Nič ni narobe, če občasno razmišljate o bivšem

8. 9. 2023
Deli
Nič ni narobe, če občasno razmišljate o bivšem (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Ste že imeli kakšno strastno ljubezensko zvezo, ki se je neizbežno končala, vendar še vedno obujate spomine nanjo? Ni potrebno veliko, da ti spomini občasno priplavajo na površje vaše zavesti. Kljub temu ste nadaljevali svojo pot in ste zdaj v stabilnem novem razmerju. Zakaj torej še vedno ne morete nehati razmišljati o svojem bivšem partnerju? 

Nedavna raziskava psihologa Ting Aija in njegovih sodelavcev z Univerze v Kansasu predlaga, da obstaja presenetljiva vrednost v tem, da občasno dovolite tem spominom, da se zopet prikradejo v vaše vsakdanje misli.

Aija pravi takole: »Pomembni spomini o bivšem partnerju lahko opravljajo različne funkcije in morda koristijo vašemu sedanjemu življenju.« Morda ni tako slabo, če občasno občutite nostalgijo do svojih preteklih zvez.

Spomine na pretekle zveze je nemogoče izbrisati

Nostalgijo opredeljujemo kot »sentimentalno hrepenenje ali čustveno navezanost na pretekli čas, dogodek ali osebo«, raziskovalci iz Kansasa pa predlagajo, da lahko spomini na vašega bivšega partnerja pozitivno vplivajo tudi na vaš odnos s trenutnim romantičnim partnerjem. Če malo bolje razmislite, je to čisto smiselno.

Verjetno je bilo nekaj na vašem bivšem partnerju, kar vas je pritegnilo k njemu, v vajinem razmerju pa ste pridobili pomembne uvide o sebi in odnosih.

Morda ste se do bivšega grdo vedli, to pa zdaj obžalujete. Ali pa ste bili preveč odvisni od njega, kar je privedlo do tega, da je vaš bivši partner končal zvezo. Ne glede na lekcije, ki ste jih odnesli iz prejšnjega odnosa, ostaja dejstvo, da ste do bivšega gojili močna čustva, zaradi česar je spomine na preteklost skoraj nemogoče popolnoma izbrisati. Aija in njegova ekipa pa menijo, da to morda sploh naj ne bi bil naš cilj.

Srečni spomini na preteklo zvezo vam lahko pomagajo, da ustvarite nove z novim partnerjem

Ko se vrnemo k pojmu nostalgije kot »hrepenenja«, se poraja vprašanje, kako nam lahko srečni spomini na bivšega koristijo zdaj. Takšni prijetni spomini lahko nudijo tisto, kar teorija navezanosti imenuje »pozitivne sheme«, te pa vplivajo na način, kako se povezujete s svojim trenutnim partnerjem.

Ko dovolite pozitivnim spominom na pretekle zveze, da zopet zaidejo v vaš um, lahko okrepijo tiste predstave, ki jih imate o sebi kot o človeku, ki je zmožen imeti srečno zvezo. Obenem pa vam dajo navdih in spodbudo, da ustvarite čim več lepih spominov tudi v trenutni zvezi.

Takšni spomini vam lahko pomagajo tudi, da povežete različna obdobja svojega življenja v koherentno zgodbo.

Ali veste kaj je najbolj pogost razlog za ločitev? Preberite v tem članku.

Uporabite nostalgijo v svojo korist

Jasno je, da določena vrsta nostalgije do bivšega – takšna, pri kateri obujate lepe spomine – lahko pozitivno vpliva na vaš trenutni odnos.

Kaj pa, če vas obremenjujejo občutki obžalovanja, izgube in neuspeha? Študija Univerze v Kansasu predlaga, da usmerite energijo, ki jo vlagate v te misli in občutke, v moč za osebno rast.

Strategija, ki vam lahko pri tem pomaga, je aktivno preoblikovanje preteklega razmerja v vaših mislih. Razmislite, ali obstajajo načini, kako lahko začnete bolj razmišljati o tistih stvareh, ki jih še vedno počnete in so se razvile v prejšnjem razmerju. Koliko tega, kar počnete zdaj, lahko pripišete svojemu bivšemu?

Vaš bivši je pripomogel, da ste postali takšna oseba, kot ste danes

Morda vam je všeč določena vrsta umetnosti, ki je niste poznali, dokler vam je ni predstavil bivši partner. Morda ste vedno mislili, da sovražite kampiranje, zdaj pa uživate v njem, ker ste s svojim bivšim preživeli čudovite trenutke v naravi.

V tem smislu je vaš bivši partner neposredno prispeval k oblikovanju vaše identitete. Ob njem se niste učili samo o ljubezni in odnosih, ampak tudi o sebi.

Skoraj nemogoče je ločiti tega, kakšni ste zdaj, od izkušenj, ki ste jih imeli s svojim bivšim. Kot vsi drugi v vašem življenju je vaš bivši partner pripomogel k temu, da ste oseba, kakršna ste danes, zato ni nič narobe, če občasno razmišljate o njem.

Povzeto po Psychologytoday.com 

Preberite tudi:

Novo na Metroplay: O duhovnih praksah v psihoterapiji | Prof. dr. Borut Škodlar