Pritisk, da bi bili popolne ženske – idealne mame, hčere, partnerke, poslovne ženske – je izčrpavajoč in povsem nerealen. Še slabše pa je, da so ta pričakovanja tako globoko zakoreninjena v naši družbi, da komaj opazimo škodo, ki jo povzročajo.
Vendar je pomembno, da se spomnimo, da ti standardi niso odraz naše vrednosti. Skrajni čas je, da osvetlimo ta nevidna bremena in začnemo razpravljati o njihovih posledicah.
Pritisk, da smo 'popolne'
Že od malih nog nam družba daje subtilne namige, da moramo stremeti k popolnosti na vseh področjih življenja, tako pri svojem videzu, karieri kot v odnosih. In čeprav ni popolnoma nič narobe z željo po odličnosti, lahko iskanje 'popolnosti' postane izčrpavajoče.
Zakaj, sprašujete? No, ker je 'popolnost', kot jo pogosto prikazuje družba, nedosegljiva iluzija. Neprestano smo bombardirani z podobami in pripovedmi brezhibnosti, ki jih noben človek ne more uresničiti.
Pomembno se je zavedati tole: vaša vrednost ni odvisna od družbenih standardov popolnosti. To, kar vas v resnici opredeljuje, sta vaša individualnost in avtentičnost.
Sindrom superženske
Ste že slišali za sindrom superženske? To je psihološki koncept, ki se nanaša na pritisk, ki ga ženske pogosto čutimo glede tega, da moramo biti odlične v več vlogah. Ta sindrom prikazuje sliko ženske, ki brezhibno usklajuje kariero, družino, odnose in osebne interese. Pričakuje se, da bo imela urejen dom in uspešno kariero, da bo vzgojila popolne otroke in pri tem ves čas izgledala odlično. Zveni izčrpavajoče, kajne? To pa zato, ker tudi je.
Poleg tega lahko to nerealno pričakovanje vodi v izgorelost, stres in celo zdravstvene težave. Ne samo, da ta ideal superženske spodbuja nezdrav način življenja, temveč popolnoma spregleda dejstvo, da ima vsak posameznik edinstvene zmogljivosti in omejitve.
Zaključek: V redu je, če ne naredite vsega. V redu je, če prosite za pomoč. V redu je, če dajete prednost svojemu počutju pred družbenimi pričakovanji. Konec koncev ste samo človek, ne pa superjunakinja.
Pričakovanje, da vedno postavljamo druge na prvo mesto
Zdaj se ta točka morda zdi malce protislovna, še posebej po razpravi o sindromu superženske. Mar ni postavljanje drugih na prvo mesto dobra stvar? Čeprav sta empatija in skrb za druge nedvomno pozitivni lastnosti, družba pogosto pričakuje, da ženske do nezdrave mere postavljajo potrebe drugih pred svoje.
To se lahko kaže v nenehnem žrtvovanju osebnega časa, ignoriranju svojega čustvenega zdravja ali celo zanemarjanju fizičnega počutja v procesu skrbi za druge. To pa lahko ima resne posledice za naše splošno zdravje in srečo.
'Mit lepote'
Ste kdaj razmislili o lepotnih standardih, ki jih družba nalaga ženskam? Že od malih nog so dekleta bombardirana s podobami in idejami o tem, kaj družba šteje za 'lepo'. Ti standardi so pogosto nerealni, saj promovirajo zelo omejeno percepcijo lepote, v katero večina žensk ne spada.
Ne glede na to, ali gre za velikost telesa, barvo kože, starost ali kakšno drugo fizično lastnost, so ti standardi lahko izjemno škodljivi. Vodijo lahko do nizke samopodobe, težav z dojemanjem lastnega telesa in nezdravih praks v poskusu, da bi se stlačile v ta ozek kalup. Še slabše pa je, da se ti standardi nenehno spreminjajo in močno vplivajo na trende, kar nam praktično onemogoča, da bi jih dosledno dosegale.
Skrajni čas je, da izzovemo ta pričakovanja in ustvarimo bolj vključujoče in raznoliko razumevanje lepote. Konec koncev je lepota subjektivna, njeno bistvo pa je praznovanje naše individualnosti, ne pa prilagajanja družbenim normam.
Povzeto po Hackspirit.com
Preberite še:
Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj