5 dejanj, s katerimi prihranite veliko (psihične) energije

17. 2. 2024
Deli
5 dejanj, s katerimi prihranite veliko (psihične) energije (foto: profimedia)
profimedia

Ste tudi vi pogosto čustveno in psihično izčrpani? Odkrijte načine, kako prihraniti energijo.

Povsem običajno se nam zdi, da v sebi ne nosimo neskončne fizične energije: po napornem delu postanemo utrujeni in točno vemo, kdaj potrebujemo počitek. Včasih pa ne razumemo, da tudi čustvene energije nimamo na pretek.

Določeni odnosi, pogovori, situacije in na videz povsem nedolžna dejanja lahko črpajo našo čustveno energijo. Včasih smo že od otroštva bili naučeni določenih vedenj, ki nas izčrpavajo. Čeprav nismo odgovorni za svojo vzgojo, je naša dolžnost, da kot odrasli odpravimo lastne toksične vzorce in zaščitimo svojo energijo.

Tukaj je 5 načinov, s katerimi lahko prihranimo veliko čustvene energije.

1. Ne skušajte dokazovati svojega stališča ljudem, ki vas niso pripravljeni slišati.

Se zalotite, da pogosto želite dokazati svoj "prav" ljudem, ki so že od vsega začetka jasno pokazali, da vas niso pripravljeni slišati? Nekateri se že vnaprej odločijo, da vas bodo napačno razumeli ter da bodo vaše besede interpretirali po svoje in jih jemali izven konteksta. V takih situacijah je dokazovanje potrata vaše dragocene energije.

2. Ne dopuščajte toksičnega vedenja v odnosih.

Vsi počnemo napake in lahko se zgodi, da bo nekdo od vaših bližnjih storil nekaj, kar bo zanj povsem nedolžno, za vas pa bo to dejanje toksično. Pomembno je, da osebi jasno sporočite, kaj je za vas nesprejemljivo in v odnosih postavite meje. Če opazite, da druga oseba ne spoštuje vaših meja, zaščitite sebe in takšen odnos zapustite.

3. Sprejmite meje drugih ljudi.

Tudi drugi ljudje imajo pravice postavljati svoje meje in za zdrave odnose je ključno, da jih sprejmete. Če želite drugo osebo prepričati, naj spremeni mnenje, s tem samo zapravljate svojo energijo in prispevate k manj zdravim odnosom. Tudi če vam je težko, spoštujte odločitev druge osebe.

4. Vprašajte za pojasnilo.

Se vam je kdaj zgodilo, da vam je neka oseba izrekla en stavek, vi pa ste iz tega stavka v svoji glavi ustvarili celo zgodbo in iskali globlji pomen? Z ustvarjanjem zgodb in pretiranim analiziranjem porabite veliko energije, obenem pa obstaja velika verjetnost, da vaša pripoved ni skladna z realnostjo. Zato osebo raje vprašajte za dodatno pojasnilo in se pogovorite o vajinih občutkih.

5. Preživljajte čas z ljudmi, ob katerih ste lahko ranljivi.

Ustvarite varne odnose, v katerih si dovolite biti ranljivi. Obdajte se z ljudmi, ki vas ne obsojajo in vas spodbujajo, da odkrivate nove dele sebe. Omejite čas s tistimi, ki so nepristni, ljubosumni, tekmovalni, pasivno-agresivni, obsojajoči oziroma z vsemi, ki na kakršen koli način črpajo vašo energijo.

Prirejeno po: @your.being

Novo na Metroplay: O duhovnih praksah v psihoterapiji | Prof. dr. Borut Škodlar