Narcisi so nagnjeni k občutenju zavisti do ljudi, ki premorejo lastnosti ali sposobnosti, ki jih sami nimajo.
Narcisi o sebi gojijo lažno predstavo o večvrednosti in praviloma močno precenjujejo svoje sposobnosti. Ko se v njihovi bližini pojavi človek, ki jih (nehote) v nečem prekaša, pa naj bo to intelektualno, telesno ali osebnostno, v njih vzdrami vase potisnjene negotovosti, svojo grdo glavo pa dvigne zelena pošast, ki ji pravimo zavist. In ko zavist občutijo narcisi, lahko stari postanejo tudi nevarne. Zelo nevarne.
Narcisi so nagnjeni k občutenju zavisti do ljudi, ki premorejo lastnosti, ki jih sami nimamo. To so lahko tudi pristnost, sočutje in poštenost. "Pa vendar narcisi nikoli ne bodo priznali, da so zavistni, temveč bodo namesto tega poskušali sabotirati ali prevzeti nadzor nad osebo, ki zavidajo," na družbenem omrežju razlaga Ryan Daigler, preživelec narcistične zlorabe v otroštvu, in doda: "To običajno naredijo tako, da uporabijo strategijo 'udari in se primerjaj'."
Strategija 'udari in se primerjaj'
Strategija 'udari in se primerjaj' poteka v dveh etapah, trdi Daigler.
1. Udari: napad in sabotaža
Narcisi lahko subtilno spodkopavajo osebo, ki ji zavidajo, z uporabo metod, kot so dvoumni komplimenti, prikrita kritika ali sabotiranje uspeha ter dosežkov osebe.
Ta taktika služi za spodkopavanje samozaupanja tarče napada in premik ravnovesja moči v narcisovo korist, kar slednjemu omogoči, da se počuti večvrednega ali manj ogroženega.
2. Primerjanje z osebo, ki ji zavidajo
Da bi ohranili lasten občutek večvrednosti ali ublažili občutke neustreznosti, lahko narcisi primerjajo sebe in osebo, ki ji zavidajo, tako, da pričnejo oponašati občudovane lastnosti ali se začnejo obnašati, kot da tudi sami utelešajo iste vrednote. Neredko se kar sami hvalijo pred drugimi ljudmi, da premorejo podobne lastnosti, ali namigujejo, da obstaja med njimi in zavidanim neke vrste tekmovanje, čeprav tega v resnici ni.
"Ta dvojna strategija – sabotiranje ob uveljavljanju primerjav – omogoča narcisom, da zmanjšajo nelagodje, ki jim ga povzroča zavist, tako da sebe in druge prepričajo, da so enako dobri, če ne boljši od človeka, ki v njih oživlja negotovosti. To je način odvračanja pozornosti od lastnih pomanjkljivosti, hkrati pa tako manipulirajo s svojo družbeno podobo," je jasen Daigler.
Kaj storiti, če ste tarča narcisove zavisti?
"Ko se zaveste, kaj narcis počne, boste verjetno situacijo poskušali ublažiti s sočutjem in razumevanjem," ve razložiti Daigler. "Vendar boste kmalu ugotovili, da to ni tisto, kar narcisa zanima. Narcisov odziv na sočutje ali empatijo je lahko zmeden, saj je v nasprotju z njegovimi temeljnimi motivacijami in pogledom na svet."
Ko narcis čuti zavist, to aktivira njegovo globoko zakoreninjeno negotovost.
Oseba, ki uteleša lastnosti, ki jih narcis ne premore, predstavlja grožnjo njegovemu občutku večvrednosti in nadzora. Tudi ko tarča narcisovega gneva poskuša pristopiti prijazno ali spodbuditi povezavo, se narcis ne bo odzval tako, kot bi to pričakovali od drugih ljudi.
Za to obstajajo trije razlogi:
1. Nadzor nad sočutjem
Narcisi ne želijo biti ranljivi ali odprti za čustveno globino z nekom, ki mu zavidajo, ker jih to postavlja v položaj, v katerem se počutijo šibki in zato ranljivi.
"Sprejeti pristno sočutje bi pomenilo priznati lastne napake ali negotovosti, kar je v nasprotju z njihovo potrebo po nadzoru."
2. Destruktivna namera
Namesto iskanja rešitve ali razumevanja, narcisa zavist žene k ohranjanju prevlade. Poskuse vzpostavljanja prijateljstva praviloma dojemajo kot pokroviteljstvo ali pa v tem vidijo priložnost za nadaljnjo manipulacijo.
Edini način, da občutijo zadovoljstvo, je, da 'zmagajo' v svojih očeh. To pomeni, da oslabijo ali s 'piedestala zbijejo' osebo, ki ji zavidajo, da bi tako pomirili svoj krhki ego.
3. Igra, kjer zmaga le eden
Za narcisa so odnosi in interakcije pogosto videti kot igre, v katerih je lahko samo ena oseba zmagovalec.
"Sočutje osebe, ki ji zavidajo, vidijo kot pomilovanje, kar v njih prebudi občutek, da so izzvani. Namesto da bi se med njimi in sočutno osebo ustvaril most, pri njem, nasprotno, še podžge zamero in okrepi njihov namen, da bi osebo zlomili in uničili."
Resnično sočutnim ljudem, ki si želijo konflikte reševati z empatijo, je to seveda zelo težko razumeti in sprejeti, zaključuje svoje pisanje Daigler. "Vendar je prepoznavanje, da je narcisov končni cilj vedno nadzor in prevlada in ne medsebojno razumevanje, ključnega pomena za našo čustveno zaščito."
Narcissists are prone to feeling envy for the people who possess qualities they don’t, such as genuineness, compassion, and honesty, however, the narcissist will never admit envy but instead will seek to undermine or control the person they envy, typically employing a 2 part…
— Ryan Daigler - Exposing Narcissistic Abuse 🚩🚩 (@Ryan_Daigler) November 3, 2024
Povzeto po pisanju Ryana Daiglerja, preživelca narcistične zlorabe, ki na omrežju X, nekdanjem Twitterju, piše in razgalja prav pripadnike temne triade.
Preberite si tudi:
- Kaj je tehnika SIVI KAMEN (in kako deluje na narcise)
- Narcistična osebnostna motnja: razumevanje simptomov in strategije
- Kaj pomeni izraz 'leteče opice', ko govorimo o narcizmu