Sergej N. Lazarev: "Čustva vplivajo na TELO bolj kot fizična dejanja"

8. 10. 2024
Deli
Sergej N. Lazarev: "Čustva vplivajo na TELO bolj kot fizična dejanja" (foto: Posnetek zaslona YoTube Sergej Lazarev)
Posnetek zaslona YoTube Sergej Lazarev

Sergej Lazarev je znan po svojih delih na področju duhovnosti in zdravja. Razvil je teorijo o povezavi med duhovnim in fizičnim zdravjem ter kako čustvena stanja vplivajo na naše telo. 

Dr. Sergej Nikolajevič Lazarev je ruski psiholog, ki je v osemdesetih letih prejšnjega stoletja naredil veliko raziskavo, da bi odkril vzrok med človekovim pogledom na svet in dogodki, ki se mu dogajajo. En izmed njegovih znanih izrekov je: "Če začnete pravilno ravnati s seboj in svetom, pomoč v obliki bolezni ne bo več potrebna."​ Pa tudi: "Človekov pogled na svet in njegova čustva vplivajo na telo bolj kot fizična dejanja". Izdal je 29 knjig, ki so dosegle veliko popularnost.

Sledi nekaj njegovih zanimivih citatov.

1. Zakaj bi morali jesti v miru? 

Ni mi bilo jasno, zakaj v kulturi obstaja nenapisano pravilo, ki prepoveduje branje ob hrani. Izkazalo se je, da lahko prehranjevanje pred televizijskim zaslonom, medtem ko razpravljamo o političnih in družinskih problemih, človeka zaboli v dušo, saj med jedjo informacije prosto tečejo v podzavest.

2. Zakaj se nekdo vdaja alkoholizmu ali drogam?

Človek bi moral ljubiti svet okoli sebe, in če ne čuti ljubezni do sveta, se v njegovi duši razvije stanje nelagodje, začne se duševna bolečina. Človek poskuša vsaj z nekaterimi sredstvi zadušiti duševno bolečino. To vodi v zasvojenost z drogami, alkoholizem in različne vrste zlorabe substanc. Pravi vzrok odvisnosti od drog in alkoholizma je znižana raven ljubezni v vaši duši. In takšno stanje nastane zaradi močne zamere, zaradi zatiranja ljubezni do ljudi.

3. Zakaj ne bi smeli govoriti slabo o sebi? 

V vsakdanjem življenju si pogosto dovolimo govoriti slabo o ljudeh, o sebi, o svoji usodi. Izkazalo se je, da ta navada človeku uniči... zobe.

4. Kaj lahko spremenimo v življenju? 

Razmere okoli sebe je mogoče resnično spremeniti, če spremenimo le sebe. Prva stvar, ki jo moramo spremeniti, pa je, da opustimo željo po obvladovanju situacije. Zavedajte se, da vsaka situacija v bistvu deluje za vas.

Če je nekdo denimo agresiven do mene, to pomeni, da imam podoben program v svoji duši. Odstranim program in napad se samodejno ustavi. Kakršna koli oblika agresije je nemogoča, če moja duša nima podobnega programa.

Sergej N. Lazarev: "Čustva vplivajo na TELO bolj kot fizična dejanja"
profimedia

5. Kako pomembno je čutiti bolečino? 

Kdor lahko prenese veliko žalost, lahko prenese tudi veliko srečo.

Predstavljajte si, da ste srečali lepo žensko (ali moškega), vaša duša je željna nje in pripravljeni ste jokati od sreče. Ko pomislite nanjo, vse trepeta v vas in se pojavi občutek nerazložljivega. V vaši duši se pojavi neizrekljiva lepota in čutite, da se začenjate spreminjati, duša postaja prijaznejša in lepša, in mislite, da je to ljubezen, vendar to ni ljubezen, to je pol ljubezni.

Zdaj pa si predstavljajte, da vas je ta vaša ljubljena ženska užalila, izdala ali se obnašala neprimerno. In če vam je uspelo ohraniti vse te občutke, ki ste jih doživeli na začetku, potem je to prava ljubezen.

Pravo poznavanje sveta se ne začne toliko z užitkom in bolečino, ali bolje rečeno, z njihovim premagovanjem. Najvišjo bolečino lahko prenese tisti, ki lahko prenese najvišjo srečo.

6. Kako se kaže jeza do samega sebe? 

Ne morete moliti in verjeti tistemu, ki ga sovražite. Vsako neposredno nezadovoljstvo z Bogom se odraža na naši duši. V kritičnih situacijah človek začne moliti in njegova molitev ne deluje.

Poleg neposrednih trditev do Boga obstajajo tudi posredne. Gredo skozi tri točke:

Prvi je nezadovoljstvo z Bogom skozi svet, družbo, državo, skupino ljudi.

Drugi zahtevek do Boga je prek staršev in ljubljenih.

Tretja zahteva do Boga je nezadovoljstvo s situacijo, s seboj, s svojo usodo.

Vsako dolgotrajno nezadovoljstvo s seboj ali situacijo je podzavestna zamera do sebe, do usode in do Boga.

Če si nezadovoljen z državo, družbo, družino, partnerjem, si nezadovoljen sam s seboj – vse to je podzavestna jeza do sebe, do Boga.

"Globoko sem razočaran in celo globoko prizadet" (piše: psihiater MIRAN MOŽINA)

Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj