Kako ne imeti oči večjih od želodca?

4. 12. 2011
Deli
Imamo oči večje od želodca? (foto: Shutterstock)
Shutterstock

V času božičnih in novoletnih praznovanj svojo zmernost kažemo pri pijači in jedači. Se lahko omejite na količino, pri kateri boste potešili svojo lakoto in žejo, ne da bi hedonistično grabili po vsem, kar je na dosegu rok?

Če ste navajeni praznovati s kozarcem priljubljene pijače, naj vas med pitjem nikakor ne grize slaba vest, a imejte v mislih količino, pri kateri še lahko normalno delujete.

Postavite si mejo in je za noben denar ne prestopite.

Zlata sredina

Koliko se nas zaveda, kako pomembna je zlata sredina, tako pri naših dejanjih kot pri hrani in pijači? Šala, ki se včasih zdi še kako resnična, pravi, da človek uporablja 3 odstotke možganov, 30 odstotkov pljuč in 300 odstotkov želodca.

S preobremenitvijo prebavnega sistema se energija, ki bi jo sicer vložili v razmišljanje in delo, porabi za prebavo, zato se pogosto počutimo utrujeni.

Uživanje velikih količin belega sladkorja lahko povzroči motnje v delovanju slinavke in sladkorno bolezen, preveč soli zvišan krvni tlak, mastna hrana zvišano raven holesterola v krvi, alkohol pa škodi celotnemu telesu, še posebno jetrom.

Premor v obliki posta

Tako kot vsak stroj potrebuje premor, ga potrebuje tudi naše telo, in to v obliki posta. Poleg tega, da se naše telo spočije, se s postom naučimo nadzirati nenasitnost in spoznamo, kaj je v resnici lakota in kaj igra uma ali zapolnjevanje čustvene praznine.

Joga odžene napade lakote

Joga se je izkazala za učinkovito tudi pri tej težavi. Harmonizirajoče vadbe dihanja umirijo um in odženejo napade lakote ali sanjarjenje o hrani in pijači.

Delovanje vseh organov v predelu trebuha in izločanje želodčne kisline (povečano izločanje lahko povzroči lažen občutek lakote) uravnotežijo supta pawanmuktasana.

Vaje proti napenjanju: v ležečem položaju dvignemo pokrčene noge in jih z rokami pritisnemo na trebuh in prsi, tako da se z brado dotikamo kolen.

Z vajami za zbranost in z meditacijo krepimo osredotočenost uma. Če med jedjo ali pitjem ozavestimo vsak grižljaj in vsak požirek in pri tem uživamo v okusih, bodo tudi najmanjše količine potešile lakoto ali žejo, nezmernost pa bo izginila sama od sebe.

Pripravila: Željka Ciganović, foto: Shutterstock

Novo na Metroplay: O duhovnih praksah v psihoterapiji | Prof. dr. Borut Škodlar