3 stvari, ki jih pogosto počnemo nezavedno in ODBIJAJO druge ljudi

15. 8. 2023
Deli
3 stvari, ki jih pogosto počnemo nezavedno in ODBIJAJO druge ljudi (foto: shutterstock)
shutterstock

To so vedenja, ki nam preprečujejo globlje povezave z drugimi ljudmi.

Samozavedanje in refleksija sta pomembni veščini za kakovostno življenje in trdne odnose. Pogosto opažamo “toksična” vedenja pri drugih ljudeh, medtem ko ga pri sebi včasih ni tako lahko prepoznati.

To so 3 vedenja, ki jih pogosto počnemo povsem nezavedno, vendar lahko škodljivo vplivajo na naše odnose:

1. Dokazovanje svoje (več)vrednosti

Pogosto se primerjamo z drugimi ljudmi v vseh mogočih pogledih. Da bi potrdili svoj ego in pomirili svoje negotovosti, se osredotočimo na stvari, v katerih mislimo, da smo boljši od druge osebe. Bolj negotovo kot se počutimo, bolj se želimo dokazati ali pohvaliti. Takšno vedenje ustvarja tekmovalnost in zavist, kar pa odnos preusmeri stran od globljega povezovanja in ljubezni.

Namesto tega se poskusite osredotočiti na skupne točke in podrobnosti, ki vas povezujejo. Vprašajte se, v čem ste osebi podobni, kateri interesi, veščine, želje in izkušnje so vam skupne? Primerjava vodi do razlik, iskanje skupnih točk pa povezuje.

2. Prehitro ustvarjanje mnenj in obsojanje

Če smo preveč trdno zasidrani v svoja mnenja in prepričanja ter ne znamo pogledati iz njih ter razširiti svoje perspektive, lahko delujemo precej zaprto in obsojajoče. To nam onemogoča povezovanje in ustvarjanje medsebojnih vezi. Tudi, če svojih mnenj vedno ne izražamo na glas, se lahko ljudje ob nas počutijo nesprejeto in obsojano, saj veliko izrazimo že s svojo obrazno mimiko in govorico telesa.

Zavestno se moramo truditi, da postajamo bolj odprti in sprejemamo različnost. To, kar je najbolje za nas, ni nujno najbolje za nekoga drugega.

3. Pomanjkljiva pozornost

Ali vaše misli med pogovorom s prijateljem ali partnerjem tavajo naokoli? Ljudje lahko hitro zaznajo, koliko pozornosti jim namenite in kako dobro jih poslušate, zato je za ohranjanje kvalitetnih odnosov pomembna sposobnost aktivnega poslušanja. Prav tako lahko sabotirate odnos s tem, da vsako stvar, ki jo druga oseba deli z vami, obrnete nase in izkoristite za to, da lahko spregovorite o svojih izkušnjah.

Ob naslednjem pogovoru bodite pozorni na to, kolikokrat vskočite v besede drugega s svojimi lastnimi mnenji in nasveti, ne da bi druga oseba prosila za njih. Velikokrat je največ, kar lahko ponudimo drugemu to, da mu popolnoma prisluhnemo in skušamo razumeti.

Prirejeno po: Sensa.rs

Novo na Metroplay: O duhovnih praksah v psihoterapiji | Prof. dr. Borut Škodlar