Kakšen je čustveni pomen bolečine v želodcu?

15. 2. 2024
Deli
V sodobnem svetu hitro zanemarimo bolečine v želodcu kot tegobo, ki jo pogosto pripisujemo stresu, slabi prehrani ali morebitnim blažjim zdravstvenim težavam. Vendar pa v svetu duhovnega razumevanja bolečina v želodcu lahko nosi globlji pomen … (foto: Shutterstock)
Shutterstock

V sodobnem svetu hitro zanemarimo bolečine v želodcu kot tegobo, ki jo pogosto pripisujemo stresu, slabi prehrani ali morebitnim blažjim zdravstvenim težavam. Vendar pa bolečina v želodcu lahko nosi globlji pomen, saj deluje kot signal naše povezave med umom in telesom, ki poskuša sporočiti bistvene resnice o našem čustvenem počutju.

Če znova in znova »pogoltnete« svoja čustva, kot je denimo jeza, bo vaš želodčni sok postal zelo kisel v nezavednem poskusu, da bi izrazili svoja čustva, kar bo povzročilo pekoč občutek. Spoznajte, da ima vse v telesu namen, vključno z načinom, kako se odzivate na svet okoli sebe. Zavedanje tega vam bo dalo občutek zaupanja in varnosti ter vam pomagalo, da boste svoje potrebe in jezo (če takšna čustva doživljate) izrazili veliko bolj svobodno.

Darilo za Sensa bralce: Brezplačen priročnik s skrivnostmi tradicionalne kitajske medicine

Globlji pomen refluksa kisline

Refluks kisline se obravnava kot znak potlačenih čustev ali neizraženih občutkov. Verjame se, da je povezan s težavami samoizražanja in strahom pred izražanjem lastnih misli in čustev. Telo vam z refluksom sporoča, da je čas, da se spoprimete s potlačenimi čustvi ali se soočite z določenimi strahovi. Refluks kisline lahko kaže tudi na to, da imate težave sprejeti stvari takšne, kot so oz. prebaviti resnico. 

Želodčna razjeda

Želodčna razjeda se pojavi, ko oseba ne more izraziti svojih čustev in agresije v okolje; tako pa se ta čustva obrnejo proti njej. To je neke vrste samouničenje za želodec, ki začne prebavljati samega sebe.

Če imate želodčno razjedo, je zato pomembno, da se učite boljšega izražanje čustev in se nehate izogibati konfliktom. Posebno pomembno se je naučiti izražati agresivna čustva, s katerimi postavite mejo drugim in ste v življenju bolj prodorni. 

Še nekaj nasvetov, ki vam lahko pomagajo, ko se soočate s težavami z želodcem:

  1. Uživajte živila, bogata z vlakninami
    Redno uživanje živil, bogatih z vlakninami, lahko pomaga preprečiti prebavne težave ali pomiri vaš sistem, ko pride do težav. Vlaknine so snovi v rastlinskih živilih (vključno z zelenjavo, sadjem, oreščki, žiti, stročnicami in semeni), ki jih ne moremo prebaviti. Obstajata dve vrsti vlaknin – netopne vlaknine dodajajo blatu maso, topne vlaknine pa v prebavnem traktu tvorijo gel, ki poveča vaš občutek sitosti.
  2. Pijte dovolj tekočine
    Pitje zadostne količine tekočin je ključnega pomena, saj je dehidracija resnična nevarnost pri mnogih prebavnih stanjih (moški potrebujejo vsaj 3 litre tekočin na dan, ženske pa približno 2 litra). Pitje skodelice zeliščnega čaja po vsakem obroku pomaga pomiriti razburjen želodec. Zadosten vnos tekočine pomaga preprečevati zaprtje.
  3. Zmanjšajte raven stresa
    Vsakršna oblika stresa lahko povzroči prebavne težave. Dober način za sprostitev je čuječnost – praksa večje pozornosti na sedanji trenutek. Čuječnost pomaga zmanjšati vnetje v telesu in izboljšati prekrvavitev.
  4. Izogibajte se mlečnim izdelkom
    Glede na to, da ima vsaj 65 odstotkov ljudi zmanjšano sposobnost prebave laktoze, ni nenavadno, če imate bolečine v želodcu po zaužitju mlečnih izdelkov.
  5. Telesna vadba
    Raziskave kažejo, da lahko ima zmerna telesna vadba zaščitni učinek na želodčno sluznico. Postavite si cilj, da boste recimo gibali 30 minut na dan, vendar začnite počasi, če ste začetnik, da ne preobremenite preveč svojega telesa.
  6. Kofein
    Prekomerno uživanje kofeinskih pijač (več kot 400 miligramov kofeina na dan) lahko povzroči zgago, bolečine v trebuhu ali vnetje želodčne sluznice.
  7. Opustite kajenje
    Kajenje prispeva k mnogim običajnim težavam prebavnega sistema, kot so gastroezofagealna refluksna bolezen (GERB), zgaga, bolečine v želodcu in peptični ulkusi. Poleg tega kajenje prispeva k zmanjšanju proizvodnje sline, kar lahko vodi do suhih ust in težav pri razgradnji hrane.
  8. Pravilno prežvečite hrano
    Žvečenje je eden najpomembnejših delov prebave, a je verjetno najbolj zanemarjen. Če hrane ne prežvečimo pravilno, imamo večjo verjetnost, da bomo doživeli prebavne motnje, napihnjenost in napenjanje. Žvečenje tudi pomaga razgraditi hrano, tako da naše telo lažje absorbira hranila.

Povzeto po Awakeningstate.com

Preberite tudi:

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja