Sandi Masnec: "Slovenci v sebi nosimo ogromno potlačenega strahu in besa."

4. 2. 2025 | Ana Vehovar
Deli
Sandi Masnec: "Slovenci v sebi nosimo ogromno potlačenega strahu in besa." (foto: profimedia)
profimedia

Sandi Masnec, učitelj AEQ metode srednje stopnje, je z nami delil svoje poglede na pomembnost povezave s telesom pri reševanju kroničnih težav.

Sandi, kdaj si se začel zavedati, da imaš slab stik s telesom? Si v življenju večkrat razmišljal o tem, da nimaš stika ali da ne čutiš določenih delov telesa? 

Dobro vprašanje. Preden sem se srečal z AEQ metodo, v resnici nikoli nisem razmišljal o tem, ali imam dober ali slab stik s telesom. Vedel pa sem, da imam nekoliko okvarjeno fino motoriko, saj sem že kot otrok imel težave. Bil sem bolj trd, napet in počasen.

Ko sem slišal za AEQ metodo – od tega je zdaj že več kot štiri leta – mi je bila takoj zanimiva. Ko je Aleš Ernst objavil 60-dnevni program za dvig čustvene zrelosti, sem se odločil za vpis, saj sem tekom življenja večkrat dobil potrditev, da vse, kar je povezano s čustvi, ni moje močno področje.

Želel sem si to področje izboljšati in tekom programa sem spoznal, kako popačeno in slabo zaznavam določene dele telesa – predvsem medenico, noge ter levo stran telesa. Na začetku še nisem razumel, zakaj bi se sploh moral ukvarjati s temi deli telesa. Bolj ko sem začel zaznavati te razlike v sebi, bolj sem razumel, kako sem bil tekom življenja odtujen od svojega telesa.

So se ti takrat sesule določene iluzije o sebi?

Ja, sicer so se mi že prej z metodo postavitve družine. S pomočjo AEQ metode pa se je sesutje iluzij še poglobilo in bilo občuteno tudi na telesnem nivoju.

Kaj bi rekel, da je tisto, kar nas privede do tega, da se tako odtujimo od telesa?

Definitivno adaptacija na okolje v otroštvu. Kot otroci smo bili odvisni od staršev ali skrbnikov, zato smo se morali prilagoditi okolju, v katerega smo se rodili. Zaradi nagona po preživetju smo prilagodili tudi telesne odzive – določene dele smo morali zamrzniti, druge pa okrepiti, da smo "pasali" v to okolje kot tetris kocka.

Kaj pa ti je najbolj všeč pri AEQ metodi?

Najbolj mi je všeč, ker je AEQ zelo prizemljena metoda. Ne odnaša je nekam v nebo, ampak je zelo oprijemljiva in daje konkretne rezultate. Sloni na fizikalnih zakonih, ki so dejstvo za telo, pa če si to želimo ali ne. Zaradi trdnih temeljev ima tudi primerne razlage za ogromno število bolezni, kroničnih stanj in težav. Kot uporabnik in zadnji dve leti tudi kot učitelj AEQ metode sem opazil, da te razlage, AEQ vaje in nato še ključne spremembe dejanj prinašajo oprijemljive rezultate.

Se ti zdi pomembno, da nobena metoda ne obljublja čudežev?

To se mi zdi izredno pomembno. Temu rečem prizemljenost. Ko nekdo obljublja čudeže, smo lahko skeptični, ker se takšna oseba postavlja v vlogo zunanjega rešitelja. Na drugi strani rešitelja pa je odrasla oseba, ki išče pomoč, a ker sama ne pride do rešitev, postane odvisna od te zunanje osebe. To prepreči prevzemanje odgovornosti za lastno stanje, saj oseba ne ve, kaj sploh spremeniti. Kadar se stanje poslabša, ponovno potrebuje intervencijo te zunanje osebe. To je otroško vedenje.

Če se odrasla oseba v otroštvu ni mogla naučiti s primernim zgledom, kaj pomeni prevzemati odgovornost zase, je njena odgovornost, da se tega nauči v odraslosti.

Kako pomembno je, da znanje iz AEQ metode prenesemo v resnično življenje?

AEQ vaje so orodje za zmanjševanje senzorno-motorne amnezije. Z izvajanjem vaj se bolje čutimo, prebujamo potlačene občutke in drugače gledamo na težave. Bolje ko se čutimo, bolj vemo, kako se lotiti reševanja problemov. Večkrat ko uspešno rešimo težave, ki jih v preteklosti še nikoli nismo, bolj postajamo samozavestni, zreli, odrasli in sposobni prevzemati odgovornost za svoje življenje.

Ali vidiš kakšno rdečo nit pri tem, s katerimi čustvi imamo Slovenci največ težav?

Izkušnje s strankami kažejo, da se Slovenci pogosto soočamo s potlačenim strahom in besom. Potlačen bes pa se lahko navzven izraža v drugačnih čustvih, saj okolje tega čustva ne sprejema. Posledično se lahko kaže kot potrtost, depresija ali tesnoba, saj energija tega čustva ne sme iti ven v tej obliki in običajno ostane ujeta v določenem delu telesa.

Takšna oseba ima zato kronično bolj napete mišice, da lahko ta čustva zadržuje v sebi. Ko pa začne sproščati te mišice v varnem okolju, čustva vedno bolj prihajajo na površje. Vedno manj jih mora popačiti in vedno bolj razume, kaj se dogaja v njej.

Slovenci smo imeli gospodarja vedno nekje zunaj, vedno smo bili tlačani in primorani potlačiti čustva globoko vase ter biti odvisni od drugih. Biti odvisen pa pomeni biti nemočen. Biti nemočen pa pogosto pomeni tudi tihoma sovražiti. Zato je veliko teh čustev ostalo v nas.

Včasih je okolje dopuščalo izražanje teh čustev, vendar je zaradi tega pogosto prihajalo do tragičnih dogodkov, ki so zaznamovali cele družine. Zdaj pa okolje, hvala bogu, takšnih čustev ne dopušča več, zato ljudje zaradi njihove potlačitve poiščejo alternativne načine izražanja. To so lahko različne stvari, kot so pretirano delo, prekomerno ukvarjanje s športom, pornografija ali razne druge distrakcije.

Rekel si, da smo bili Slovenci vedno odvisni od nekoga. Bi to morda povezal tudi z našo visoko stopnjo odvisnosti, na primer z alkoholizmom?

Jaz bi to zagotovo povezal. Alkohol omogoča, da čustva potlačimo, akutno razkrojimo, popačimo ali spremenimo. Oseba je lahko pred tem čutila globoko žalost, potrtost, razočaranost in je nato po uživanju alkohola postala zelo vesela.

Čeprav alkohol že od nekdaj prevladuje kot mehanizem za potlačevanje čustev, so v zadnjih nekaj desetletjih v ospredje kot oblike odvisnosti stopili tudi rekreacijski šport, prekomerno samozadovoljevanje, prenajedanje, prekomerno delo, družbena omrežja, pametne naprave, odvisniški odnosi itd.

Kako pogosta težava je čustveni incest pri Slovencih?

Uh, tega je res ogromno. Lahko bi rekel, da se redko zgodi, da tega ni. Malo je partnerskih odnosov, ki so res partnerski. Morda sem tukaj preveč črnogled ali pa vidim enostransko sliko, ker delam predvsem s strankami, ki imajo kronične težave in stanja.

Vendar vidim velik problem, ko eden od staršev ne dobi dovolj slišanosti od partnerja in to potem pogosto nezavedno išče pri otroku. S tem spremeni funkcijo otroka, ki začne skrbeti za starše – najprej na čustveni ravni, kasneje v odraslosti pa lahko tudi na finančni ali materialni ravni. Tega je vedno več, hkrati pa je vse bolj normalizirano, zato tega tudi ne opazimo.

Ko otrok svojo dobro energijo ali sintropijo usmerja nazaj proti staršem, mu le te zmanjka za lastno življenje in razvoj, da bi na primer ustvaril svojo družino. Če pa jo že ustvari, potem otrokom pogosto manjka ta oseba kot oče ali mama, ker daje preveč pozornosti in časa nazaj svojim staršem.

Kako razumeš avtoimune bolezni?

Nekaj strank z avtoimunimi boleznimi sem že imel. Razumem jih tako, da se telo začne boriti samo proti sebi, saj se zaradi podzavestnih vzorcev delovanja ne sme boriti proti okolju, ki ga postavlja v nemoč.

To entropijo bi oseba z avtoimuno boleznijo morala učinkovito uporabiti in jo usmeriti proti ljudem, ki jo spravljajo v nemoč. Pogosto pa takšna oseba niti ne ve in ne čuti, kdo jo postavlja v nemoč, saj telo premalo vpliva na njeno zavest. Če to entropijo zadrži v sebi, ta postopoma razkraja telo, zaradi spremenjenega delovanja pa pride do strukturnih sprememb v telesu.

Če struktura še ni močno spremenjena, je mogoče pomagati in avtoimuno bolezen sanirati, vendar pod pogojem, da oseba vloži čas in pozornost v ta proces. Potreben je tudi varen prostor, kjer lahko ta močna čustva pridejo na površje, so sprejeta in se jih oseba nauči pravilno izražati ter uporabljati

Kako izgleda individualna obravnava pri tebi?

Individualna obravnava traja 90 minut. Prvih 30–50 minut je namenjenih pogovoru, v katerem stranka razloži svoje stanje, želje in potrebe. Nato jo vodim skozi obravnavo z vprašanji, podvprašanji in primeri. Sledijo AEQ vaje, ki omogočajo zmanjševanje senzorno-motorne amnezije.

V kombinaciji z vajami oseba vse bolje sliši sebe, vse bolj čuti svoje telo in občutke. Najbolj učinkovite so obravnave, pri katerih si stranka oziroma klient sam odgovori, kaj mora storiti in spremeniti, da bo uredil svoje stanje. Na koncu pogosto dojame, da je največja rešitev prav on sam.

Kaj je prednost AEQ programov?

Spletni AEQ programi omogočajo daljši časovni vpliv, saj se srečujemo večkrat na teden, torej pogosteje kot imamo lahko individualne obravnave. To zmanjša verjetnost, da se stranka vrne v stare tirnice, in ji omogoča lažje ozavestiti potrebne spremembe. Poleg tega se na programih ali delavnicah obravnavajo tudi splošne razlage, ki jih pri individualnih obravnavah ni časa zajeti. Oseba lahko preko splošnih razlag ali primerov lažje sliši in sprejme stvari, ki niso neposredno namenjene njej, saj je takrat prisotnega manj podzavestnega odpora.

Bi nam povedal še kaj?

Najbolj me navdihuje, da so osebe, ki so pripravljene prevzeti odgovornost za svoja dejanja, sposobne delati čudeže s svojim zdravjem. Videl sem, da si lahko ljudje uredijo res trdovratna stanja, če so odločni na tej poti. Še vedno me vedno znova preseneti, kaj vse se da doseči na področju kroničnih stanj, avtoimunih bolezni in podobnih težav.

Torej, vendarle verjameš v čudeže?

Verjamem v čudeže, če jih oseba ustvari sama.

Sandija lahko kontaktirate na: sandimasnec.aeq@gmail.com

AEQ metoda: Če ne čutimo sebe, je logično, da nismo zmožni urediti tistega, kar nas bremeni