Iz zbirke Nostalgija: Roman 'Mi, živi'

6. 1. 2011
Deli
Foto: Flickr, by teodora doychinova

Ob razvpitih imenih, kot so Austin, Balzac, Flaubert, Hemingway, Pasternak, Tolstoj, Moravia, Andrić, Sienkiewicz, Henry James … so vedno obstajali tudi mnogi drugi pomembni avtorji in avtorice, ki jih nismo nikoli brali.

In pogosto sploh ne vemo, da so pisali odlične knjige, ki jih drugod še vedno tiskajo, prevajajo, jih berejo v šolah, po njih snemajo filme ... medtem ko mi skorajda ne vemo zanje.

Prihaja Nostalgija!

Nova Modrijanova knjižna zbirka Nostalgija bo poiskala nekatere med njimi in jih pripeljala k nam.

Izbirala bo med tistimi pisatelji in pisateljicami 19. in prvih desetletij 20. stoletja, pri katerih se splošne teme berejo osebno – in obratno.

Prvi roman v tej zbirki je prvenec v Ameriki živeče ruske emigrantke, filozofinje in pisateljice Ayn Rand:

  • Mi, živi.

O strahovitih pogojih 'nove Rusije' po oktobrski revoluciji je pisala veliko pred Pasternakom in Solženicinom.

"Randova je bila vneta zagovornica načel individualizma ter laissez-faire kapitalizma. Ostro je nasprotovala socializmu, komunizmu, fašizmu in izrazito altruističnim težnjam posameznika. Je snovalka filozofije/teorije objektivizma, ki združuje določene postavke metafizike, epistemologije, etike, politike in estetike. V jedru tega prepričanja je miselnost, da se je v življenju treba boriti za lastno srečo oziroma za osebni interes. Randova je prepoznala razliko med moralno dobrim in slabim, bila pa je prepričana, da si moramo vedno, kakorkoli pač vemo in znamo, prizadevati za odličnost, perfekcijo, tako na zasebnem kot na poslovnem področju," piše o njej dr. Leonora Flis v reviji Literatura (sept.–okt. 2010, str. 86).

Romaneskni prvenec Ayn Rand, ki je obenem njeno najbolj avtobiografsko delo, je posebne simpatije kritikov požel prav zato, ker je najmanj tezen od vseh njenih literarnih del.

Romani Ayn Rand so vselej privlačili tudi filmske umetnike.

Že davnega leta 1942 so film po romanu Mi, živi posneli Italijani. Več o filmskih upodobitvah ostalih njenih del – leta 1949 je bil v ZDA posnet Izvir (z Garyjem Cooperjem in Patricio Neal v glavnih vlogah), že spomladi pa naj bi bil v ZDA na ogled Atlasov skomig (Atlas Shrugged).

Več o tem tudi tukaj.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja