Kaj narediti, če se z bivšim partnerjem ne strinjata glede vzgoje otrok?

22. 2. 2024
Deli
Eden največjih izzivov ločitve je pomagati otroku, da bo gladko prehajal med dvema različnima okoljema. (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Ni neobičajno, da se otroci z dvema domovoma soočajo z usklajevanjem dveh naborov pravil. 

Pomen varnostne mreže

Otroci v dveh domovih, ki se morajo spopadati z različnima naboroma pravil, pogosto poskušajo postaviti svoja starša drug proti drugemu v igri slabega in dobrega policaja. To počnejo, kadar ne zmorejo izraziti, kako se počutijo, ker so prisiljeni krmariti med dvema naboroma pravil. Če se to dogaja v vašem domu, vam otrok morda poskuša povedati, da si želi doslednosti in starosti primernih meja. Prosi vas, da mu zagotovite varnostno mrežo.

Eden največjih izzivov ločitve je pomagati otroku, da bo gladko prehajal med dvema različnima okoljema. Boj za doseganje popolne skladnosti med dvema domovoma lahko povzroči dodaten stres in pritisk, kar otroku ne bo v pomoč. Idealno bi bilo, če bi se vi in vaš partner pri vzgoji lahko uskladila glede pravil in meja, vendar to ni vedno mogoče. Zato je bolj pomembno razumeti, kaj lahko storite, da pomagate svojemu otroku v lastnem domu – ker je to vse, kar lahko v sistemu družine z dvema domovoma resnično nadzirate.

Otrok potrebuje jasne in trdne, a hkrati ljubeče in spoštljive meje, da se v svojem okolju počuti varno. To lahko razumete kot varnostno mrežo, ki jo lahko nosi s seboj med obema domovoma. Ta varnostna mreža mu pomaga razviti varno navezanost z vami, ker ve, da se lahko zanese na vas, da boste vzdrževali strukturo in omejitve, ki jih potrebuje za občutek varnosti.

To pa mu pomaga tudi pri razvoju zdrave samozavesti, spoštovanja do drugih, prilagodljivosti, kritičnega mišljenja in sposobnosti učenja iz napak. Otrok se s tem hkrati uči, kako sodelovati z drugimi in kako postavljati lastne meje v odnosih. Ta občutek varnosti pa mu bo pomagal bolje krmariti skozi vsakodnevne izzive in stresorje, s katerimi se bo srečeval v svojem življenju.

Tukaj je pet stvari, ki jih lahko storite v svojem domu, ne glede na to, ali vaš bivši partner pri vzgoji počne enako.

Potrdite in premislite o čustvih vašega otroka

Ko vaš otrok nasprotuje pravilom ali se obnaša neprimerno, bodite radovedni glede tega, kaj doživlja. Sporočite mu, da razumete in sprejemate njegove čustva, potrebe in želje, tudi če mu ne dovolite početi vsega, kar hoče. Lahko mu poveste, da se zavedate, da je zmeden, ker ima različna pravila v vsakem domu. Na primer: »Razumem, da si zmeden in jezen. Grozno je občutiti, da tukaj ne moreš imeti neomejenega časa pred zasloni, kot to velja pri očetu.«

Pomagajte mu, da se pripravi na razlike, s katerimi se bo soočil v dveh domovih

Govorite o tem odkrito, brez obsojanja vašega partnerja pri vzgoji, hkrati pa bodite jasni glede svojih pravil. Na primer: »Pri mami lahko gledaš televizijo pred spanjem, ampak tukaj jo gledamo samo pred večerjo. Zaradi tvojega plesnega tečaja pred večerjo danes nismo imeli časa, ampak to ne spremeni pravila, da po večerji ne gledamo televizije.«

Ohranite enotno fronto, tudi če to počnete sami

Ne obrekujte svojega partnerja pri vzgoji, da bi pridobili naklonjenost vašega otroka ali dokazali, da imate prav. Ne izražajte svoje frustracije, ki jo morda čutite do svojega partnerja pri vzgoji. Nestrinjanja izražajte bivšemu partnerju in ne otroku. Otroku recite raje: »Tvoj oče in jaz imava različna pravila glede časa za spanje. On ti dovoli ostati pokonci do pol desetih, tukaj pa greš spat ob pol devetih. Je to za tebe preveč zmedeno?«

Bodite dosledni v svojem domu

Postavite dogovore, omejitve in posledice, ki so primerni situaciji in jih lahko vsak dan vzdržujete. Te razložite svojemu otroku na jasen in jedrnat način. Lahko pa uvedete ali spremenite meje in posledice, ko vaš otrok preraste stare. Na primer: »Zdaj, ko imaš izpit in si izposojaš moj avto, bi rad, da ga posesaš, kadar se umaže. To je pravilo tukaj, četudi ti mama ne dovoli uporabljati njenega avta.«

Bodite zgled primernega vedenja

Doslednost v vašem domu se ne odraža samo v besedah in omejitvah; gre za to, kaj počnete vi kot starš. Na primer opazite, ali kdaj kričite na svojega otroka, nato pa se jezite nanj, ker kriči na vas. Ali pa mu ne dovolite uporabljati telefona pri mizi, potem pa ga uporabljate sami. Poskrbite, da boste zgled primernega vedenja; otroci vas ves čas opazujejo in se učijo od vas.

Povzeto po Psychologytoday.com

Preberite tudi:

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol