4 kombinacije moči v partnerstvu – kakšna je vajina?

26. 10. 2023
Deli
4 kombinacije moči v partnerstvu – kakšna je vajina? (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Uspeh v partnerskem odnosu pogosto določa ravnotežje moči med partnerjema. Psihologi in terapevti imajo različne poglede na strukturo partnerskih odnosov, vključno z navezanostjo, komunikacijskimi veščinami in travmami iz otroštva. Eden od pomembnih vidikov pa je tudi ravnotežje moči in podpore, ki si jo nudita partnerja. 

Tu so štiri najpogostejše kombinacije moči med partnerjema; preverite, katera opisuje vaše razmerje.

Dva postaneta eno

Ana in Luka se soočata vsak s svojimi izzivi. Ana zaradi preteklih travm težko ohranja službo in prijateljske odnose, kar včasih sproži v njej jezo. Luka pa se bori z depresijo, ki vpliva na njegovo delovno produktivnost. Kljub tem težavam se podpirata; Luka pomaga Ani, ko ima težave, enako pa stori Ana, ko se Luka spopada s svojo depresijo.

Čustveno ozračje: Čeprav imata vsak svoje izzive, se trudita podpirati drug drugega. Njuno življenje je včasih kot čustvena sestavljanka, vendar se podpirata in premagujeta težave skupaj.

Prednosti: Skupaj lažje obvladujeta svoje težave, saj se medsebojno podpirata. Čeprav si medsebojno pomagata, je njuno razmerje uravnoteženo.

Nevarnosti: Ker sta odvisna drug od drugega, se lahko odnos poruši, če se en partner odloči oditi ali če eden izmed njiju ne zmore več ohranjati ravnotežja.

Eden nosi glavno breme; jaz sem srečen, če si ti

V tem primeru Ana dobro obvladuje vsakdanje življenje, medtem ko se Luka spopada z depresijo. Ana prevzame večino gospodinjskih opravil, ker Luka nima dovolj energije.

Čustveno ozračje: Razmerje je nihajoče, saj Lukova depresija vpliva na Anino razpoloženje. Med njima ni velikih kriz, vendar je njun odnos odvisen od Luka.

Prednosti: Luka dobiva podporo, ki jo potrebuje. Ana se počuti manj osamljeno, ker lahko poišče podporo pri prijateljih, medtem ko ji Luka daje družbo, kadar se počuti dobro.

Nevarnost: Ana včasih čuti zamero in izbruhne, kar lahko vznemiri Luka. Če Ana postane izčrpana zaradi prevelike odgovornosti, se lahko njun odnos poruši, saj dolgoročno takšno razmerje ni vzdržno.

Vsak zase; jaz počnem svoje, ti počni svoje

Ana in Luka se ne obremenjujeta s podporo drug drugega. Njuno razmerje je uravnoteženo, saj sta oba neodvisna in zmožna reševati svoje težave.

Čustveno ozračje: V razmerju ni dramatičnih nihanj ali kriz. Oba vodita svoje življenje, sta enakopravna partnerja in se ne počutita dolžna reševati težav drug drugega.

Prednosti: Vsakdanje življenje je stabilno. Oba lahko nudita podporo drugemu, če eden od njiju potrebuje pomoč.

Nevarnosti: Ta pristop privede do določene distance v razmerju, manjka privlačnosti oziroma sta kot da bi bila zgolj sostanovalca.

Ena in ena je tri

V tem primeru Ana in Luka obvladujeta svoje življenje, vendar dajeta prednost tudi njunemu odnosu. Ko se razmerje sooča s težavami, se trudita rešiti težave, ne da bi poskušala spremeniti drug drugega.

Čustveno ozračje: Oba se trudita negovati in podpirati svoje razmerje.

Prednosti: Vsak prevzema odgovornost za svoj del razmerja.

Nevarnosti: Ni nobenih.

Vsako razmerje je edinstveno; pari se lahko premikajo med temi variacijami glede na življenjske dogodke. Pomembno pa je, da imata partnerja iskrene pogovore in iščeta zunanjo podporo, ko se soočata s težavami v razmerju. Kje se nahajate v svojem razmerju? Ste zadovoljni z njim? Morda je čas za spremembe in iskanje boljše ravnotežja moči med vama.

Povzeto po Psychologytoday.com

Preberite tudi:

Novo na Metroplay: O duhovnih praksah v psihoterapiji | Prof. dr. Borut Škodlar