Če imate stik s pasivno-agresivno osebo

4. 11. 2022
Deli
Če imate stik s pasivno-agresivno osebo (foto: profimedia)
profimedia

S pasivno agresijo se je težko soočati, še posebej pa, če prihaja od osebe, za katero vam je mar.

Pasivna agresija se nanaša na posredno izražanje čustev ali misli. V nasprotju z odprto, pošteno in neposredno komunikacijo, pasivne agresije ni tako enostavno interpretirati. Osebe, ki se izražajo na tak način, lahko v sebi nosijo zamero in zagrenjenost, ki je ne znajo neposredno izraziti.

Ne glede na to, ali želite ta problem rešiti ali zapustiti odnos, se boste morali naučiti dobro obvladovati takšno vedenje. Tu so štirje praktični načini za ravnanje z bližnjo pasivno-agresivno osebo.

1. Ne pustite, da vas pasivno-agresivna oseba poskra vase

Pasivno-agresivno vedenje zna biti mamljivo – želite se odzvati tako, kot drugi ravnajo z vami. Morda se želite braniti, se prepričati, ali vas druga oseba še vedno mara, morda se ji želite celo dokazati – to so vse pasti, ki jih ustvarja pasivno-agresivno vedenje.

Ko vas takšno vedenje enkrat posrka vase, je iz tega težko izstopiti – sploh, ko gre za osebe, ki so vam blizu. Ujamete se v toksične vzorce. Zato naslednjič, ko se ujamete v takšni situaciji, poskusite naslednje:

  • Nehajte se opravičevati. Niste krivi, da se do vas obnašajo pasivno-agresivno. Če nekdo nekaj želi, potrebuje ali ima težave, mora to izraziti neposredno.
  • Ne razburjajte se na to osebo. To bo stvari samo še poslabšalo. Če postanete preveč jezni, si vzamite premor. 
  • Ne igrajte njene igre. Ne ujemite se v boj za premoč – situacije ne dojemajte kot da gre za zmago ali izgubo.
  • Ne odgovarjajte s pasivno agresijo, sicer bo obvladovanje situacije veliko težje.

2. Osebo postavite pred dejstvo, da se vede pasivno-agresivno 

Ni vedno priporočljivo, da se spuščate v pogovor s pasivno agresivno osebo, a kadar gre za nekoga, ki vam je blizu, mu boste morali jasno povedati, kaj počne. Tu je nekaj nasvetov, kako na pozitiven način opozoriti nekoga na pasivno agresijo:

  • Prosite za odkritost – to lahko izvedete tako, da osebo neposredno soočite z iskrenim, a nežnim vprašanjem. Poskušajte jo spodbuditi, da stvar izrazi direktno namesto skrito v pasivno agresijo.
  • Ostanite prijazni – vaš cilj je, da se ne spustite na raven žaljivk. Pokažite prijaznost, da bo druga oseba imela manj razlogov za nadaljevanje svojega vedenja.
  • Uporabite humor – to lahko olajša situacijo, nekatere raziskave namreč kažejo, da je humor ob preudarni uporabi učinkovit pri obvladovanju konfliktov. Zavedajte pa se, da ima vse svojo mejo.
  • Stojte za svojimi besedami – pasivno agresivni ljudje se lahko zatečejo k prelaganju krivde, zavajanju in drugim škodljivim dejanjem, ko jih soočite z dejstvi. Ne pustite, da vas vrtijo okoli prsta in stojte na svojem mestu tako, da ponavljate dejstva.

3. Dobra komunikacija

Komunikacija je bistvo vsake zdrave interakcije – odnosi se brez nje ne morejo obnesti. Če želite rešiti situacijo s pasivno-agresivno osebo, boste morda morali narediti prvi korak. Ker takšne osebe pogosto zahajajo v vaš osebni prostor, najprej postavite in natančno začrtajte svoje meje. 

Ko opazite, da oseba postane grenkobna, poskusite ta občutek čim prej razčistiti, da vidite, iz kje prihaja in preprečite, da bi se razširil v močnejšo pasivno agresijo. Poleg tega izrazite tudi svoje občutke, ki jih vzbudi njihovo obnašanje. Uporabljajte besede kot so »jaz se počutim« in »boli me, ko...«, da spodbudite razumevanje in se izognete obtoževalnemu prizvoku.

Pasivna agresija je lahko učinkovito orožje za vzbujanje občutka krivde, zato ne nasedajte nanj.

Opomnite se, da morate najprej poskrbeti zase.

Ne morete nadzorovati ali spreminjati drugih ljudi, to lahko storijo samo sami. 

Dobro pa si je predvsem priznati, kdaj to počnemo sami. Saj so drugi lahko zgolj naše ogledalo. To si je izjemno težko priznati, vendar je ključ od rešitve. 

Vir: powerofpositivity.com

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja