Šokantno odkritje o Hitlerjevih starših razkriva, kako se v človeku ubije empatija, da postane psihopat.
Adolf Hitler je bil človek, ki je sejal nepopisno zlo po vsem svetu, zato je zapisan v zgodovino kot eden največjih zločincev vseh časov! Nemški politik, vodja nacistične stranke in diktator je imel ogromen vpliv na 20. stoletje, vendar nikakor ne v pozitivnem smislu.
Umrl je z odgovornostjo za tisoče in tisoče ubitih ljudi na vesti. Kot otrok pa je, verjeli ali ne, sanjal, da bo postal slikar. Kot mladenič ni kazal posebnih talentov. Želel je študirati umetnost in se je po materini smrti preselil na Dunaj v upanju, da bo sprejet na umetniško šolo, a so ga zavrnili zaradi pomanjkanja talenta. Ker mu v slikarstvu ni uspelo, je začel v času mladosti na Dunaju razvijati svoje politične in rasistične ideje.
Leta 1919 se je pridružil Nemški delavski stranki (ki je kasneje postala Nacistična stranka), kmalu zatem pa je postal njen vodja. Njegova retorična spretnost in sposobnost manipulacije množic je prispevala k hitri rasti priljubljenosti Nacistične stranke v Nemčiji po prvi svetovni vojni.
- Preberite si še: Ali NACISTIČNA VZGOJA otrok še vedno vpliva na današnje otroke?
Po političnem vzponu je Hitler leta 1933 postal nemški kancler, kasneje pa je prevzel absolutno oblast in se razglasil za Führerja (vodjo) države. Njegova politika je bila zaznamovana z nacionalizmom, rasizmom in militarizmom, njegova nacistična ideologija pa je promovirala nadvlado arijske rase in preganjanje manjšinskih skupin, še posebej Judov.
Hitler je izvajal politiko represije in terorja nad svojimi političnimi nasprotniki, pa tudi nad pripadniki različnih etničnih in verskih skupin. Njegova politika je dosegla vrhunec v grozljivih zločinih med holokavstom, ko je bilo milijonom ljudem odvzeto življenje v koncentracijskih taboriščih po vsej Evropi.
Njegova vladavina je privedla do izbruha druge svetovne vojne leta 1939, v kateri je Nemčija pod njegovim nacističnim režimom osvojila velik del Evrope, preden je bila leta 1945 končno poražena. Hitler je storil samomor v svojem tajnem bunkerju v Berlinu 30. aprila 1945, da bi se izognil odgovornosti za svoje zločine.
Kako je lahko v enem človeku nastalo toliko zla?
Oče Adolfa Hitlerja je bil avtoritaren, oster in distanciran človek, ki je vsak dan pretepal in poniževal svojega sina. Hitlerjeva mati Klara, ki je bila precej mlajša in Aloisova tretja žena, pa je žalovala za štirimi otroci, vsi fantje, ki so ji umrli bodisi stari nekaj let, pri porodu ali kot dojenčki. Hitler je imel tesnejši odnos z mamo in njena smrt zaradi raka, ko je bil star 17 let, je bila zanj travmatična.
Opis Hitlerjevih staršev je omenjen v prvi biografiji o očetu nacističnega diktatorja Adolfa Hitlerja "Hitlerjev oče: Kako je sin postal diktator". Knjiga temelji na prej neznanih pismih, najdenih na podstrešju avstrijskega mesta, ki jih je zbral zgodovinar Roman Sandgruber. Zaključil je, da je očetova psihologija močno vplivala na sina Adolfa.
Hitler je imel navidez sicer običajno otroštvo, kot ga imajo vsi otroci v pokrajini Zgornja Avstrija, a je pravzaprav vsak dan, pogosto nezavedno, trpel hude grozote. Vse okoli njegove mladosti je zavito v tančico skrivnosti, vendar se skrivnostna nit z leti počasi odvija. Tudi identiteta njegovega deda po očetovi strani ostaja skrivnost.
Kdo je bil Alois Hitler?
Alois Hitler se je rodil 7. junija 1837 v regiji Waldviertel kot nezakonski otrok, kar je bilo za tiste čase sramotno. Njegova mati je bila Anna Maria Schicklgruber, ime biološkega očeta pa ni znano. Uradno naj bi bil njegov oče alkoholik Johann Georg Hiedler, ki se je poročil z njegovo materjo, ko je bil Alois star 5 let.
Vendar zgodovinarji, ki so se ukvarjali z Hitlerjevo biografijo, domnevajo, da je bil njegov oče pravzaprav Johann Nepomuk Hiedler, ki se ni mogel poročiti z njegovo materjo, ker je bil že poročen in je imel tri otroke, zato je to namesto njega storil njegov brat. Leta 1876 je Alois želel spremeniti priimek in prevzeti očimov priimek, vendar je notar takrat naredil napako, tako da je Hiedler postal Hitler.
Bil je poročen z Anno Glasl-Hörer (ki je bila starejša od njega, kmalu pa je umrla). Nato je bil z gospodinjo Franzisko Matzelsberger, ki je prav tako umrla, medtem ko je bila z njim v zakonu, in imela sta dva otroka - Aloisa mlajšega in Angelo.
Njegova tretja žena pa je bila Klara Pölzl, ki je bila tudi njegova sorodnica, sicer 23 let mlajša ženska. Imela sta šest otrok, čeprav sta samo Adolf in sestra Paula dočakala polnoletnost. Zaradi službe, bil je namreč carinik, se je z družino selil po vsej Avstriji. Od vseh otrok, ki jih je imel, je najbolj sovražil prav Adolfa, za katerega je menil, da je nesposoben in neinteligenten. Umrl je 3. januarja 1903, v 65. letu starosti, v eni lokalni gostilni, kjer se je preprosto zgrudil.
- Preberite si še: Starši, vaš otrok od spočetja dalje vsrkava vaše občutke
Kako so nastala znamenita pisma, ki veliko razkrivajo?
Radleger je hranil pisma Hitlerjevega očeta, ki so ostala na njegovem podstrešju do pred osmimi leti. Našla jih je njegova pravnukinja, ki jih je poslala Sandgruberju.
Sandgruber, profesor zgodovine na Univerzi v Linzu, je preučil 31 pisem, ki jih je napisal Hitlerjev oče Alois, rojen Schicklgruber. Alois je bil samouk, ki je delal kot uradnik v carinski službi v Avstro-Ogrski. Kasneje je prevzel očetov priimek.
Pisma so bila napisana v začetku leta 1895, ko je bil Adolf Hitler star šest let, in so bila naslovljena na graditelja cest Josefa Radlegerja. Njegov oče je takrat od Radlegerja kupil kmetijo velikosti približno 20 hektarjev v Hafeldu blizu Linza. Podjetje je propadlo, ker je bil Aloisu zavrnjen bančni kredit, dve leti kasneje pa je bila lastnina prodana. Ko mu je bil zavrnjen bančni kredit, se je Alois s svojo družino preselil v najeto stanovanje v bližnjem mestu Lambach.
Zgodovinar Sandgruber zaključuje, da je Hitler zgodaj razvil antisemitistične in nacionalistične ideje in zavrača trditve nekaterih zgodovinarjev, da se je Hitlerjeva sovražnost do Judov razvila šele po preselitvi na Dunaj. Hitler se je preselil v avstrijsko prestolnico leta 1908 z namenom, da postane umetnik.
V pismih Hitlerjev oče podrobno opisuje družinske situacije, v katerih so se znašli, ter finančne težave. Sandgruber je dejal, da so ga pisma prisilila, da ponovno preuči podobo Klare Hitler, ki jo pogosto opisujejo kot pokorno gospodinjo, vendar pisma nakazujejo, da ni bila tako "tiha" žena. Alois je prvotno najel Klaro, Hitlerjevo mati, ko je bila stara komaj 16 let, da bi mu pomagala pri gospodinjstvu, Klara pa je umrla za rakom dojke leta 1907.
Kljub trditvam, da je bila mati nasprotnica Judov, jo je tik pred smrtjo zdravil judovski zdravnik, ki se je kasneje preselil v Združene države, da bi se izognil nacističnemu režimu. Sandgruber je za "Spiegel" zapisal, da je treba ponovno preučiti vlogo Klare v Hitlerjevem otroštvu.
"Klaro Hitler pogosto prikazujejo kot nežno gospodinjo. Prezrto je, da je bila tudi upraviteljica posestva in da je bila kmetija kupljena z njenim denarjem. To, kar piše Alois, na njo meče povsem novo luč. Vendar pa je imel Alois večji vpliv na njunega sina," pojasnjuje in dodaja:
"Kakršen oče, takšen sin, oče Adolfa Hitlerja je bil samouk in preambiciozen. Alois je bil ambiciozna oseba, ki jo je oblikovalo dejstvo, da je bil rojen nezakonsko in ni vedel, kdo je njegov oče. Hitlerju je bil strašljivo avtoritativen oče, pogosto je pretepal sina in se brutalno obnašal do svoje žene.
Hitler piše v Mojem boju o ljubezni do matere: "Oboževal sem očeta, a ljubil sem mater."
Vir: stil.kurir.rs
Novo na Metroplay: Pogumna Slovenka, ki je sledila svojim sanjam in preplula ocean | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem