Nova raziskava je pokazala, da je skoraj 90 odstotkov žensk po vsem svetu zaradi svojih dosežkov na delovnem mestu kaznovanih in podcenjenih.
Sindrom visokega maka pravimo fenomenu, ko ljudje zaradi svojih dosežkov ali uspešnosti postanejo nepriljubljeni, kritizirani, napadeni ali celo sabotirani.
Primeri sindroma visokega maka:
- ignoriranje, izključevanje ali utišanje,
- zasmehovanje,
- ustrahovanje ali spletno ustrahovanje,
- spodkopavanje njih ali njihovega dela,
- jemanje zaslug za njihovo delo,
- nepošteno kritiziranje, kaznovanje ali discipliniranje,
- zavračanje ali omalovaževanje njihovih dosežkov,
- opravljanje in klevetanje.
Razlog, ki tiči v ozadju teh neosnovanih napadov, so večinoma zavist, ljubosumje in tekmovalnost, pri uspešnih ženskah pa je dodatno na delu še seksizem, kar pomeni, da gre tudi za sistemski problem.
In to niti niso vsi razlogi.
32,2 % žensk je raziskavi navedlo tudi, da je k sindromu visokega maka prispeval še rasizem, zato ne gre spregledati, da lahko ta pojav nesorazmerno močno prizadene pripadnike katere koli depriviligirane skupine.
Tih sistemski sindrom, ki ogroža ženske
Študija, imenovana Najvišji mak ali The Tallest Poppy 2023, ki jo je vodila Dr. Rumeet Billan, je razkrila posledice tega tihega sistemskega sindroma in njegov vpliv na ženske na delovnem mestu po vsem svetu. Je prva tovrstna mednarodna študija, ki je preučila na tisoče zaposlenih žensk vseh demografskih skupin in poklicev, da bi ugotovila, kako na njihovo duševno zdravje, dobro počutje, vključenost in uspešnost vplivajo interakcije s strankami, sodelavci in vodji, ki obkrožajo njihov uspeh in dosežke.
Rezultati raziskave so bili pomenljivi. Izkazalo se je, da je uspeh žensk ogrožen na delovnih mestih po vsem svetu.
Bolj ko je posameznica uspešna, večja je verjetnost, da se bo soočila z agresijo, ne le s strani tistih na vodilnih položajih, temveč tudi s strani svojih kolegov.
Študija Najvišji mak kaže, da dotični sindrom ostaja pomemben problem na delovnih mestih po vsem svetu, posledice pa so škodljive tako za ženske kot za organizacije, v katerih delajo.
Študija je bila načrtovana in izvedena med januarjem in februarjem 2023. V raziskavi je sodelovalo 4710 anketirancev iz 103 držav.
Sindroma visokega maka po svetu
Naj v nadaljevanju navedemo nedaven- in prav zato toliko bolj šokanten - nazoren primer sindroma visokega maka.
Škandal na japonskih medicinskih univerzah: Tokijska medicinska univerza je od leta 2011 prirejala rezultate testov kandidatk, da bi v svoje vrste sprejela manj žensk. Dekletom so odšteli do 20 točk od 80, vendar se je nekaterim dekletom navkljub temu uspelo vpisati. Uradniki šole naj bi to počeli zato, ker so verjeli, da ženske, ko se bodo poročile in rodile otroke, ne bodo mogle opravljati nujnih dežurstev v bolnišnicah.
Da ljudje po svetu prepoznavajo sindrom, pričajo stari ljudski pregovori. Medtem ko v ZDA, Kanadi in Avstraliji govorijo o 'visokem maku', podobna rekla poznajo tudi na Japonskem, 'žebelj, ki štrli, bo zatolčen s kladivom', in na Kitajskem, 'najvišje drevo je najbolj na udaru vetra'. Slovenci nekaj tega sindroma prepoznamo v 'bolj zeleni travi pri sosedih', želji 'da bi mu krava crknila' in priznavanju, da se 'za dobrim konjem vedno praši', če naj jih naštejemo le nekaj.
Izraz 'visoki mak' izvira iz starega Rima, ko je tiranski kralj Tarquin Ponosni naročil svojemu sinu, naj ubije ali odstrani vse najmočnejše može, ki so se upirali njegovi vladavini. Kralj je svoje želje pokazal tako, da je posekal glavice najvišjih makov v svojem vrtu.
Vpliv sindroma visokega maka na ljudi
Sindrom visokega maka lahko povzroči različne negativne učinke na osebo, ki je tarča tega sindroma. Ti vključujejo:
- nizko samospoštovanje,
- nepripravljenost deliti z drugimi dosežke,
- občutek, da niso vključeni v delovno okolje,
- doživljanje višjih ravni stresa,
- simptomi duševnih motenj, kot sta tesnoba in depresija,
- telesni simptomi, kot so prebavne težave in glavoboli,
- težave s spanjem, kot je nespečnost,
- povečano tveganje za zlorabo psihoaktivnih snovi,
- doživljanje izgorelosti,
- manjše zadovoljstvo pri delu,
- manjša produktivnost pri delu.
Kako se spopasti s sindromom visokega maka
Sindrom visokega maka pogosto pogosto spremlja 'bullying' oz. nasilništvo, ki na delovnem mestu targetira uspešne ljudi.
Tovrstnem ustrahovanju se postavite po robu tako, da:
- vodite evidenco primerov ustrahovanja,
- storilcu mirno razložite posledice njegovega vedenja,
- prepoznajte, da so kritike, sovražnost ali druge taktike ustrahovanja odraz vedenja storilca in ne osebe, na katero so usmerjeni,
- poiščete nasvet pri predstavniku zaposlenih, kadrovskem strokovnjaku, vodji ali nadrejenem,
- izmenjate izkušnje z drugimi zaposlenimi,
- vložite uradne pritožbe v skladu s pritožbenimi postopki organizacije.
Poiščite pomoč
Posledice sindroma visokega maka so lahko depresija, tesnoba, stres, nizko samospoštovanje in izgorelost. Raziskave pa so glede obvladovanja teh stanj že nekaj časa jasne: "Psihoterapija lahko pomaga."
Preberite si tudi:
- Degradacija dobrotnika: zakaj včasih sovražimo najboljše izmed nas?
- Ženske so v delovnem okolju bolj negativno stereotipizirane kot moški
- Spoštovanje je ključ do boljših odnosov in notranjega miru
- Čustvena inteligenca in odnosi v svetu, ki je pozabil na empatijo