Zakaj dobri ljudje počnejo slabe stvari: 7 razlogov po mnenju psihologov

22. 11. 2024 | N.Z.
Deli
Zakaj dobri ljudje počnejo slabe stvari: 7 razlogov po mnenju psihologov (foto: profimedia)
profimedia

Vzroki za vedenja, ki jih drugi lahko vidijo kot 'slaba', je veliko, vključno s pomanjkanje zavedanja. Pa vendar ta vedenja ne določajo nujno, kdo je ta človek.

Ljudje smo nepopolna bitja in motiti se je človeško. Vsak izmed nas se sooča s svojimi izzivi, dela napake, se moti v presoji ali reče nekaj, kar nato obžaluje. Takšni trenutki iz nas ne naredijo kar takoj 'slabega' človeka, ampak so zgolj znak, da smo samo ljudje.

Oznake 'dobrega' ali 'slabega' so pogosto posledica tega, kako drugi gledajo na vaše trajnejše vzorce vedenja in osebnosti. Če na primer običajno ravnate prijazno, sočutno in pošteno presojate, vas lahko dojemajo kot nekoga, ki je 'dober', kar pa ne pomeni, da niste sposobni narediti tudi nečesa slabega.

Ko se rudimo bolje razumeti, zakaj dobri ljudje delajo slabe stvari, razvijamo tudi lastne lastnosti dobrega, kot sta empatija in sočutje.

Zakaj dobri ljudje delajo slabe stvari?

1. Pretekle travme in neugodni življenjski dogodki

Preteklost je močan diktator vašega vedenja v sedanjosti - tudi če se tega ne zavedate.

Dr. Rod Mitchell, psiholog iz Calgaryja v Alberti, pravi: "Dobri ljudje lahko ravnajo destruktivno, če se v njih sprožijo nerazrešene travme. Kot senca iz preteklosti lahko te travme za trenutek zasenčijo njihovo inherentno človeško dobroto."

Travma in neugodni življenjski dogodki na vsakogar vplivajo drugače, pri nekaterih pa se posledice teh travm lahko izrazijo v napačnih odločitvah.

Na primer, travma iz otroštva je povezana z neorganiziranim slogom navezanosti v odrasli dobi. Ta tip navezanosti lahko privede do iskanja potrditve, ki se razvije v spletno afero. Ali pa vas minule izkušnje, povezane z lakoto in pomanjkanjem, 'silijo' v male kraje po lokalnih trgovinah in kopičenje hrane.

V obeh scenarijih namen ni bil škodovati drugim. Ta vedenja namreč izvirajo iz nerazrešenih negativnih izkušenj in občutkov iz preteklosti.

2. Preživetveno stanje

V preživetvenem stanju ste, ko čutite, da ste stisnjeni v kot. In to je lahko še en razlog, zakaj dobri ljudje delajo slabe stvari, pravi dr. David Tan, otroški in forenzični psihiater iz Bay of Plenty na Novi Zelandiji.

Takšen primer bi bil, če bi na primer izgubili službo in se naenkrat soočali z velikimi finančnimi težavami, morda celo možnostjo izgube doma. Zaradi občutkov obupa, močnega stresa in pritiska, da morate preživeti svojo družino, bi vas v takšnih trenutki lažje zamikalo razmišljanje o neetičnih možnostih, kot sta goljufija ali kraja.

3. Potreba po pripadnosti

Želja po občutku pripadnosti je naravna, saj smo ljudje po naravi bitja skupnosti.

"Eden od razlogov, zakaj lahko dobri ljudje včasih naredijo slabe stvari, je družbeni pritisk ali vpliv," pravi Lindsey Tong, licencirana klinična socialna delavka iz Woodland Hillsa v Kaliforniji. "Prirojena želja, da bi se vklopil in se počutil sprejetega, lahko nekoga pripelje do tega, da ravna v nasprotju z lastno presojo."

Takšen primer bi lahko bilo pridružitev k opravljanju sodelavca, čeprav dobro veste, da to ni prav. "Takšno vedenje ljudi ne naredi slabih po naravi, se pa gre zavedati, kako lahko zunanji vplivi zamajejo dobro presojo celo pri najbolj dobronamernih posameznikih," še pravi.

4. Pomanjkanje samozavedanja

Jasnemu prepoznavanju svojih občutkov in realni oceni svojega položaja v svetu pravimo samozavedanje.

Po Tongu je to pogosto dejavnik, zakaj dobri ljudje včasih počnejo slabe stvari: "Ko nekdo ni uskalejen s svojimi lastnimi čustvi ali vrednotami, lahko nehote ravna v nasprotju s svojimi prepričanji," pravi. "To se lahko zgodi, ko je nekdo pod stresom ali se počuti preobremenjenega in si ne vzame časa za razmislek o svojih dejanjih."

Tong na tem mestu navaja kot primer človeka, ki postane v žaru prepira močno žaljiv. To se mu zgodi, ker ga preplavijo občutki prizadetosti in frustracije. "Namesto da bi prepoznal te občutke v sebi, projicira svojo neozaveščeno bolečino na nekoga drugega."

5. Večje dobro

"Cilj opravičuje sredstva" je rek, ki izhaja iz literarnih del italijanskega filozofa Niccola Machiavellija. Izraz pomeni, da so za pozitiven rezultat opravičljivi tudi negativni ukrepi, ki so potrebni za njegovo dosego.

Te vrste racionalizacija, pravi Mitchell, je še en razlog, zakaj dobri ljudje delajo slabe stvari. "Včasih dobri ljudje storijo dejanja, za katera verjamejo, da so v 'večje dobro', ne da bi se zavedali škodljivih posledic," pravi. "Ta napačna presoja izhaja iz precenjevanja njihove sposobnosti nadzora ali napovedovanja rezultatov."

Nazoren primer bi lahko državljanska nepokorščina v obliki poškodovanja lastnine. Nekateri ekološki aktivisti na ta način opozarjajo na pomembna družbena vprašanja, kot so podnebne spremembe.

6. Milo za drago

Ko menite, da vam je bila storjena krivica, se vam lahko zdijo povračilni ukrepi, ki so izvedeni na enako negativen način, upravičeni. Temu rado rečemo 'milo za drago'.

"Slabe stvari lahko naredimo, če se nam takšna dejanja zdijo upravičena. Na primer, ko se nekdo odloči maščevati za neko zaznano izdajo ali žalitev," pravi Tan.

Tako se nekateri ljudje odločijo, da bodo iz maščevanja prevarali partnerja, ki jim je bil nezvest.

7. Motnje duševnega zdravja

Življenje z določenimi duševnimi motnjami lahko vpliva na to, kako gledate na svet in kako komunicirate z drugimi.

Stanja, kot je narcistična osebnostna motnja, karakterizirajo naravno nizke stopnje empatije - t.j. sposobnosti povezovanja z občutki in mislimi drugih. "Nekateri ljudje z določenimi vrstami osebnostnih motenj so nagnjeni k neprimernim odzivom, vendar to ne pomeni nujno, da so 'slabi'," pravi Tan.

Tudi druga stanja, kot so depresivne motnje in anksiozne motnje, lahko povzročijo spremembe v vašem vedenju, ki jih drugi zaznavajo kot negativne.  Tako bi lahko simptome velike depresivne motnje, zaradi katereih ste zaspali v službo ali zanemarali obvestnosti, nekateri ljudje ocenili kot 'slabo' vedenje.

Dojemanje dobrega proti slabemu

Ko nekdo, ki ste ga imeli za 'dobrega', naredi nekaj, kar se vam zdi slabo, lahko to do temeljev zamaje mnenje, ki sta ga imeli o njem. Ker ste človeka videli samo v pozitivni luči, se lahko ob zavedanju, da lahko naredi nekaj negativnega, začnete preizpraševati, ali ste ga sploh zares poznali.

Toda to, da ste naredili nekaj slabega, še ne pomeni, da ste samodejno postali slab človek.

Slabo dejanje ne govori vedno o neki skriti slabi naravi ali namerni želji, da bi bili goljufivi ali škodljivi, temveč je pogosto le znak, da oseba doživlja neko notranjo stisko.

"Ne verjamem, da je kdo sam po sebi slab, je pa jasno, da se ljudje lahko vedejo destruktivno," pojasnjuje Tan. 

"Ljudje smo komplicirana bitja in vsi smo sposobni kdaj narediti kaj takšnega, kar ni prav – včasih celo iz pravih razlogov. Tako kot drži tudi, da lahko včasih delamo prave stvari iz napačnih razlogov."

Povzeto po PsychCentral.

Preberite si tudi: