Morda tudi vi ves čas postavljate sebe na zadnje mesto, vendar boste morali za to prej ko slej plačati ceno – in ta cena je vaše zdravje.
Nihče ne more narediti vsega. Vendar ste nekako vseeno prepričani, da vi lahko. Ves čas skrbite za druge, sebe pa postavljate na zadnje mesto. Če se najdete v tem opisu, je tukaj 10 znakov, da ne skrbite dovolj zase.
1. Pogosto zbolite
Po podatkih Ameriškega centra za preprečevanje bolezni povprečen odrasel človek na leto preboli približno dva do tri prehlade. Če ugotovite, da zbolevate veliko pogosteje kot to, je morda to zato, ker vaše telo potrebuje več pozornosti. Kronični stres, slabi odnosi, nezmožnost zdravega izražanja čustev, pomanjkanje spanja, premalo telesnega gibanja in slaba prehrana lahko sčasoma prispevajo k temu, da vaše telo oslabi, kar vodi v pogostejše bolezni.
Preberite tudi:
- Vsak dan bi morali poskrbeti zase – ne le takrat, ko smo bolni!
- Skrb zase pomeni, da nehamo bežati pred težavami
2. Ugotovite, da se brez razloga jezite na druge
Ni mogoče zanikati, da se vsak dan zgodijo nadležne stvari. Toda če ugotovite, da vas že najmanjše napake izjemno zmotijo in da svojo jezo stresate na ljudi, ki si tega sploh ne zaslužijo, je to lahko znak, da ne skrbite dovolj zase, saj niste zares v stiku s svojimi čustvi. Čustev ne izražate tam, kjer bi jih morali, nato pa jih stresate povsod drugod.
3. Presenečeni ste, kako hitro postanete frustrirani
Frustracija je naravni odziv na stres, toda ko dobro skrbite zase, ta občutek pride in gre. Vendar pa WebMD opozarja, da ima dolgotrajen stres več negativnih učinkov na vaše splošno počutje in lahko sčasoma začne negativno vplivati na vaše odnose, če začnete svojo frustracijo znašati na druge.
4. Vaši prijatelji in ljubljeni se od vas oddaljujejo
Če se ne nadzorujete, lahko razdražljivost in frustracija privedeta do nasilnega vedenja. Če ljudje nenehno čutijo, da morajo hoditi po jajčnih lupinah okoli vas, morda ne bodo več želeli preživljati časa z vami.
5. Zanašate se na kofein, protibolečinske tablete, alkohol ali kako drugo snov
Vsi imamo mehanizme spoprijemanja, da preživimo težke dni, toda če se nenehno zanašate na stvari, kot so kofein in druge substance, da se začasno počutite bolje, je to znak težav, ki jih je treba obravnavati. Nezdravi mehanizmi spoprijemanja, kot so alkohol, protibolečinske tablete in celo kofein, prinesejo začasno olajšanje, vendar pogosto dolgoročno poslabšajo težave.
6. Groza vas je iti v službo
Tudi tisti, ki imajo radi svoje delo, imajo včasih dni, ko bi raje ostali doma. Vendar pa so stalno opuščanje projektov, ki so vas nekoč navduševali, vlaganje minimalnega napora v delo ali pogosta odsotnost z dela rdeče zastavice, ki kažejo, da vaše pomanjkanje motivacije morda izhaja iz nečesa resnejšega.
7. Ste nenehno utrujeni
Nenehen občutek utrujenosti čez dan ni normalen. Nenehno pomanjkanje energije lahko povzročijo tako fizične kot duševne bolezni, ki jih je treba čim prej obravnavati. Ko pričnete svoje življenje primerno urejati, kronične utrujenosti ne bo več.
8. Ste napeti in zaskrbljeni
Občasno skrbeti je naravno, toda če se ves čas počutite pod hudim pritiskom, je to signal vašega telesa, da je treba nekaj spremeniti, saj je pod kroničnim pritiskom ves čas.
9. Ne spomnite se, kdaj ste si nazadnje privoščili kaj zase
Se ne spomnite, kdaj ste nazadnje zares zadihali, se odpravili na izlet ali počitnice? Če ves čas samo delate in to ponavljate vsak dan, se boste zagotovo začeli počutiti izgorele. Vsi si zaslužimo malo razvajanja, pa naj bo to za začetek tudi samo naročanje hrane na dom, ko res ne želite kuhati, ali preživljanje dodatne ure v postelji čez konec tedna.
10. Ne čutite se ustvarjalne in ne poskušate več novih stvari
Občutek zdolgočasenosti in nezmožnost najti veselje v vsakdanjem življenju sta znaka, da že predolgo samo delate in si ne vzamete časa zase.
Povzeto po Yourtango.com
Novo na Metroplay: "Ljudje v življenju potrebujemo več mehkobe" | Tereza Poljanič