine. Prijavite se lahko prek spodnjega obrazca, kjer vpišete svoj e-naslov.

Poglejte pa si tudi oddajo SENSA POGOVORI. V prvi oddaji Sensa POGOVORI se je voditeljica Marjana Lavrič pogovarjala z Majo Megla, avtorico knjižne uspešnice Stres, kuga sodobnega časa in pravkar izdane nove knjige Smem biti to, kar sem.

Novo na Metroplay: O psihiatriji in duševnih motnjah | Anica Gorjanc Vitez