Kako je mama uničila razmerje svojega sina Janeza

6. 4. 2024
Deli
Kako je mama uničila razmerje svojega sina Janeza (foto: shutterstock)
shutterstock

Preberite zgodbo, v kateri se žal najde veliko parov.

Janez je bil uspešen moški. Že od nekdaj je bil zelo navezan na svojo mamo. Vse svoje življenje je živel z njo in se ji povsem podrejal. Mama je vedno poskrbela zanj, ga negovala in mu kuhala njegove najljubše jedi, prala perilo. Živel je zelo lagodno, a Janez nikoli ni začel samostojno živeti, saj se je bal, da bo brez mame izgubljen.

Čez čas pa se je Janez zaljubil.

Ko je spoznal Tino, je njegova mama sprva bila zelo vesela zanj. A kmalu je opazila, da se med njima razvija ljubezen. To jo je skrbelo, saj je želela ohraniti nadzor nad sinom.

Začela je nadzorovati vsak korak, ki sta ga naredila Janez in Tina. Janezu je naročila, naj ji, zaradi tega, da je ne bi skrbelo, ves čas sporoča, kam gresta, kaj počneta in s kom se družita.

Nekaj načinov, kako je mama začela posegati v odnos Janeza in Tine:

  1. Prikazuje se kot žrtev. Nenehno se pritožuje nad svojim življenjem, govori, da se počuti osamljeno in zapostavljeno, da ne ve, kaj naj naredi brez svojega Janeza. Na ta način manipulira odraslega otroka, da se počuti odgovornega zanjo in se ne upa premakniti od doma.
  2. Mama (neposredno) krivi Tino za vse težave, ki jih ima z odraslim otrokom. Govori, kako Tina slabo vpliva na Janeza, ker se je ta začel odtujevati.
  3. Mama se pretvarja, da je bolna in da potrebuje stalno nego ter pozornost odraslega otroka. Ta manipulativni trik pogosto privede do tega, da Janez ostane doma in skrbi za mamo, namesto da bi živel svoje življenje.
  4. Mama grozi svojemu odraslemu otroku, da ga bo zapustila, če bo storil kaj, kar ji ni všeč. To je pogost trik, ki ga uporabljajo manipulativni ljudje, da bi dobili, kar želijo.
  5. Mama krši meje svojega odraslega otroka in ne spoštuje njegove zasebnosti. Bere njegovo pošto, preverja njegov telefon in se vmešava v njegove odnose.

Janez ni vedel, kako naj se upre mami.

Čutil je, da ni najbolj v redu to, kar počne, a ji tega ni znal povedati. Mama je bila njegov edini steber in če bi ji karkoli rekel, bi ga lahko zapustila.

Tudi Tina je postala žrtev maminega nadlegovanja. Na hinavski način je posegala v njo in (nezavedno) uničevala njun odnos.

Janez se ni upal zoperstaviti mami in je stal na njeni strani. Nikoli se ni postavil za Tino. Tina je bila vedno bolj žalostna. Karkoli je predlagala, da bo vodilo k Janezovi osvoboditvi, nič ni padlo na plodna tla. Počasi se je počutila obupano in je začela razmišljati o razhodu, saj se na takšen način ni več videla v odnosu. Videla je, da se nič ne bo spremenilo.

Čeprav ga je imela rada, se je na koncu odločila, da mora oditi. Vedela je, da ne more živeti v odnosu, kjer bo vedno manj pomembna in kjer bo njuna ljubezen vedno v senci maminega nadzora. Ob sebi si ni želela partnerja, ki je ne zaščiti.

Janez je ostal sam, saj je mamo (nezavedno) postavil pred svojo srečo in pred ljubezen svoje partnerke. Pogosto mu je bilo žal, da ni storil ničesar, da bi ohranil svoj odnos s Tino, toda bilo je prepozno.

S svojo materjo je živel do konca njenih dni, a vedno bo obžaloval, da ni bil pogumen in ni zaščitil svoje ljubezni. Mama je dosegla svoje; odrasel sin je bil na voljo samo njej, kljub temu, da je za to žrtvoval lastno srečo.

Glavne težave v odnosu Janeza in njegove mame:

  • Nadzor: Janezova mama se je vpletala v njegov odnos s Tino na način, ki je bil škodljiv za oba. To kaže na psihološki koncept nadzora, kjer želi posameznik imeti popoln nadzor nad drugimi ljudmi in situacijami, kar pogosto izvira iz občutka pomanjkanja kontrole v lastnem življenju.
  • Manipulacija: Janezova mama je uporabljala manipulativne trike, kot so prikazovanje sebe kot žrtve ali grožnje zapuščanja, da bi ohranila nadzor nad svojim sinom. To kaže na psihološki koncept manipulacije, kjer posameznik poskuša doseči svoje cilje z uporabo napačnih in nefunkcionalnih sredstev.
  • Meje: Janezova mama ni spoštovala mej svojega sina in njegove partnerke. Vmešavala se je v njuno zasebnost, kar kaže na hudo kršenje mej. Spoštovanje mej drugih je ključno za razvijanje zdravih odnosov, saj omogoča osebnostno rast in dobro počutje vseh udeleženih.
  • Strah: Janez je bil prestrašen, da bo izgubil mamo, če ji bo povedal resnico o svojem odnosu s Tino: da si želi biti z njo in razvijati njun odnos. Strah je zelo pogost v takšnih odnosih in pripelje do tega, da lahko ovira posameznikovo življenje in odnose. Strah lahko privede do napačnih odločitev in/ali pasivnosti.
  • Nefunkcionalna navezanost: Janez je pokazal nefunkcionalno navezanost do svoje mame, ki se je odražala v njegovem strahu pred samostojnostjo. Vztrajanje v takšni navezanosti lahko povzroči resne omejitve v posameznikovem zivljenju, saj ga ovira pri razvijanju novih veščin in pridobivanju izkušenj.

Med nami je ogromno takih zgodb. Veliko odnosov ima težave zaradi prestopanja mej iz strani staršev in nezmožnosti postaviti se zase in za svojega partnerja. Starši (nezavedno) posegajo v odnos svojih odraslih otrok in jim s tem ne omogočajo, da bi ustvarili pristne, globoke, intimne odnose.

Poleg tega, da posegajo v odnos, starši kasneje večkrat posegajo tudi v vzgojo otrok ter drugih družinskih dinamik. Čarobne palčke, ki bo sama od sebe spremenila nefunkcionalne dinamike v funkcionalne, na žalost ni. Realni odnosi v resničnem življenju nimajo srečnih koncev, če ljudje nič ne spremenijo.

Pomembno je, da odrasli poiščejo notranjo moč, postavijo jasne meje in se uprejo manipulaciji svojih staršev. Le na ta način si bodo lahko ustvarili življenje, v katerem bodo resnično srečni.

Prirejeno po: Brigita Chuuya

Preberite si še:

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord