Kaj se zgodi, če popijemo preveč vode?

26. 2. 2024
Deli
Pitje preveč vode lahko privede do dolgega seznama težav, kot so prehidracija, glavoboli, možganska megla in celo zastrupitev z vodo. (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Ko spijete dovolj vode, celo telo deluje bolje. Voda velja za kraljico zdravja in dobrega počutja. Pomaga vam ostati hidrirani, prispeva pa tudi k mentalni jasnosti, sijoči koži in boljši prebavi.

Kljub temu pa je mogoče z njo tudi pretiravati. Pitje preveč vode lahko privede do dolgega seznama težav, kot so prehidracija, glavoboli, možganska megla in celo zastrupitev z vodo.

Kaj se zgodi, če spijete preveč vode?

Ko spijete več vode, kot jo potrebujete, najprej nastopi prehidracija. Da ste spili preveč, veste, če morate na stranišče vsako uro ali več, ali če je vaš urin popolnoma prozoren. Idealno bi morala biti barva vašega urina bledo rumena in na stranišče bi morali iti od štirikrat do osemkrat na dan.

Čeprav bi lahko mislili, da je prozoren urin dober urin, to v resnici pomeni, da so vaši elektroliti izven ravnovesja. Pitje preveč vode namreč razredči koncentracijo elektrolitov v vašem telesu — kot so natrij, kalij, magnezij, kalcij itd. — ki so bistveni za regulacijo možganske in živčne funkcije. Podobno kot ko ste dehidrirani, lahko neravnovesje elektrolitov, ki ga povzroči pitje preveč vode, privede do glavobolov, možganske megle, mišičnih krčev in drugih neprijetnih — in celo nevarnih — stranskih učinkov.

Zdi se protislovno, vendar lahko pitje preveč vode privede tudi do zadrževanja vode in otekanja, pa tudi do slabe prebave, napenjanja in napihnjenosti.

Na bolj ekstremnem koncu spektra lahko pitje preveč vode privede do stanja, imenovanega zastrupitev z vodo ali hiponatremija. To se zgodi, ko zaužijete pretirano količino vode, ki razredči natrijeve ravni v vaši krvi. Simptomi zastrupitve z vodo vključujejo slabost, bruhanje, glavobol, zmedenost in v hudih primerih celo komo

Koliko vode na dan je preveč?

Vedeli boste, da ste dobro hidrirani, a ne preveč, če je vaš urin bledo rumen in greste na stranišče štirikrat do osemkrat na dan, če so vaša usta, ustnice in koža hidrirani, in če ste polni energije in pozorni. Še dva pomembna znaka sta, da se z lahkoto potite, ko vadite, in da imate normalen krvni tlak.

Zakaj ste ves čas žejni?

Če ves čas pijete vodo in ste še vedno žejni, je to morda zato, ker voda, ki jo pijete, potrebuje več elektrolitov. Elektroliti pomagajo vleči vodo v naše celice. Če ni užijete dovolj elektrolitov, voda, ki jo pijete, ne bo pravilno absorbirana, kar lahko povzroči občutek dehidracije.

Zato strokovnjaki priporočajo hidracijo tako, da poleg vode pijete tudi druge pijače, kot so kokosova voda, čaji in športne pijače, pa tudi da pridobivate tekočino iz hrane. Veliko sadja in zelenjave sestavlja skoraj 90 odstotkov vode.

Če ste žejni, ne glede na to, koliko poskušate hidrirati, strokovnjaki priporočajo, da preverite, ali imate sladkorno bolezen ali prediabetes, saj je pretirana žeja glavni opozorilni znak. Določena zdravila lahko povzročijo tudi žejo, kot tudi hormonske motnje in prehrana z visoko vsebnostjo natrija. Če se zdi, da svoje žeje ne morete potešiti, se posvetujte z zdravnikom.

Kljub temu se idealni vnos tekočine vsakega posameznika razlikuje glede na njihovo starost, telesno aktivnost in celo geografsko lokacijo. Upoštevajte, da boste potrebovali več hidracije, če redno vadite ali živite v vročem podnebju ali nekje na visoki nadmorski višini.

Strokovnjaki priporočajo, da predvsem poslušajte svoje telo. Pijte, ko ste žejni. Mehanizem žeje vašega telesa je zanesljiv pokazatelj vaših potreb po tekočini. Pomaga pa tudi, če razporedite svoj vnos tekočine čez dan, namesto da bi vse popili naenkrat. 

Povzeto po Bustle.com

Preberite tudi:

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord