RAZVAJANJE je ena od sodobnih oblik zlorabe otrok

26. 1. 2023
Deli
RAZVAJANJE je ena od sodobnih oblik zlorabe otrok (foto: Profimedia)
Profimedia

Če pretirano razvajamo otroke, jim s tem naredimo več škode, kot koristi.

V ravnanju z otroki se je treba vedno zavedati, da bodo to nekoč odrasle osebe. Treba jih je pripraviti na življenje.

Danes smo preveč popustljivi in nedosledni, zaradi česar otroci pogosto odraščajo v zdolgočasene oportuniste brez prave vesti in delovnih navad, kar se jim maščuje kasneje, ko pride čas za samostojno življenje.

Ko uvidimo, kakšno godljo smo zakuhali tako sebi, kakor tudi njim, skušamo to popravljati tako, da postajamo do njih zahtevnejši in strožji, a žal nekaj let prepozno.

Pretirano razvajanje je sodobna oblika zlorabe otrok, strogost oziroma natančna doslednost v času, ko se otrok razvija, pa je izraz ljubezni.

Tisti, katerih v mladih letih družina in/ali šola ne pouči vloge odrekanja in discipline, zelo težko usvojijo lekcijo, da ima vse na tem svetu svojo ceno in da nikdar ne moreš imeti vsega.

Višji, kot so naši cilji, več discipline potrebujemo v življenju.

"Ne kupi mi vsega, kar si želel/a imeti, ko si odraščal/a. Nauči me vse, česar si želiš, da bi vedel/a in znal/a, ko si odraščal/a" - Neznan avtor

Otrok začne sčasoma navadno prezirati starše, ki mu vedno dajo vse, kar si želi, ne dajo pa mu tega, kar zares potrebuje (spoštovanje, razumevanje, ljubezen...). Po drugi strani občuduje starše, ki mu podarijo vse tisto, kar zares potrebuje, četudi ne dobi vsega, kar si zaželi.

Morda ne takoj, zagotovo pa kasneje, ko vidi, kaj mu dobre navade prinašajo. Sam razumem, da so mi starši želeli dati vse tisto, česar sami niso imeli, saj sta oba odraščala v precejšnji revščini.

Najpomembnejše za otroka je, da začuti toplo domačo atmosfero, pravi dom.

Aleksandr Hakimov v svojih lekcijah govori o tem, kako se je hčeri opravičil, ker ji ni mogel omogočiti primernega standarda, sja so velik del njenega otroštva živeli v t.i. "komunalki", malem in tesnem stanovanju, kjer si je v Rusiji v skoraj neznosnih razmerah več družin delilo kuhinjo in kopalnico. 

Hči mu je na to, takrat pri svojih 25-ih letih, odgovorila: "Pogrešam našo malo  "komunalko". Bili smo tako povezani. Za nič na svetu je ne bi zamenjala." Zakaj ne? Ker so se imeli, in se še imajo neverjetno radi.

Ne gre toliko za to, kaj naredite za svoje otroke, temveč bolj za to, kaj jih naučite, da znajo sami narediti zase (in druge).

Prirejeno po: Andrej Pešec - Vzgoja motiviranih, zdravih in odgovornih otrok

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol