Prijaznost je znak MOČI: "Biti prijazen z nesramnimi ljudmi ni enostavno"

12. 11. 2024 | N.Z.
Deli
Prijaznost je znak MOČI: "Biti prijazen z nesramnimi ljudmi ni enostavno" (foto: profimedia)
profimedia

"Prijaznost je jezik, ki ga gluhi slišijo in slepi vidijo" - Mark Twain.

Kaj je prijaznost?

Preprosto povedano, prijaznost pomeni biti prijazen do drugih.

Pristne prijaznosti seveda nikakor ne gre zamenjevati s hlinjeno in preračunljivo osladnostjo.

Prijaznost je moč

Prijaznost je vrlina, ki je v današnjem hitrem tempu in tekmovalnem svetu pogosto spregledana. V družbi, ki toliko poudarja uspeh, moč in individualizem, je zlahka pozabiti na pomen prijaznosti in empatije do drugih. Resnica pa je, da lahko prijaznost močno vpliva tako na darovalca kot na prejemnika. Nekomu lahko polepša dan, dvigne razpoloženje in mu celo spremeni življenje.

Izkazovanje prijaznosti do drugih ni nekaj, kar bi bilo samo po sebi težkega ali dragega. Lahko je tako preprosto, kot je to, da se nasmehnete neznanki, nekomu pridržite vrata ali rečete prijazno besedo prijatelju ali družinskemu članu. Ta majhna dejanja prijaznosti lahko veliko pripomorejo k temu, da se nekdo počuti cenjenega, videnega in ljubljenega.

Ena najpomembnejših stvari, ki si jih morate zapomniti, ko izkazujete prijaznost do drugih, je, da to počnete iskreno in brez kakršnih koli prikritih motivov. Prijaznost mora izhajati iz resnične skrbi za druge in želje, da bi svet naredili boljši. Njena silna moč začne usihati takoj, ko jo začnete pogojevati s pričakovanjem, da boste nekaj prejeli v zameno ali da boste naredili vtis na druge.

Drug pomemben vidik prijaznosti je, da se zavedamo vpliva naših besed in dejanj na druge. Prizadevati si moramo zavedati se čustev, potreb in perspektiv drugih ljudi ter se izogibati temu, da storimo ali rečemo kar koli, kar bi jim lahko povzročilo škodo ali nelagodje.

Prijaznost pa ni pomembna samo za vzpostavljanje močnih odnosov z drugimi, ampak tudi za naše osebno dobro počutje.

Raziskave so pokazale, da lahko prijaznost izboljša naše razpoloženje, zmanjša stres in tesnobo ter celo izboljša naše telesno zdravje. Ko izkazujemo prijaznost do drugih, gradimo tudi občutek povezanosti in skupnosti, kar nam lahko daje občutek namena in smisla v življenju.

Vse razsežnosti prijaznosti

Ko podrobneje preučujete prijaznost, se začnejo odkrivati ​​številne pomembne razsežnosti.

Prijaznost pomeni biti velikodušen do drugih: dati svoj čas, denar in talent za podporo tistim, ki so v stiski. Prijaznost je biti empatičen in sočuten, kar pomeni res biti ob nekom, pozorno poslušati njegovo trpljenje ali samo sedeti z njim in ga tiho podpirati. Takšno sočutje vključuje globoko skrb za dobrobit drugih. Prijaznost pomeni tudi negovati in skrbeti za druge – uživati ​​v tem, da jim delaš usluge, skrbiš zanje in delaš dobra dela.

Prijazni posamezniki verjamejo, da so drugi vredni pozornosti in potrditve zaradi njih samih kot človeških bitij, ne zaradi občutka dolžnosti ali nekih principov.

Obstajajo tri lastnosti altruističnih osebnosti:  

  • Empatija/sočutje 
  • Moralno sklepanje  
  • Družbena odgovornost

"Prijaznost kaže veliko samodisciplino in močno samospoštovanje. Biti prijazen ni vedno lahko, ko imaš opravka z nesramnimi ljudmi. Prijaznost je znak osebe, ki je opravila veliko osebne rasti in prišla do velikega samorazumevanja in modrosti. Prijaznost je znak MOČI."

Osebnostne vrline & karakterne moči

Znanost je prišla na sled šestim glavnim osebnostnim vrlinam, ki jih premoremo vsi ljudje, razlikujemo pa se v tem, kako močno so te izražene in razvite.

Te vrline so:

  • modrost,
  • pogum,
  • človečnost,
  • pravičnost,
  • zmernost
  • in transcendenca.

Prijaznost pa moč znotraj ene od teh kategorij, v tem primeru vrline človečnosti, ki je ena od šestih vrlin, ki podkategorizirajo 24 karakternih moči.

Človečnost opisuje prednosti, ki se kažejo v skrbnih odnosih z drugimi. Te prednosti so medosebne in so večinoma pomembne v odnosih ena na ena. Pod vrlino človečnosti poleg prijaznosti umeščamo še ljubezen in socialno inteligenco.

Povzeto po ViaCharacter, Risingkashmir in drugih virih.

Preberite si tudi: