Vsakemu od nas se je že zgodilo, da smo postali živčni pred pomembnim sestankom, predstavitvijo ali izpitom. Kako uspešno obvladati nervozo, da se vsemu navkjub kar najbolje izkažemo?
Ljudje pogosto pripovedujejo, da se najprej počutijo dobro, potem pa: "Oglasi se mi gremlin, ki pravi, da nisem dovolj dober, in izgubim samozavest." Ta gremlin je naš notranji kritik, ki nam v nepravem trenutku zašepeta, da 'nismo dovolj'. Morda smo 'premalo pametni', 'premalo izkušeni' ali 'premalo vešči'.
In to ni ravno tisto, kar si želimo kot govornik, ne glede na to, ali gre za veliko predstavitev, manjše srečanje ali le pomemben individualni pogovor.
Tako premagate živčnost
V nadaljevanju nizamo šest načinov, kako je vsemu navkljub mogoče premagati živčnost in se kar najbolje odrezati.
1. Prisluhnite, potem pa se z njim pogovorite.
Ko boste svojega gremlina naslednjič slišali, si natančno zapišite stavke, ki vam jih pove. Nato, ko boste v mirnem, čustveno neobremenjenem trenutku, razmislite, kaj razumno menite, da je res, in pripravite nasprotne trditve.
Primer bi lahko bil: "Tehnično nisi dovolj dober pri tej temi." Vaš odgovor bi lahko bil: "Ne poskušam biti tehnični strokovnjak, moja vloga je biti močan generalist, ki se osredotoča na poslovno uporabo."
2. Izberite pogum namesto samozavesti.
Pravzaprav je lažje načrtno izbrati pogum, kot pa v določenem trenutku krepiti svojo samozavest. Spoznanje, da nam primanjkuje samozavesti, in zavedanje, da ne vemo točno, kako biti bolj samozavestni, lahko dejansko povzroči, da imamo še manj samozavesti. Lahko pa se odločimo za pogum.
"Res je, malo me je strah. Živčen sem. Ampak vseeno bom to naredil!" Ta proaktivni korak pri izbiri poguma lahko privede do pozitivnega psihofiziološkega odziva, ki nam omogoči, da se bolje izkažemo.
3. Predihajte živčnost.
Pred sestankom globoko vdihnite tako, da ob vdihu počasi štejete do 4 in nato počasi izdihujte tako, da s štetjem pridete vsaj do 6 ali 8. Poleg pozitivnega fiziološkega učinka, ki ga ima na živčni sistem globok počasen izdih, se lahko osredotočite tudi na štetje. To bo vaše možgane zaposlilo in zamotilo proč od prvotnega katastrofiziranja (o tem, kaj vse slabega se lahko zgodi ali ne).
Možgani lahko vpijejo "Nervozen sem!", vendar se bo vaše telo kmalu mirno odzvalo: "V redu sem."
4. Prepoznajte svoje prednosti.
Zapišite si svoje prednosti, spretnosti in dosežke. Obstaja razlog, zakaj ste bili povabljeni na govorniški oder. Ne glede na to, kako se počutite, ste najverjetneje prava oseba.
In verjetno vas je na ta sestanek ali predstavitev povabil nekdo, ki je starejši, izkušen ali specializiran. Tudi če ne morete zaupati lastni presoji o tem, ali ste prava oseba za to vlogo, zaupajte njihovim izkušnjam in prepričanju, da ste.
5. Neprestano se razvijajte.
Če vas je gremlin vendarle prepričal, da imate šibke točke, se tega lotite tako, da se začnete učiti/usposabljati/razvijati na prav tistem področju. Ne glede na to, ali boste šli zaradi tega na tečaj, se proaktivno učili na delovnem mestu ali brali strokovne članke, ko se razvijamo, postajamo bolj samozavestni, saj vemo, da smo na dobri poti, čeprav ta trenutek morda (še) nismo 100-odstotno 'dovolj'.
6. Prepoznajte živčnost kot znak nečesa dobrega.
Za večino od nas je živčnost povezana z novimi priložnostmi in izzivi. Če občasno ne bi imeli tega groznega občutka, bi to pomenilo, da ne premikamo svojih meja. Ljudje, ki živijo znotraj svojega območja udobja in še naprej opravljajo isto delo, se počutijo udobno. Niso nervozni. Če se počutite nervozno, se spomnite, da je to najverjetneje zato, ker osvajate nove teritorije in stopate v neznano.
Nekega dne bo situacija, zaradi katere ste trenutno nervozni, postala vaša nova norma in takrat bo čas, da poiščete nove priložnosti, da spet občutite živčnost in spet srečate svojega gremlina.
Povzeto po Forbes in drugih virih.
Preberite si tudi:
- Asertivna komunikacija: ko jasno, a spoštljivo izražate to, kar mislite in ste
- Kako premagati tremo: "Najprej prenehajte razmišljati o sebi"
- Vedenjski vzorci: naučeno vedenje, ki se ga je mogoče odučiti