4 vaje, ki jih zakonski terapevti pogosto priporočajo parom

31. 8. 2023
Deli
4 vaje, ki jih zakonski terapevti pogosto priporočajo parom (foto: shutterstock)
shutterstock

Z vami delimo štiri vaje, ki jih zakonski terapevti pogosto priporočajo parom. Z njimi boste lahko omilili nezdrave komunikacijske vzorce, lažje reševali konflikte in izboljšali odnos.

Med pogovarjanjem o težkih temah držite partnerja za roko

S partnerjem se je včasih težko pogovarjati o občutljivih temah ne glede na to, kako zdrav je vajin odnos ali kako dolgo sta že skupaj. Da bi lahko začeli pogovor o njih, moramo biti ranljivi in tvegati zavrnitev, kritiko ali obsojanje. Zato se mnogi pari raje sploh ne pogovarjajo o njih, da bi se izognili morebitni negativnosti.

Ko partner zbere dovolj poguma, da načne občutljivo tematiko, jo pogosto predstavi z obrambno držo, pripravljen na morebiten negativni odziv.

To se lahko kaže v neverbalnih znakih, kot so prekrižane roke, tesnoben izraz na obrazu in prepirljiv ton. Zaradi tega pa se začne braniti tudi njegov partner.

Ko boste naslednjič začeli pogovor o kaki občutljivi temi, poskusite ohraniti telesni stik, tako da partnerja držite za roko ali se ga dotikate s kolenom.

S tem boste preprečili, da vsak od vaju zavzame obrambni položaj, še preden se sploh začneta zares pogovarjati in iskati rešitev.

Jasno izrazite stališče svojega partnerja

Preden s partnerjem poskusita rešiti konflikt, bi moral vsak od vaju jasno povedati, kakšno je stališče drugega ne glede na to, ali se strinja z njim. Brez tega koraka obstaja nevarnost, da se boste spet začela prepirati, pri čemer bo vsakdo zgolj zagovarjal svoje poglede. Na tak način pa ne moreta najti rešitve.

Začnite pogovor z jasno ubeseditvijo, kaj menite, da je stališče vašega partnerja, in iskanjem pojasnila. Tako boste pogovor začeli z odprtostjo in razumevanjem, ki sta nujna za rešitev konflikta.

Uporabite tehniko razoroževanja

Tehnika razoroževanja spada med pet skrivnosti učinkovite komunikacije. Opredeljena je kot iskanje resnice v tem, kar druga oseba govori, tudi če se nam to zdi napačno ali nelogično.

Ni treba, da se strinjate z vsem, kar pravi vaš partner, pomembno pa je, da se osredotočite na iskanje resnice v njegovih besedah ne glede na to, kako majhna je. Resnica je lahko tudi to, da se strinjate, da bi se tudi vi počutili prizadeti in jezni, če bi dojemali situacijo tako kot vaš partner.

S tem načinom takoj razorožite partnerja, ki nato ne čuti več potrebe, da bi se začel braniti ali jeziti.

S tem pa zmanjšajte napetost in odprete pot za nadaljnji pogovor.

Poudarite dobre stvari in priznajte, da je še prostor za izboljšave

Kar poudarjamo, se krepi, in odnosi niso nobena izjema. Če se par vedno osredotoča na težave, bo velik del njunega odnosa temeljil prav na težavah.

Da, težave nastanejo v vsakem odnosu. Vendar lahko nenehno razmišljanje in pogovarjanje o njih poraja občutek groze in obupanosti, ki lahko sčasoma uniči odnos.

Zato se v pogovorih s partnerjem večkrat osredotočajte na to, kje sta skupaj uspešna, na kakšen način sta odlična ekipa in kaj vse bi rada dosegla skupaj.

Povzeto po Lifehack.org 

Preberite tudi:

Novo na Metroplay: O duhovnih praksah v psihoterapiji | Prof. dr. Borut Škodlar