Zakaj zdrav odnos enostavno mora imeti postavljene zdrave meje

14. 10. 2024 | N.Z.
Deli
Zakaj zdrav odnos enostavno mora imeti postavljene zdrave meje (foto: profimedia)
profimedia

Meje vam lahko pomagajo ohraniti občutek identitete in osebnega prostora, poleg tega jih je lažje ustvariti in vzdrževati, kot si morda mislite.

Meje boste našli v vseh vrstah odnosov – od tistih s prijatelji in v družini do sodelavcev in znancev. Čeprav so pomembne na vseh področjih, se meje v romantičnih partnerstvih najpogosteje naslavljajo.

Meje so jasne smernice, ki so postavljene za to, da pomagajo jasno sporočati, katero vedenje ste pripravljen sprejeti s strani drugih ljudi, in vedenje, ki ga lahko drugi pričakujejo od vas. Ne morete jih videti, a vam prav one pomagajo zagotavljati občutek medsebojnega spoštovanja, zaščite, pričakovanj in podpore.

"Ko gre za vaše življenje v paru, upoštevajte, da so dejansko vpleteni trije subjekti: vi, vaš partner in odnos sam - in za vsakega od njih je treba določiti meje," pravi dr. Jacqui Gabb, profesorica sociologije in intimnost na The Open University in vodja odnosov z aplikacijo za pare Paired.

"Vse troje je treba vzdrževati, negovati in gojiti občutek spoštovanja," pravi Gabb.

Primeri zdravih meja v odnosih

Naslednji primeri veljajo za romantična partnerstva, pa tudi za vse pogosto komunikativne odnose, kjer sta odgovornost in pričakovanja na obeh straneh, na primer poslovni partnerji, ločeni starši s skrbniškimi obveznostmi do otrok in drugi.

V zdravih odnosih oba človeka:

  • vprašata za dovoljenje, 
  • upoštevata čustva drug drugega, 
  • pokažeta hvaležnost, 
  • ostajata fer in drug do drugega poštena, 
  • dajeta prostor za avtonomijo in se izogibata soodvisnosti, 
  • pokažeta spoštovanje do razlik v mnenjih, pogledih in občutkih, 
  • znata prisluhniti, ko druga oseba izrazi svoja čustva,
  • prevzemata odgovornost za svoja dejanja.

Meje, ki ne delujejo

Čeprav je dobro postaviti nekaj meja, pa nekatere ne delujejo in lahko na koncu negativno vplivajo na enega ali oba partnerja. Te meje običajno temeljijo na nadzoru, ko ena oseba poskuša omejevati ali diktirati dejanja druge - in obstaja nekaj 'alarmov', na katere gre ob tem biti pozoren.

"Ne smemo zamenjevati meja in nadzora - ne gre za isto stvar," pravi Gabb. "Če nekdo meni, da partner postavlja meje na nadzorujoč način - 'To so moje meje in to je tisto, kar moraš storiti' -, to pomeni, da je nastala težava pri komunikaciji okoli vzpostavljanja meja."

Kako postaviti meje v odnosu

Obstaja veliko različnih načinov, kako lahko postavljate meje. 

1. Začnite zgodaj

Veliko lažje je uvesti meje zgodaj v razmerju, kot pa leta zatem – še posebej, ko so navade in rutine že vzpostavljene in sta oba partnerja bolj čustveno vpletena.

Po drugi strani pa tudi nikoli ni prepozno.

Postavljanje meja na kateri koli točki razmerja je še vedno boljše od še nadaljnega vsiljevanja svojih interesov drug drugemu, dokler to ne bo popolnoma uničilo vašega odnosa.

2. Pogovor je ključen

Ne glede na to, kako nerodno se morda počutite, ko govorite o svojih čustvih ali načenjate kočljivejše teme, je dvosmerna razprava ključnega pomena pri postavljanju meja.

"Komunikacija je ključnega pomena za odnose," pravi Gabb, in nadaljuje: "Ne samo, da ti pogovori pomagajo obema partnerjema razumeti obseg in pravila meja, ampak nudijo priložnost, da pojasnite, zakaj cenite določeno mejo. Nedavne raziskave tudi kažejo, da so pari, ki se redno pogovarjajo in odpirajo nove teme, na splošno bolj zadovoljni z odnosom."

3. Uporabite izjave 'jaz'

"Mislim, da bi se morala vsa komunikacija začeti z 'Jaz čutim'," pravi Gabb. "Če pogovor začnete s presežniškimi ali obtožujočimi izjavami, kot so: 'ti vedno' ali 'ti nikoli', potem boste slej kot prej 'naleteli na zid'. Nihče ne želi biti kritiziran ali zavrnjen." 

Ko se enkrat pojavijo takšne obrambe, je pogovor težko nadaljevati.

Z drugimi ravnajte tako, kot želite, da ravnajo z vami, zato si prizadevajte postaviti meje s prijaznostjo. Če navedete natančnejše primere, lahko tudi pomagate podpreti svoje stališče in zmanjšati videz vsesplošnega napada.

4. V redu je prositi za nekaj prostora

Ne glede na to, ali šele začenjate s partnerjem ali ste z njim že nekaj časa, je povsem sprejemljivo, da si želite — in prosite — nekaj časa zase.

"Mogoče imate res zahtevno službo in potrebujete pol ure časa za oddih, ko pridete domov,," pravi Gabb. "Gre za 'To je tisto, kar potrebujem, kako lahko to uresničimo?'"

Obstaja možnost, da bo vaš partner to zahtevo razumel kot obliko zavrnitve, zato je pomembno, da upoštevate njihova čustva in mu pojasnite, da temu ni tako.

"Pogovorite se o tem, zakaj to potrebujete in zakaj je za vas pomembno," predlaga Gabb. "Prepoznajte, kako se lahko druga oseba počuti, in to naslovite."

Meje niso ograje, ampak kontekst

Razmišljajte o mejah kot o okvirju in ne o strogih smernicah.

V razmerju se lahko zgodijo dogodki, na primer rojstvo otrok ali spopadanje z izgubo, zaradi katerih se bodo meje premaknile, ugotavlja Gabb.

Imeti meje je pričakovan in zdrav vidik dobrih odnosov. Zato se ne bojte določiti, kje ležijo za vas, za vašega partnerja in za vaju kot par.

Vse meje, ki so dogovorjene, bi morale omogočiti, da se vi in ​​vaš partner počutite slišane, spoštovane in dobro.

Povzeto po PsychCentral.

Preberite si tudi:

Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj