Kako je zares umrl Nikola Tesla?

16. 5. 2024
Deli
Kako je zares umrl Nikola Tesla? (foto: profimedia)
profimedia

Replika Teslove posmrtne maske je bila prikazana na razstavi "Nikola Tesla. Genij sodobne elektrike" v Madridu. Kako pa je Tesla sploh umrl? 

Nikola Tesla, največji znanstvenik in inovator vseh časov, katerega izumi so spremenili način življenja na Zemlji, je zadnjih 10 let svojega življenja preživel v sobi 3327 v 33. nadstropju hotela "New Yorker". Saj veste, da je vse pri njem moralo biti deljivo s številom 3?

Umrl je 7. januarja 1943 zaradi srčne tromboze v starosti 87 let. Njegovo telo je našel njegov nečak Sava Kosanović. Umrl je v bedi, pozabljen in reven, čeprav je bil eden najkoristnejših mož, kar jih je kdaj živelo. Številni so namreč želeli njegova dela pripisati sebi. Kako je bil pred časom, pa pove tudi dejstvo, da številnih strokovnjaki njegovih idej še danes ne morejo razumeti in uporabiti v praksi.

Kljub revščini je Tesla za seboj pustil izjemno dediščino, njegova dela pa so postala predmet skrivnosti in zanimanja po njegovi smrti.

Znanstvenikovo truplo je torej našel Sava Kosanović, sin Nikoline, najmlajše sestre Marice, ki je o tem zapisal v svojih spominih:

"Ko sem zjutraj 7. januarja 1943 s prijateljem vstopil v Teslovo sobo, je Tesla ležal mrtev. Še bolj suh in bled, rahlo zgrbljen, z zamrznjenim pomilovanja vrednim izrazom, skoraj nasmeškom na obrazu."

Novica o smrti genija je odjeknila po vsem svetu. Teslovo truplo je bilo dva dni na ogled v znamenitem pogrebnem salonu na aveniji Madison. Veliki znanstveniki so se prihajali še zadnjič poklonit, v žalno knjigo so se vpisovali državni veljaki, ugledne javne osebnosti, prijatelji, znanci, pa tudi navadni ljudje, ki so ga občudovali. Telegrami in izjave sožalja so deževale z vsega sveta.

Pogrebna slovesnost je bila 12. januarja v cerkvi sv. Janeza na Manhattnu v New Yorku. Po bogoslužju je bilo telo upepeljeno. Pogreba Teslinih posmrtnih ostankov se je udeležilo okoli 2000 ljudi, med katerimi je bilo veliko uglednih osebnosti in Nobelovih nagrajencev. Vsi vodilni newyorški časopisi so imeli svoje novinarje. Umrl je kot skoraj pozabljena osebnost, nato pa čez noč postal človek, o katerem je govoril in pisal ves planet.

Toda tudi ob zadnjem slovesu človeka, ki je vsem lajšal vsakdan, je ostal grenak okus v ustih. Škof Dionizij je bil obveščen o času in kraju pogreba. Namesto da bi osebno prišel in opravil pogreb, je poslal zelo nereprezentativnega duhovnika, neobritega in na videz umazanega, ki ga je g. K. takoj odslovil. Domneva se, da je škof sodelovanje zavrnil zaradi dejstva, da naj bi bilo Teslino truplo kremirano - pravi Sharlota Muzar, dolgoletna tajnica diplomata in publicista Save Kosanovića, v uradnem dokumentu, ki ga je poslala na Muzej Nikole Tesle.

Na pogrebu je njegov prijatelj, violinist Zlatko Baloković, takrat eden največjih virtuozov na svetu, ob spremljavi pevskega zbora Slovan zaigral Schubertovo skladbo "Ave Maria" in nato še srbsko pesem "Tamo daleko".

Kmalu po Teslini smrti je FBI od Imigracijske službe zahteval zaseg vseh pokojnikovih osebnih stvari in dokumentov. Kasneje je Ministrstvo za obrambo stopilo v stik z FBI in Teslini dokumenti so bili razglašeni za strogo zaupne. Vsa Teslina osebna lastnina je bila zaradi narave Teslinih odkritij in patentov označena kot "strogo zaupno" po ukazu Edgarja Hooverja in predsednikovih svetovalcev.

Teslina družina in jugoslovansko veleposlaništvo sta se zaradi morebitnega pomena nekaterih njegovih raziskav borila z ameriškimi uradniki za vrnitev dokumentov in osebnih stvari. Savi Kosanoviću se je uspelo na koncu dokopati do nekaterih njegovih osebnih stvari, ki so zdaj shranjene v Muzeju Nikole Tesle v Beogradu.

Vir: stil.kurir.rs

Privoščite si teden globokih notranjih sprememb, prenove in izkusite moč tišine!

SEDEMDNEVNI ODMIK: RAZKOŠJE TIŠINE

Med 5. in 12. julijem 2024 na odmaknjenem posestvu v okolici Vranskega 

VEČ NA:  POLETNI sedemdnevni SENSA ODMIK V TIŠINO

Novo na Metroplay: Neoliberalna država, ki privatizira javno dobro, potrebuje ženske | dr. Darja Zaviršek